07.05.2020 4 minuty čtení

Ranní zprávy 07.05.2020: Promořování neproběhlo, kultura možná pro 500 lidí a EU čeká propad 7.4 %

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za předešlý den.

Dobré ráno, nejistota kolem pandemie a vládních opatření padá na nás všechny, ale minimálně můžeme být rádi, že nepatříme mezi letošní maturanty. Jako by maturita nebyla dostatečně stresující sama za sebe, vláda ohlašuje každý den jiný model letošních zkoušek, aby jej druhý den zase zrušila. No, alespoň budou studenti psychicky připraveni na vysokou. Úspěšný den Vám přeje Matěj.

-----

Partnerem newsletteru je PojištěnáFaktura.cz, se kterou máte jistotu, že vám proplatí faktury. Chci vědět víc!

-----

Vítěz a poražený

Beyond Meat +26.01 % (126.21 USD)
Americký startup s rostlinným „masem“ ve středu ohlásil extrémně silný Q1 se 141 % nárůstem zisku. Zdá se, že alternativní maso vlivem pandemie vytlačuje to tradiční.

Pinterest -14.85 % (17.72 USD)
Oproti tomu známá cloudová sociální síť ohlásila vlivem pandemie velmi slabé kvartálové výsledky. Ztráta společnosti se prohloubila o 39 %, převážně kvůli omezení inzerce.

-----

Burza

Wall Street včera zahájila optimisticky, ale v průběhu dne se postupně propadly do červených všechny indexy, až na technologický Nasdaq. Trh práce ohlásil další negativní čísla, podle nepříznivých předpokladů došlo k úbytku více než 20 milionů pracovních míst.

-----

Slova dne

„Hlavní závěr je, že stupeň imunizace občanů ČR je velmi nízký, pohybuje se v řádu jednotek promile.“

Předběžné výsledky studie, která sledovala kolektivní imunitu v Česku, nejsou zrovna pozitivní. Z více než 26 tisíc testovaných osob bylo pouze 107 dosud nezjištěných pozitivních případů. Na druhou stranu průběh nemoci byl u většiny případů mírný.

-----

Číslo dne

500

Od 25. května by mohly být povoleny hromadné akce s účastí do 500 lidí. Vyplývá to z návrhu ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Od 11. května se přitom mohou konat akce do 100 osob. Volnější režim by tak zásadně nahrál pořadatelům kulturních akcí.

-----

Bleskově

▶ Z jarní makroekonomické prognózy Evropské unie vyplývá, že její hospodářství čeká letos propad o rekordních 7.4 %. V zemích, které používají euro, bude prý propad ještě o 0.3 % výraznější. Unii tak čeká první celoroční propad po sedmi letech růstu.

Facebook včera představil Dozorčí komisi, nezávislý orgán, který bude řešit stížnosti uživatelů. Rozhodnutí rady bude transparentní a závazné. Bude ji tvořit 20 členů z celého světa. „Nejsme internetová policie, spíše odvolací soud,“ říká spolupředseda komise.

Airbnb reaguje na prudký pokles cestovního ruchu. Chystá se propustit 1 900 zaměstnanců, tedy zhruba 25 % celkové pracovní síly. Firma dále omezí investice a podnikání, které přímo nepodporuje sdílení ubytování, mimo jiné i do luxusních realit.

▶ Další rozvolňování opatření pro Slováky. Počet nových potvrzených případů koronaviru je tam už 11 dní v řadě jednociferný. Ve středu proto otevřely všechny prodejny kromě velkých nákupních center. Hygienici umožnili například i provoz teras restaurací.

▶ Následkem koronavirové krize zdražuje ovoce a zelenina. Například česnek stojí dvojnásobek, co vloni. Ceny zvyšují mimo jiné vládní opatření. Zemědělcům chybí zahraniční pracovníci, komplikovanější je i mezinárodní doprava, ceny by měly dále růst.


Pro více zpráv ze světa byznysu sledujte účty IHNED.czE15.czEuro či Forbes Česko.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
4 minuty
Doporučené příspěvky
4 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
4 minuty