Vystřelte své investice ke hvězdám!

Staňte se členem komunity Warengo a naučte se pracovat se svými financemi jako Warren Buffett. Je nás už 21 044.

Zaregistrovat se

08.05.2020 7 minut čtení

Ego je náš nepriateľ

Ego treba brať vážne. Aké hrozby pre pracovné prostredie prináša líder so silným egom a, ako spoznáte zdravého lídra? 

Na prvý pohľad sa možno zdá, že silné ego je zdravé a je akousi zárukou úspechu, ľudí na vedúcich postoch. Predurčuje človeka na dosiahnutie obrovských cieľov, výslnie a úspech, nakoľko ego spôsobuje, že sme nadstavení na dosahovanie cieľov a skvelých výsledkov. V skutočnosti, to tak na začiatku celej tejto hry je. 

Do tridsiatky pracujeme na budovaní ega a po tridiatke, robíme všetko, preto, aby sme ho pomaličky stratili. Komické, však? 

"Ego je však zabijakom všetkého zdravého a dobrého."

O čom, teda v skutočnosti hovoríme je veľké a prehnané EGO, JA, JA, JA a opäť JA. Zvyčajne odkazuje na ľudí so skresleným pohľadom na realitu a život okolo. Život sa totiž točí len okolo Ich osoby. Veľmi často sú vedení nezdravými predstavami sami o sebe. Štúdie dokazujú, že jedinci so silným egom sú väčšinou vo vnútri krehkí ľudia, neustále bažiaci po sláve a víslní. Bažiaci po odmene za čokoľvek i, keď to nebolo dosiahnuté ich zásluhou. Samozrejme, že pri budovaní spoločnosti je podobné správanie ničivé dôsledky. 

V knihe Davida Marcuma a Stevena Smitha, Egonomics, autori označujú Ego za "neviditeľnú riadkovú položku vo výkaze ziskov a strát každej spoločnosti."

Takže áno, Ego treba brať vážne. Aké sú slabé stránky lídrov so silným egom?

1. Nikdy skutočne nepočúvajú

Všetci sme už zažili komunikačné situácie, v pracovnom kolektíve či súkromnom živote, rozprávate o problematike alebo predostierate možné riešenie a človek oproti si ide len SVOJE. Absolútne nevníma a nepamätá si nič z obsahu. Niektorí šéfovia budú žiť vo vlastnej bubline vytvorenej z predstáv o realite, nikto sa k nim nebude môcť dostať. 

Egocentrické správanie: 

 • Nemajú tendenciu radiť sa s niekým, svoje rozhodnutia nediskutujú, nebudú počúvať nápady na nové veci ani kreatívne vízie, ak áno prisvoja si ich.
 • Odmietajú komunikovať o problematike. Podľa Gustáva Junga je "Egocentrické správanie je nafúknuté vedomie hypnotizované same sebou."
 • Byť egocentrickým obmedzuje schopnosť počúvať iné argumenty a obavy ostatných ľudí, nakoľko sa Ego zaoberá samo sebou.
 • Výsledkom jednosmerného komunikačného smeru je premeškanie možných príležitostí, ktoré vznikajú pri otvorenej konverzácii v tíme.

Líder vždy počúva a odpovedá v správny čas. 

2. Vždy si berú zásluhy/ za všetko dobré

Egom poháňaný líder si berie zásluhy za všetko. Je jedno, kto prišiel s nápadom, šéf príde na poradu s vyhlásením "Dostal som nápad" a je určite skvelý. Áno, s týmto nápadom prišiel za šéfom včera Jožko z marketingového, alebo Janka nová členka tímu. Všetko, je jedno, lebo, všetko musí byť jeho. 

Dopad na pracovné prostredie:

 • Opakovanie podobnej situácie vedie kreatívneho zamestnanca k hnevu z nespravodlivosti, neskôr to môže pokračovať stratou motivácie, zlou morálkou tímu a konečnou výpoveďou.
 • Celková demotivácia v pracovnom prostredí.
 • Egocentrický šéf vytvára sebecké prostredie, čo vedie k obmedzeniu napredovania celého projektu.

"Keď pracujeme na niečom hodnotnom, musíme, predsa všetci ťahať za jeden povraz a sledovať jeden cieľ, iná cesta k cieľu neexistuje. "

Dobrý vodca vedie svoj tím priamo k cieľu, pri chybe prevezme zodpovednosť na seba a nesie následky. Nenechá tím tápať v problémoch ma zodpovednosť, nie len za seba, ale za celok. Pri dobre odvedenej práci nešetrí na pochvale. Štedro pocháli a odmení pracovníka. Svojimi gestami ho podporuje, potľapká po pleci či sa spokojne usmeje, pochvalu udelí rád a verejne. Nebojí sa prevziať zodpovednosť. Dobrý líder je v tesnom kontakte so zamestnancom, kolegom alebo obchodným partnerom. Hovorí len vtedy, keď je správny čas. 

