Nemluvíme zde o grafice. Ta je v některých hrách poměrně pěkná, jak vidíte na obrázku. Poukazujeme na fakt, že rozběhat moderní hry na blockchainu tak, aby správně fungovaly, je otázka řádově hodin, vyžaduje to pevné nervy a alespoň nějaké technické vzdělání a zkušenosti. Přesně takové pocity jsme zažívali před čtvrt stoletím, tím spíše, pokud jsme se snažili zahrát si něco ve více hráčích, po LANu, nedejbože snad po internetu (to už spíše na začátku tohoto století). Přesto herní průmysl oslovoval čím dál více uživatelů a postupně se dokázal tak rozvinout, že svým obratem a zisky překonává například i průmysl filmový.
Otestovali jsme pro Vás jednu z nejpopulárnějších her na blockchainu Etherea: Gods Unchained. Hru vytvořil Chris Clay, bývalý game director známé hry Magic: The Gathering Arena.
Herní aplikace neprobíhá v internetovém prohlížeči, je třeba stáhnout ji do počítače. Jmenuje se Immutable, což připomíná nezměnitelnost zápisu do blockchainu. Funguje na Windows a na Macu. Plánuje se integrace do mobilních telefonů, a dokonce i do virtuální reality. Pro fungování hry je rovněž potřeba používat MetaMask a propojit se hrou svou ethereovou peněženku.
Ve hře chybí tutoriál, který by hráči pomohl s prvními kroky. Je však teprve v beta verzi, čímž lze leccos omluvit. Jde o verzi 0.22 vydanou 24. listopadu 2019. Na druhou stranu měla být plná verze hry spuštěna již v říjnu 2019.
Po spuštění hry jsme rovnou přistoupili k boji v Aréně s předvoleným balíčkem. Nejprve jsme si osahali sympatické herní prostředí v klání proti počítačovému protivníkovi. Na spuštění první tréninkové, neturnajové hry proti živému protihráči jsme čekali 2 minuty, načež při načítání Arény hra spadla. Výhoda je, že při čekání lze minimalizovat okno a dělat na počítači něco jiného, což ovšem nedoporučujeme (viz dále). Podruhé jsme byli ve frontě 6 minut. Pokusili jsme se to načítání vypnout, ale došlo k chybě. Po restartu hry už zařazení do fronty ani neproběhlo.
Spuštění jakékoli hry v Aréně přepne hru do režimu plné obrazovky. Přepnutí do jiného okna způsobí pád aplikace. Režim plné obrazovky lze vypnout v nastavení až přímo v Aréně (což je samostatná aplikace, která se automaticky spustí vedle Immutable) a potom je možné přepínat do jiných oken.
Ranked constructed (turnajová) hra se sice spustí do několika málo vteřin, ale potom nám dvakrát spadlo načítání během připojování na server. Po vypnutí antiviru hra naběhla. Chtěli jsme přejít od hry proti počítači k Ranked přes zmíněnou nebodovanou, tréninkovou hru proti živému hráči, ale není to nutné. První hru jsme totiž vyhráli bez větších problémů. Zajímavé je, že protihráč byl vedený jako na 4. úrovni. Někdy v půlce hry ale naskočila na dvě vteřina nabíhací obrazovka. Pak jsme byli ihned vráceni do hry a u protihráče to už ukazovalo 1. úroveň. Možná se jednou za čas aktualizují informace z centralizované databáze na serveru (do blockchainu se ukládají jenom obchodovatelné karty, nikoli samotné hry). To je ovšem divné, protože se nezdá, že by se dalo úrovně ztrácet.
Po první výhře jsme obdrželi nový rozšiřující balíček karet. Rozbalování doprovází působivá animace. Druhá hra se nespustila kvůli chybě. U třetí se zastavilo načítání při čekání na soupeře, což doprovází nápis Connecting Opponent. Chybí tlačítko přerušit, takže nezbývá než shodit hru přepnutím do jiného okna. Stačí ale místo toho nějakou dobu počkat, potom vyskočí chyba a načítání se ukončí samo. Aby hra fungovala, tak jsme zpozorovali kombinaci několika důležitých opatření:
- Nastavte výjimky v antiviru pro aplikace Immutable a Gods Unchained, což je aplikace pro Arénu (zejména firewall, ale i např. behaviorální štít).
- Je třeba mít zvolený validní herní balíček (hra Vás nijak neupozorní, že Váš balíček nesplňuje např. podmínku právě 30 karet a že se proto hra nespouští).
- Nepřepínejte hru do jiného okna během načítání.
- Negativně ovlivňovalo hru stahování jiného souboru na pozadí.
- Pravděpodobně negativně hru ovlivňovalo také přepnutí do režimu okna v Aréně.
- Možná pomáhá zapnutý prohlížeč a připojený MetaMask.
I pokud je na Vaší straně vše v pořádku, stejně se možná nepřipojíte, pokud je chyba na straně protihráče. To poznáte tak, že se načítání Arény přeruší při textu Contacting Opponent.
