Vytvořte svůj investiční mozkový trust!

Staňte se členem komunity Warengo a diskutujte s ostatními investory v článcích a tématických skupinách. Je nás už 20 196.

Zaregistrovat se

08.05.2020 3 minuty čtení

PROČ se vyplatí zajít k advokátovi?

Proč se vyplatí zajít k advokátovi? To se dočtete v článku ...

V rámci své profese se často setkávám s tím, že lidé vyhledají pomoc právního zástupce (advokáta) až když jim „teče do bot“. To zřejmě vyplývá ze zakořeněné představy (musím podotknout, že mylné) že k advokátovi se chodí, až když je člověk v pořádném maléru. Za takové situace totiž v mnohých případech nejde problém zcela vyřešit, ale pouze zmírnit jeho následky. V tomto ohledu lze právního zástupce (právníka) přirovnat k lékaři. Pokud člověk za lékařem přijde až, když je mu velmi zle, tak často nemůže být zcela vyléčen, ale pouze se docílí zmírnění jeho obtíží. Každý z nás si toho je vědom, cení si svého zdraví, a proto raději přijde zavčas. Stejným způsobem je přitom třeba přistupovat i k právním problémům (právu). Například z neplatné smlouvy nemůže, byť sebe lepší, advokát „vykouzlit“ smlouvu platnou.

Investice do právního zástupce se vždy vyplatí. Advokát totiž vzhledem ke svým znalostem a zkušenostem klientovi připraví řešení jako „šité na míru“, kdy buď zcela vyloučí anebo podstatně eliminuje možné problémy.

Příklad z praxe:

Manželé Novákovi se po dlouholetém šetření rozhodnou, že si nechají postavit svůj vysněný rodinný domek. Najdou na internetu inzerát na stavbu rodinného domu včetně pozemku, navíc za velmi výhodnou cenu. Neváhají proto a navštíví developera, se kterým sepíší smlouvu o budoucí smlouvě kupní, a následně si vyřídí nezbytnou půjčku v bance. Za několik málo měsíců stavba začne. Developer ovšem stavbu provádí zdlouhavě a navíc nekvalitně. Manželé Novákovi se proto rozhodnou, že vyhledají pomoc advokáta. Advokát při studiu smlouvy bohužel zjistí, že termín dokončení stavby rodinného domu ve smlouvě zcela chybí a že smlouva navíc neobsahuje jakékoliv sankce vůči developerovi (jsou v ní obsaženy pouze sankce vůči manželům Novákovým). Manželům Novákovým tudíž nezbude nic jiného, než odstoupit od smlouvy a následně se domáhat vrácení peněz, které již developerovi zaplatili. Soud ovšem trvá více jak jeden rok. Splnění snu manželů Novákových je tedy zatím v nedohlednu a tito navíc musí zaplatit sankční poplatky bance. Vše kvůli několika chybějícím větám ve smlouvě.

Vždy je třeba, ať se jedná o koupi rodinného domu za milióny, koupi ojetého automobilu za desetitisíce nebo o jiný případ, k právním jednáním přistupovat s obezřetností. Lidé často šetří a podepisují smlouvy, které jim předloží developer, realitní kancelář, prodávající nebo si smlouvu stáhnou z internetu. Je třeba si ovšem uvědomit, že smlouva může být napsána jednostranně nebo i vadně. Proto je vhodné investovat do právního zastoupení, kontroly či sepsání právního jednání advokátem. Investice v řádu několika tisíc korun může v budoucnu ušetřit i milióny a navíc i spoustu stresu.

#pravo #pravnipomoc #advokat #finance #smlouvy

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
3 minuty
4 minuty
3 minuty
2 minuty
před 7 měsíci
4 minuty
9 minut
5 minut
4 minuty
1 minuta
11 minut
6 minut
6 minut