3. Neakceptuje chyby 

Egocentrický líder o sebe neustále pochybuje, bojí sa intríg na jeho osobu, má strach zo zlyhania. 

"Ego je veľmi zraniteľné a neisté, považuje sa za neustále ohrozené. Mimochodom, je to tak aj vtedy, keď je ego navonok veľmi sebavedomé." Eckhard Tolle, Sila prítomného okamžiku. 

Chránenie sa falošnou sebavedomosťou a hrdosťou má egocentrika len chrániť pred zlyhaním. Často sa stáva, že:

 • Podliehajú ilúziám a ich vlastným predstavám o fungovaní, ktoré ich môžu viesť k nesprávnym záverom.
 • Sú posadnutí perfekcionalizmom, odmietajú slabosť a chyby.
 • Odmietajú požiadať o pomoc.
 • Cítia sa lepšie, keď môžu ponižovať ostatných a, tak zvyšovať svoju vlastnú hodnotu.
 • Toto všetko ich však stojí neuveriteľne veľa úsilia len, aby si potvrdili svoju vlastnú hodnotu.

Dobrým lídrom sa nerodíme, dobrým lídrom sa stávame na základe skúseností. Nepoznám úspešného človeka, krorý by niekedy nebojoval so svojím egom. Všetci sa to proste musíme naučiť a až potom sa staneme skutočným vodcom. K niekomu, to príde skôr a Ega sa zbaví už v 25ke niekomu to trvá do 30ky a iní sa ešte v 50tke otrepávajú z pádov, ktoré su zapríčinené ich egocentrizmom. 

Priznať si vlastnú chybu a poučiť sa z nej nie je hanba, ale sila. Nakoniec ľudom je sympatická prirodzenosť a spontánosť. Priznať svoju chybu a poznať svoje slabé stránky je veľmi cenné. 

4. Uprednostnenie statusu pred službou 

Egocentrický líder na čele robí rozhodnutia, ktoré upevňujú jeho status a nehľadí na dobro značky a spoločnosti. Služba, ktorá je podávaná je zrkadlom majiteľa, lídra na čele, ako aj celej spoločnosti.  

 • Líder robí rozhodnutia pre dobro spoločnosti nie pre podporenie sily vlastného statusu.
 • Hrubý a arogantný šéf pri komunikácii s platiacim zákazníkom, robí zle meno celej spoločnosti.
 • Preto, aby si udržal dobrý status zodpovedného a dominantného, obetuje službu zákazníkovy, čo vrhá zlé svetlo na spoločnosť.

Dobrý líder nikdy nehrá "Alfa samca"pred zákazníkom. Uvedomuje si, že zákaznícky servis je ten prvý najstabilnejší bod, bez ktorého by spoločnosť nestála. 

"Biznis nikdy, nie je osobný."

5. Podcenenie problémov 

Ego často podceňuje veľkosť problému, nakoľko si nechce priznať, že mohlo zlyhať. Problém s egom je to, že niekedy, dosť často, uverím ilúzii o sebe. Ak si niečo dookola opakujete jednoducho tomu jedného dňa uveríte. Realitou však ostáva, že business je nebezpečným ihriskom pre ľudí, ktorí nedokážu kontrolovať svoje vlastné ego a nerozumejú svojim slabostiam ako aj silným stránkam. 

Dobrý líder sa nebojí riskovať, nevzdáva sa, nebojí sa napadnúť konkurenciu, ale s rozumom a otvorenou mysľou. Má pripravenú stratégiu, radí sa, postupuje uvážene a usistí sa, že nie je zaslepený sám sebou. 

 

"Veľké ego, zákonite predchádza veľký pád."

V biznise a vedení sa nikdy nevyhneme stretnutiam s egom, a to je skvelé, lebo nás to núti pracovať na samých sebe, robiť si malý tuning či sa sem-tam pozrieť pravde do očí a zistiť, že kúsok z toho egocentrika máme v sebe. Je len na nás, ako s ním pracujeme. 

Egocentrickým šéfom, ako aj vedeniu sa jednoducho nedá vyhnúť, tak isto, človek neutečie pred vlastným egom. A preto, je ten život taký krásny a zároveň "parodický". Každý jeden deň sa učíme, každý jeden deň je novým začiatkom ako pracovať a zvládať situácie. 

#psychology #business #strategy #motivation #investovani

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.