03.12.2018 4 minuty čtení

Mentální odolnost pohledem profesionálního sportovce

Mentální odolnost bych popsal jako schopnost reagovat na situace a nenechat se jimi rozhodit. Rozhodující je si včas uvědomit, že člověk ztratil optimální nastavení mysli a umět s tím efektivně pracovat.

Mentální příprava

V sobotu jsem se účastnil semináře vedeného Radimem Valigurou zaměřeného na mentální odolnost. Většinu informací jsem ze semináře jsem už znal. Ale opakování je matka moudrosti. S odstupem času se na to také člověk dívá jinýma očima. Krásně jsem uvědomil, jakých chyb se dopouštím a na které věci úplně zapomínám. Navíc se sešla skvělá skupina pětadvaceti sportovců a trenérů. Vedli jsme spolu zajímavou diskuzi a vyměnili si své praktické zkušenosti.

Mentální odolnost bych popsal jako schopnost reagovat na situace a nenechat se jimi rozhodit. Rozhodující je si včas uvědomit, že člověk ztratil optimální nastavení mysli a umět s tím efektivně pracovat. Důležitým poznatkem pro mě bylo, že pozornost se nedá udržet. Dá se jen znovu získat. Líbí se mi přirovnání k letadlu. Víte, kolik času letí po optimální trase? Téměř žádný, neustále se od ní odchyluje a musí svůj kurz upravovat.

Rozdýchat se a uklidnit mysl

Pravidelně používám několik různých technik. Každé ráno se snažím začít dechovým cvičením. Tři série 30 rychlých nádechů a následné zadržení dechu. Krásně to mysl uklidní a zároveň by to mělo pozitivně působit na imunitní systém. Tuto techniku jsem převzal od Holanďana Wima Hofa. Během zadržování dechu pak zapojím prvky mindfullness meditace (soustředěného uvědomování). Zaměřuji pozornost na různé části těla a uvolňuji místa, kde jsem v napětí. Poté si několik minut vizualizuji nejdůležitější okamžiky dne. Co mě čeká, jaký je hlavní cíl tréninku, jaké nepříjemnosti mě mohou potkat nebo jak chci využít volný čas. Během dne si pak v duchu často pokládám otázku: Jak se cítím? Následuje porovnání s tím, jak bych se v danou chvíli cítit chtěl. A do třetice ta nejdůležitější: Co jsem pro to ochotný udělat? Pomáhá mi to vědomě prožívat větší část dne a zkracovat dobu, kdy jen bezmyšlenkovitě reaguji na události. Nefunguje to stoprocentně, ale zpravidla se mi daří šest ze sedmi dní držet si pozitivní náladu.

Teď ne, přijď po závodech.

Hlavní techniky, které pak používám během samotných závodů, jsou dvě. Jedna by se dala nazvat rozhovorem sám se s sebou. Jde o zvládnutí neustálého vnitřního dialogu. Jeden vnitřní hlas mě žene kupředu, ale ten druhý mi neustále našeptává, abych si ulevil, že to moc bolí. Musíte tenhle hlas odbýt. Osvědčilo se mi říct „mu“: Přijď po závodě, teď na to není vhodná chvíle, pak si tě vyslechnu. Když to nefunguje, snažím se ho uplatit. Slíbím „mu“ třeba něco dobrého na zub. Není to tedy o tom ten hlas umlčet. Je třeba s ním pracovat a věnovat se mu v době, kdy je k tomu prostor. Druhou technikou je pak dělení závodu do krátkých úseků. Zaměřím pozornost jen na několik následujících vteřin. Například do další zatáčky nebo k příštímu patníku. Chce to trochu cviku, ale dá se takto klamat mysl i během půl hodinového stoupání. Pomáhá mi to vymáčknout ze sebe úplné maximum. Obě techniky mě naučil Marian Jelínek, nárazově s tím pracuji již několik let.

V devět vypínám telefon

Mojí velkou výzvou je spánek. Zejména před velkými závody jsem se často hodiny převaloval, než jsem dokázal zabrat. Hodně mi v tomto ohledu pomohla pravidelná meditace, a hlavně snížení důležitosti. Vědomí toho, že jsem schopný podat skvělý výkon nezávisle na tom, zda jsem spal šest nebo osm hodin, mi usínání značně usnadňuje. Většinou funguje nepřímá úměra. Čím méně na spánek myslím, tím hlouběji spím a rychleji usínám. K tomu nesmím zapomenout na spánkovou hygienu. Dodržování několika základních pravidel dokáže divy. Kafe jen dopoledne, po deváté večer nepoužívat elektroniku, správná teplota v pokoji, lehká večeře. Poslední minuty před spánkem pak uklidnit mysl krátkou meditací nebo četbou.

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.