4 minuty čtení

Babiš představil chytrou karanténu 2.0 – konec plošných opatření

Chytrá karanténa bude podle vlády jedním z klíčových nástrojů, které nám umožní vést normální život bez striktních opatření. Pojďte se podívat na bleskový souhrn informací ze včerejší tiskovky, na které byla nová podoba chytré karantény představena.

Tiskovou konferenci uvedl premiér Andrej Babiš jak jinak než ódami na to, jak se vládě skvěle daří koronavirus zvládnout. Slovy „já vím, že nás doma všichni kritizují, ale podle mě je důležité, co si o nás myslí ve světě“ dal jasně najevo, co si myslí o názoru českých občanů a co je pro něj prioritou. 

Dále uvedl, že podle něj zvládli původní projekt chytré karantény dobře a že projekt 2.0 ve spolupráci s aplikací eRouška a serverem Mapy.cz bude převratný. 

Normálně by se prý podobný komplexní projekt připravoval léta. Máme to ale štěstí, že je vláda tak skvělá a nemusíme čekat na dobu, kdy bude celý koronavirus minulostí. No nic, pojďme se podívat na skutečné informace, které na tiskové konferenci zazněly z úst ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha a jeho náměstka Romana Prymuly.

Chytrá karanténa 2.0 není jen vzpomínková mapa

Roman Prymula úvodem uvedl na pravou míru mylnou představu, kterou podle něj český národ o chytré karanténě má. „Chytrá karanténa sama o sobě je velmi komplexní řešení, které staví na řadě prvků, které tu už byly v minulosti.“ Podle náměstka ministra jde o spojení zdravotnictví, armády a ministerstva vnitra. Nová verze chytré karantény tedy bude provázáním mnoha různých prvků, které by měly vést k účinnějšímu fungování systému.

„Je zřejmé, že už nepůjdeme cestou plošných opatření, ale budeme hledat ta ohniska, která průběžně vznikají.“

Součásti chytré karantény:

  1. Aplikace eRouška a sdílení polohy přes Mapy.cz,
  2. vzpomínkové mapy,
  3. sdílení informací a koordinace odběrů a distribuce vzorků do laboratoří,
  4. využití dat bank a operátorů,
  5. epidemiologická šetření hygieny.

 

Díky chytrým technologiím si nemusíme rozpomínat na kontakty

Doposud chytrá karanténa spočívala především ve vytváření vzpomínkových map – nakažení lidé si rozpomínali, s kým byli v kontaktu a tito lidé následně šli do karantény. Díky sdílení polohy v aplikaci Mapy.cz a aplikaci eRouška , která je od pondělí dostupná kromě telefonů s androidem i pro iOS, budou hygienici moci pomocí technologie Bluetoot stopovat polohu lidí, kteří si ji stáhnou. 

O pacientovi se sbírají pouze základní informace a poloha pomocí eRoušky i Map.cz, vše je v souladu s GDPR a závisí na každém z nás, jestli se do programu zapojíme. 

Právem všech občanů je sdílení polohy odmítnout. Výhoda nového systému je například ta, že aplikace eRouška vás může sama upozornit na rizikový kontakt. Pokud budete s někým, u koho se potvrdí nákaza koronavirem, ve vzdálenosti dva metry po dobu minimálně 15 minut, aplikace vás na to zpětně upozorní. Můžete tedy poté sledovat váš zdravotní stav, případně jít na testy.

Dohledání všech kontaktů nakaženého proběhne do tří dnů

Alespoň to tvrdí náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Na otázku České televize, jestli to není příliš pozdě, jelikož například Jižní Korea všechny kontakty nakaženého dohledává do 24 hodin, odpovídá:

„Proč jsme zvolili interval tří dnů... já si myslím, že oproti stávajícímu stavu je to značné zrychlení, musíme si uvědomit, že je to limitní údaj, kdy chceme mít toho posledního vyšetřeného do této doby, v tuto chvíli tam byly i případy, které se řešily třeba osm, devět dnů.“ 

Jinými slovy: Ano, trvá to dlouho, ale předtím to trvalo ještě mnohem déle, takže vlastně v pořádku. Prymula ale jedním dechem dodává, že spolu s čím dál tím větším využitím moderních technologií se podle něj interval zkrátí.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#covid19 #karantena #chytrakarantena #erouska #koronavirus #pandemie #vlada #vladacr #babis #prymula

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.