Hra je pěkná, zábavná a relativně plynulá. Kromě využití blockchainu nepřináší nic originálního, silně se inspiruje hrami jako je Hearthstone nebo Magic: The Gathering. Hearthstone hra důvěrně připomíná i vizuálně. To může působit lacině, ale je to velmi účinná marketingová strategie. Většina hráčů ve skutečnosti přivítá s povděkem známé prvky okořeněné několika málo novými mechanikami. U průkopnických blockchainových her je navíc hlavním imperativem vytvořit početnou hráčskou základnu – a tím i rozšířit základnu uživatelů blockchainu a kryptoměn.
Podívejme se teď na samotný trh s kartami. Hráč může nakupovat karty nabízené jinými hráči. Platí za to přímo etherem nabitým v MetaMasku. Karty mají několik úrovní vzácnosti. Lze očekávat, že vzácnější karty budou dražší a možná i více obchodované. Karty mají také několik úrovní kvality. Vlastní karty prodávat nelze, dokud hráč nezvýší jejich kvalitu. Toho lze dosáhnout pomocí forgingu – spojením kopií stejné karty. Za takové spojení se platí herní měnou flux. Tu hráč získává samotným hraním. Není třeba ji kupovat a nejspíš to ani nelze (nepřišli jsem na to jak). Forging trvá několik minut, neboť jde o transakci zapisovanou do blockchainu Etherea. Kvalita karty nijak neovlivňuje její herní vlastnosti, jde pouze o vizuální efekt (který vidí i soupeř).
Až karty se zvýšenou kvalitou lze prodávat, a sice v záložce Trader. Při nabídce karty na trh hráč může sám určit cenu. Zároveň vidí graf s cenami posledních prodejů za týden, měsíc, čtvrtletí nebo rok.
Karty hráče jsou ERC721 tokeny – tzv. NFT neboli non-fungible tokens. To znamená, že každý token je jedinečný, nejsou navzájem zaměnitelné. Hráč může vlastní karty s alespoň nějakou kvalitou vidět přímo v blockchainu, prostřednictví exploreru Etherscan:
Fakt, že nelze prodávat karty, kterým hráč nezvýšil kvalitu, se na první pohled může zdát jako omezující. Je to ovšem potřebné tržní opatření. Pokud by hráči mohli bez dalšího obchodovat se získanými kartami, způsobovalo by to řadu problémů. Za prvé by daleko častěji docházelo k zápisu do blockchainu, bylo by potřeba generovat více ERC721 tokenů. Za druhé by karty byly prakticky bezcenné, zejména ty, které hráč získá zdarma už samotným založením herního účtu. Nic by nebránilo vytváření vícenásobných účtů a zahlcování trhu s kartami (tzv. Sybill útok). Ve sběratelské karetní hře Coraabia, kde jsme se podíleli na vývoji, jsme tento problém řešili tak, že zdarma rozdávané karty měly speciální vlastní edici, kterou nešlo obchodovat. Řešení zvolené v Gods Unchained se nám ale dnes jeví elegantnější.
Logické, ale poněkud nepříjemné, je, že když spojíte dvě karty forgingem do karty vyšší kvality, tak se Vám spojené karty odstraní z vytvořených balíčků. Ty potom nejsou validní a není nikde indikováno, která ze 30 karet chybí a je třeba ji doplnit.
Hráč může samozřejmě rovněž nakupovat karty, které nabízí někdo jiný. Jistou nevýhodou je, že za využití blockchainu je třeba platit poplatek těžařům. Ten se v současnosti pohybuje okolo 6 korun za transakci. Ethereum není úplně levné. Poplatek tak může být vyšší než cena samotné karty (u běžných karet dokonce řádově). Herní obchod funguje s košíkem, podobně jako e-shopy. Do transakce tak lze spojit více nákupů. Může se Vám navíc stát, že omylem potvrdíte v MetaMasku stejnou transakci vícekrát. Nám se to stalo při testovacím nákupu. Transakce visela jako pending v blockchainu a nevypořádala se ani po dvou hodinách. Nedočkali jsme se ani u druhého pokusu o nákup. Je možné, že je potřeba nastavit vyšší poplatek. Poplatek lze upravit v MetaMasku, kam Vás zavede proces nákupu automaticky. Aktuální doporučenou výši poplatku naleznete zde. Nepomohlo nám bohužel ani navýšit doporučený poplatek na čtyřnásobek. Nakonec transakce proběhly, a to všechny najednou. Ihned po restartu hry se potom karty objevily v naší sbírce. Každopádně je toto čekání s nejistým výsledkem dost výrazná nevýhoda. Pokud by se průmysl blockchainových her více rozvinul, může se ukázat, že Ethereum není vhodný blockchain. V testování obchodovatelnosti budeme pokračovat.
