„Japonský koncept, který by z vás mohl udělat lepšího obchodníka, podnikatele a člověka,“ takto uvádí redaktor Cole Schafer článek, ve kterém se na platformě Medium svěřuje s příběhem své babičky z Japonska. Jeho článek mě zaujal na tolik, že bych se o něj ráda podělila i s vámi.
„Moje babička Mitsuko Iijima skočila na velkou bílou nákladní loď a přestěhovala se do Spojených států, když jí bylo pouhých dvacet let, neznajíc slovo anglicky,“ začíná Cole svůj příběh.
Říká, že přestože se mnoho lekcí o podnikání a obchodu naučil od svého otce, jeho babička ho naučila možná ještě víc. Byla vynikající podnikatelkou. Měla malou japonskou restauraci v Indianě. Podle Colea, který její jídlo miloval, ale babička nevděčila za svůj velký úspěch obrovským ambicím a touze po dokonalosti, ale naopak tomu, že její cíle byly realistické, přirozené a že když se něco nepovedlo, nezhroutil se jí kvůli tomu celý svět.
„Až později jsem zjistil, že babička byla zářným příkladem japonské filozofie a pojmu z japonské estetiky, který je postaven kolem myšlenky nalezení krásy v nedokonalosti, pomíjivosti a nedokončenosti.“
„Na babičce z Japonska nebylo nic dokonalého“
Píše Cole a dodává, že její život i podnikání měly do dokonalosti daleko. Ale právě to, že dokázala ve všem najít krásu a spokojit se s tím, že dokonalost je nedosažitelná, zapříčinilo, že přesto byla šťastná.
Podle Colea patřila jeho babička mezi nejtalentovanější kuchařky, které kdy potkal, zároveň ale zpravidla nepoužívala odměrky a váhy. Neměla jedinou kuchařku ani žádné metodiky. Prostě dělala vše nejlépe, jak uměla a s dostupnými zdroji.
„Vyrostla v obrovské chudobě a nikdy se jí nedostalo luxusu, který mají kuchařské celebrity. Vaření z nejlepších ingrediencí. A právě proto musela dělat kompromisy. A když musíte udělat kompromis, jste nuceni přijmout, že nic jako dokonalost neexistuje. A právě to bylo na mé babičce to krásné – byla dokonalou kurátorkou nedokonalostí.“
Cole využil filozofii své babičky i ve vlastním byznysu
Při budování byznysu v oblasti copywritingu a marketingu se prý Cole babiččinou filozofií nechal inspirovat. Přiznal si, že žádná značka ani firma nemohou být dokonalé a že úspěšný obchodník by to měl vědět. Krása opravdu skvělého marketingu je najít krásu v nedokonalostech značky. „Pro některé značky to může být přiznání si toho, že nejsou nejlepší,“ píše Cole.
Při těchto jeho slovech jsem si vybavila marketingovou kampaň českého obchodu s elektronikou CZC. „Dvojka na trhu s elektro“ a došlo mi, že je mi vlastně dost sympatická.
„Díky přijetí wabi-sabi mohou obchodníci a podnikatelé vytvořit unikátní a autentičtější značky,“ píše Cole a dodává, že lidskost je důvodem, proč lidé raději chodili na večeři do restaurace jeho babičky než do řetězce Panda expres.
„Zákazníci byli namačkaní jeden na druhého, z kuchyně se do restaurace rozléhaly rány hrnců a pánví kuchařů, kteří se nestíhali otáčet. Restaurace byla tak malá, že jste slyšeli i když někdo spláchl záchod. Občas byla obsluha pomalá, rozhodně byste ji nemohli nazvat bleskovou.
Ale přesto všechno se zákazníci objevovali znovu a znovu. Protože dostávali dokonale nedokonalou službu, kterou nemohli dostat nikde jinde. A samozřejmě také protože tam měli zatraceně dobré jídlo.“
Wabi-sabi do každé rodiny
Stejně jako Cole, i já věřím, že trocha wabi-sabi, které původně vzniklo jako učení japonské estetiky a dnes se aplikuje téměř na každý aspekt života, nikomu nemůže uškodit. Ve světě, který klade čím dál větší důraz na dokonalost, symetrii, čistotu a technologický pokrok, může mít toto učení blahodárný účinek na životy, podnikání a přístup pro všechny.
Až příště budete rozčílení, zklamaní nebo frustrovaní z toho, že věci nejdou tak úplně podle plánu, zkuste si vzpomenout na japonskou babičku, žít současností, oceňovat jednoduchost a přijmout nedokonalost.
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#seberozvoj #osobnirozvoj #rady #inspirace #wabisabi #japonsko #filosofie