Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
12.05.2020 5 minut čtení

Efektívny Time mangement

Návrat do normálneho pracovného temta po dlhšej prestávke doma a home office nemusí byť trápením. Ako si správne nadstaviť čas, aby sme všetko stíhali?

Všetci máme 24 hodinový deň a v práci trávime približne 8-9 hodín, normálne pracujúci ľudia, nadpriemerne pracujúci ľudia strávia v práci polovicu dňa, v práci to nekončí vo svojich pracovných povinnostiach pokračujú poniektorí aj doma.  Pred spaním si v mysli preberáme strategické plánovanie či nadchádzajúci deň. S nakopením pracovných úloh do tohto pracovného nasadenia vieme rýchlo spadnúť. Veľkú úlohu zohráva aj prestávka na home officoch a vytratenie štandardných pracovných návykov, ktoré nám boli samozrejmosťou. Prídeme do práce a nevieme do čoho sa máme skôr pustiť a, ako to robiť, všetci sme na jednej lodi. Pracovné úlohy na nás čakajú na pracovnom stole a možno sme aj zabudli ako sa to vlastne robí. 

Pred pár dňami som sedela prvý raz na terase, prišla za mnou zmetená čašníčka, 2 krát sa ma pýtala tú istú otázku a potom mi celá nepokojná omylom zobrala nedopitú kávu. Zasmiala som sa na tom, požiadala som ju aby mi kávu ešte nechala. Nervózna a celá nesvoja mi vraví "Prepáčte, ale ja som zabudla, čo sa mám pýtať a, ako sa to vlastne robí. Po tej dlhej prestávke som všetko zabudla. " Toto milé dievča má pravdu, proste sa do toho musí dostať znova tak isto ako my všetci.

Vieme stihnúť všetky povinnosti a ponechať si aj zdravý čas na regeneráciu mysle, tela a odpočinutie psychiky? Čas nenatiahneme ani deň nebudete dlhší a spánok pre život nevyhnutne potrebujeme, skúsme to teda efektívne.....

 1. "To Do list" - Funguje to veľmi jednoducho, zapíšete si zoznam vašich úloh. V práci začíname v pondelok, takže si môžeme najdôležitejšie týždenné úlohy rozpísať na celý týždeň. Tieto úlohy proste musia byť splnené, máme ich, ako najdôležitejšie. Postupne k nim pridáme menšie úlohy, ako stretnutia, telefonáty a mailová komunikácia. Neprepĺňajme si zbytočne dni podrobnými malými vecami. V tom, čo musíme spraviť je dobé určenie priorít.
 • 3 najdôležitejšie /musia byť hotové najskôr 
 • 3 menej dôležité/ urobím po 3 dokončení najdôležitejších 
 • 3 jednoduché úlohy, ktorých zvládnutie nevyžaduje, až takú námahu a je vlastne príjemné

 2.  Odstránenie rozptýlenia - Moja osobná skúsenosť je, že veľká väčšina problémov, ktoré majú ľudia s časovým manažmentom, je výsledkom rozptyľovania, prostredníctvom webových stránok, sociálnych médií (facebook, instagram, whatsapp...), celkovo využívanie telefónu pri práci na čokoľvek iné ako telefonovanie rozptyľuje našu pozornosť. Pri narúšaní našej dennej rutiny sa musíte od tohto rozptýlenia vzdialiť

 • vypnite mobilný telefón
 • umiestnite ho mimo dosahu rúk
 • zvážte inštaláciu softvéru na blokovanie stránok, ktorý vám zabráni prístup alebo aspoň minimalizuje vyskakujúce stránky sociálnych médií

3.  Pravidelné prestávky pri práci -  Počas práce sú jedným z najefektívnejších spôsobov, ako zaistiť udržanie produktivity. Dobre načasovaná prestávka, obnoví vašu energiu a sústredenie. "Keď sa neviem dlhšie pohnúť pri riešení nejakej situácie vezmem si pár minút prestávku, vždy ma niečo napadne, len odvrátim moju pozornosť na niečo iné, a vtedy "buum", príde to, skvelý nápad alebo riešenie. "

Myslieť si, že plným 8 až 12  hodinovým nasadením zvládnem väčší objem práce, je hlúpe, vedie to len k ďalšej strate času a neefektívnosti. 

 Výnimkou sú prípady (Albert Einstain ), kedy ste tak "zažraný" a pohltený novým projektom, že proste nedokážete prestať. 

4.  Rozdelenie úlohy- Rozdelenie jednej veľkej úlohy, ktorú odkladáte, na menšie časti, zaistí jej postupné dokončenie. Úloha, ktorá sa na začiatku môže javiť ako nesplniteľná sa krok po kroku bude dokončovať. Skúste si ju vizualizovať ako sériu menších, ľahko zvládnuteľných komponentov. 

To urobí zázrak, po menších krokoch všetko dokončíte včas a kvalitne. 

5.  Staňte sa efektívnejším- Bez ohľadu na to, čo robíte určite existuje jedna alebo viac techník, ako si prácu zjednodušiť. Možno vám niečo poradí kolega alebo si prečítajte pár "Grifov"

6.  Akceptujte vlastné limity - Aj keby ste pracovali na 150%, niekedy sa proste nedá urobiť viac. Máme svoje limity, len ich akceptujte a zbytočne sa nezdravo a bez kontroly nežeňme za dosiahnutím cieľov. Akceptujte, že existujú limity pre vašu produktivitu, efektivitu a schopnosť riadiť svoj čas, doprajte si dostatočný odpočinok. 

 

Efektívne riadenie času vám môže nielen pomôcť nájsť viac hodín denne a získať kvalitný nočný spánok, ale tiež znížením úrovne stresu a úzkosti môže zabezpečiť, že získate zdravší a bezproblémový spánok. Medzi najvýznamnejšie výhody lepšieho riadenia času patrí:

 • Jednoduché dosahovanie vašich cieľov
 • Nájdenie stability v živote
 • Zlepšovanie vzťahov
 • Znižovanie otáľania a strata času
 • Zvyšovanie produktivity
 • Nájdenie väčšieho voľného času
 • Znižovanie frustrácie
 • Povýšenie vašej kariéry
 • Spokojnosť zo života
 • Zlepšenie vášho zdravia

Začiatok práce v kancelárii či opätovné stretnutia s kolegami, porady a pracovné úlohy nemusia byť stresom len si ich pekne a efektívne naplánujme....

#timemanagement #work #business #motivation 

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.