Podle údajů z webu hry se v ní celkem zobchodovaly karty v hodnotě převyšující 7 milionů dolarů. Přes půl milionu dolarů bylo navíc hráčům rozdáno ve formě turnajových odměn. Trh to tedy zatím není nijak ohromný, zároveň už ale není ani zanedbatelný. Jsme na samém začátku adopce blockchainových her.
Mělo by být možné i nakupovat rozšiřující herní balíčky přímo od autorů hry. Tlačítko Buy packs ale nefunguje, přepne Vás na domovskou stránku hry. Testovali jsme to ve Firefoxu a v Chrome. Možná se s přímým nákupem počítá až od spuštění plné verze hry. Tím pádem vývojáři hru zatím dotují. Navíc je to v rozporu s informacemi v FAQ, kde normálně o možnosti nákupu balíčků informují.
Jaké výhody nabízí využití blockchainu?
Motto hry zní: „Když nemůžete něco prodat, potom to nevlastníte.“
V tradičních počítačových hrách, kde si hráč kupuje digitální obsah, ve skutečnosti nezískává k tomuto obsahu vlastnické právo. Ve smluvních podmínkách stojí, že digitální obsah je majetkem vývojářského studia a hráč získává pouze licenci, která ho opravňuje k používání obsahu (např. karet nebo kosmetických doplňků vylepšujících hrdiny). To některé hráče neodrazuje od toho, aby do her investovali i desetitisíce korun. Celkem v loňském roce utratili hráči neuvěřitelných 87 miliard dolarů za herní obsah, aniž by si ho reálně pořídili do svého vlastnictví.
Jiným lidem nicméně chybí právě pocit vlastnění něčeho hmatatelného a možnost svůj digitální obsah později prodat. Blockchain tuto „hmatatelnost“ téměř poskytuje. A především dává hráči možnost vnímat čas strávený u hry a nákupy digitálního obsahu jako investici spíše než neřest. Podobný pocit nastupuje u hráčů tradičních sběratelských karetních her. Příkladem je zmíněný Magic: The Gathering, kde některé karty stojí malé jmění. Už po několika hodinách strávených u Gods Unchained se dostavil pocit, že hraní jiných her je v porovnání s touto ztráta času – bez ohledu na zábavnost (dodáváme, že Gods Unchained zábavná hra JE).
Některé počítačové hry zanikly a všichni hráči tak nenávratně přišly o své sbírky. Jindy hráčům znehodnotí jejich herní předměty errata čili updaty měnící stávající obsah. Někteří hráči přišli o veškerý obsah, protože jim správci hry udělili ban. V Gods Unchained hráč vlastní tokeny na blockchainu. Nikdo mu je nemůže sebrat, protože jsou chráněny jeho vlastním soukromým klíčem. Lze je prodávat i mimo trh zabudovaný do herní platformy. Lze jim dokonce dát jiný význam v jiné hře, kterou může vytvořit kdokoli. Nikdy neztratí svou sběratelskou hodnotu a unikátnost.
Každá jednotlivá karta má navíc svou historii, kterou lze sledovat. Má vlastní příběh, který může být jedinečný. Vývojáři uvádějí příklad karty, která byla využita ve finálovém kole turnaje. To nám přijde v rozporu s tvrzením, že se do blockchainu zapisují pouze prodeje a nákupy (resp. forging) karet, nikoli jejich samotné hraní.
Testovali jsme, zda jde poslat token i mimo platformu, kterou pro to autoři vytvořili. Pokud by tomu tak nebylo, tak je vlastnictví tokenu stále podmíněno libovůlí vývojářů a prakticky by stejnou funkčnost zajistila centralizovaná virtuální měna (jako např. WoW ve World of Warcraft). Autoři sami navrhují využívat tržiště Rare Bits, OPSkins, nebo OpenSea, které by měly obchodování s kartami z Gods Unchained umožnit. Vyzkoušeli jsme OpenSea. Služba je nesmírně elegantní. Není třeba se nijak registrovat. Pouze povolit propojení s MetaMaskem. Aktiva z různých projektů se pak samy načtou a správně se i kategorizují.
Tokeny lze i zobrazit přímo v MetaMasku, ale není to automatické. Je nutné vložit v Menu → Přidat Token → Vlastní token a do kolonky s adresou zadat adresu smart contractu pro karty ze hry Gods Unchained. Ten vyčtete buďto z Etherscanu (prohlížeč ethereového blockchainu) nebo použijete tuto adresu, kterou už jsme vyhledali za Vás: 0x0e3a2a1f2146d86a604adc220b4967a898d7fe07. Nevýhodou je, že vidíte pouze počet tokenů, nikoli jednotlivé tokeny. Můžete tak odeslat napřímo svou sbírku jako celek, nikoli však jednotlivé karty. Vzhledem k tomu, že tyto problémy za nás už vyřešilo OpenSea a další platformy na směnu ERC721 tokenů, nevidíme v tom zásadní red flag.
A nezapomeňte: „Hrát hry na blockchainu je jako hrát počítačové hry v 90. letech.“