06.05.2020 3 minuty čtení

Statistiky: kvůli koronaviru Češi kupují více jídla a méně všeho ostatního

Prodej nepotravinářského zboží kvůli koronaviru výrazně poklesl, naopak za potraviny utrácíme více než je standard. Vyplývá to z nejnovější statistiky Českého statistického úřadu.

Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy v březnu snížily reálně o 9,3 %. Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy meziměsíčně klesly o 12,2 %, říkají nejnovější čísla ČSÚ.

Nakupujeme méně zboží i pohonných hmot

Tržby za pohonné hmoty klesly v březnu meziměsíčně o 15,8 %, za ostatní nepotravinářské zboží dokonce o 22,7 %. Můžou za to opatření na zamezení šíření koronaviru, kvůli kterým měla většina prodejen nepotravinářského zboží část měsíce zavřeno nebo fungovala v omezeném provozu.

Nejhůře jsou na tom prodejny s oděvy a obuví, kde je meziroční pokles o 64,9 %. Bohužel vyhlídky pro tyto prodejny ani teď po otevření provozoven nejsou nijak růžové. Lidé budou chodit nakupovat méně a navíc si oblečení nebudou moci zkoušet, což je pro většinu zákazníků klíčové. Zákazu zkoušení jsem se věnovala už v článku Podnikatelka o zákazu zkoušení oblečení: „Naše životy řídí lidé, kteří nemají představu o reálném světě.“

Další významný pokles se týkal prodejen s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (47,1 %) a ačkoliv se spousta zaměstnanců i studentů přesunula do home office, tržby klesly také v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením (o 29,7 %) a s výrobky pro domácnost (o 22 %).

Daří se internetovému prodeji, lékům a potravinám

Není nic překvapivého na tom, že se tržby internetového a zásilkového prodeje zvýšily o 20 % a že přišel i růst farmaceutického a zdravotnického zboží (o 9,1 %). 

Pravděpodobně kvůli zavřeným restauracím, kantýnám a snaže ušetřit se naopak Češi nebáli utrácet za potraviny. Pětiprocentní nárůst tržeb se ovšem týkal výhradně nespecializovaných prodejen, specializované prodejny jako například prodejny zdravé výživy zaznamenaly pokles o 17,3 %.

Jak jsme na tom v porovnání s Evropou?

Podle dat Eurosatu se v březnu meziměsíčně objem maloobchodního prodeje snížil v eurozóně o 11,2 % a mezi členskými státy Evropské unie o 10,4 %. Pokles strmě narušil dlouholeté období růstu, jak je vidno z následujícího grafu.

Prudký pokles maloobchodního prodeje v březnu 2020 Zdroj: Eurostat

Česko je v poklesu tržeb za nepotravinářské zboží lehce pod průměrem Eurozóny, který je 23,1 % a v porovnání se členskými státy EU bohužel průměr  21,3 % trochu převyšuje. 

V porovnání s nejvíce zasaženými zeměmi je na tom ale Česko se 12,2% celkovým poklesem maloobchodního prodeje docela dobře. Nejhůře je na tom Bulharsko (18,1 %), Francie (17,4 %) a Lucembursko (16,4 %) naopak v takovém Irsku byl meziměsíčně zaznamenán nárůst maloobchodu o 0,1 % a meziročně dokonce o 3 %.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#krize #koronavirus #covid19 #csu #eurostat #statistiky #byznys #podnikani #maloobchod

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.