19.03.2019 2 minuty čtení

Musk si z komise těžkou hlavu nedělá, ani jeden z jeho tweetů neprošel schválením

Většině lidí se při pomyšlení na postihy ze strany Komise pro cenné papíry doslova roztřesou kolena. To však neplatí o Elonu Muskovi, který navzdory loňské pokutě pokračuje ve své "show".

Znělo to doslova hrozivě, když americká Komise pro cenné papíry (SEC) přišla v září loňského roku s obviněním, že Elon Musk svým srpnovým tweetem o odkupu akcií Tesly do soukromých rukou porušil zákon.

Musk se totiž před svými více než 24 miliony sledujících zmínil o tom, že zvažuje odkup akcií Tesly za cenu 420 dolarů, přičemž financování má zajištěné. Tato informace se nakonec ukázala jako nepravdivá a SEC to vyhodnotila jako manipulaci trhů.

Celá věc se nakonec vyřešila na konci září, když Musk zaplatil pokutu 22 milionů dolarů a slíbil, že své tweety a další veřejná prohlášení bude nechávat interně schvalovat.

Už pár dnů po této dohodě však bylo celkem jasné, že Musk si z komise těžkou hlavu opravdu nedělá. Několikrát si z úřadu utahoval na Twitteru a v rozhovoru pro CBS řekl, že SEC nerespektuje.

Zas a znovu

Utahování si z jinak respektované Komise pro cenné papíry mu víceméně procházelo, ale v únoru přišel další přešlap. Tedy, zatím to tak vypadá podle vyšetřování SEC. Co se stalo?

19. února Musk napsal na svůj Twitter, že Tesla v roce 2019 vyrobí kolem 500 tisíc aut, což SEC vyhodnotila doslova jako „nehorázné porušení“ dohody.

Následovala tak výzva, kterou SEC zaslala do Tesly a ve které žádala o informaci, zda byly některé z tweetů od platnosti dohody interně schváleny.

Po dvou týdnech čekání obdržela komise stručnou odpověď: „Ne.“

Je ohromující zjistit, že Musk si nenechal schválit byť jen jediný z mnoha tweetů týkajících se Tesly, které byly odeslány v době platnosti soudem nařízené nutnosti nechávat je interně schvalovat,“ stojí v prohlášení SEC.

Musk na stížnost SEC okamžitě odpověděl s tím, že žádnou dohodu neporušil a že se jedná o narušování jeho svobody slova. A za pravdu mu dávají také jeho právníci, kteří to dokládají novými pravidly komunikace pro vrcholové vedení Tesly. Tato pravidla vešla v platnost v prosinci a podle všeho vycházela právě z dohody mezi Muskem, Teslou a SEC.

Komise si přesto stojí za svým a bude se celou věcí i nadále zabývat.

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.