02.12.2018 7 minut čtení

Krvácející svět kryptoměn – je čas prodávat nebo nakupovat?

V lednu tomu bude 10 let, kdy byla oficiálně spuštěna kontroverzní kryptoměna bitcoin. Původně téměř bezcenná mince se především během loňského roku vyšplhala až na neuvěřitelných 20 000 dolarů za jeden bitcoin, aby během tohoto listopadu strmě spadla pod třináctiměsíční minimum 3 500 dolarů. Být či nebýt na trhu s kryptoměnami, toť otázka...

Zbavíte se kryptoměn, abyste neprodělali, nebo naopak ve stylu velkých hráčů právě této situace využijete k dokoupení za opět ,,nízkou“ částku? Jde o finální prasknutí bubliny, nebo se jedná o záměrnou krizi, která nakonec bitcoin katapultuje opravdu až k hranici 100 000 dolarů za minci? V redakci jsme pro vás připravili několik skromných informací, které by vás mohly definitivně přetáhnout na tu či onu stranu této tajemné mince.

Jak se zrodil fenomén

Začněme stručným představením předchůdce více než 1800 kryptoměn, které v současnosti existují. Na konci října roku 2008 spatřila světlo světa mírně sci-fi dokumentace s názvem A Peer-to-Peer Electro Cash System, kterou zaregistrovalo jen několik fanoušků kryptografie a pravých geeků.

Tento devítistránkový dokument vydala záhadná osoba, možná skupina, s pseudonymem Satoshi Nakamoto. Posláním této zprávy bylo rozšíření povědomí o možnosti užití virtuálního a na finančních institucích nezávislého platidla. Laicky řečeno, jedná se o alternativu oficiálních měn. V dokumentu Satoshi popisuje vzor digitálních peněz, které nelze zkopírovat či padělat. Současně ale vyzdvihuje schopnost platit libovolně po světě, a to bez užití bank. Transakce by byla neovlivnitelná, zcela očištěná od vnějších vlivů.

Než vystoupala hodnota bitcoinu v roce 2013 na 100 dolarů, pohybovala se opravdu na vcelku bezvýznamných hodnotách. Vždyť po svém uvedení na dnes již nefunkčním webu BitcoinMarkets.com měla hodnotu 0,003 amerického dolaru. Například v roce 2011 měl bitcoin hodnotu 31 dolarů, aby záhy spadl pod 5 dolarů. Výkyvy hodnot kryptoměn se tedy nezdají být tak dramatické. Měsíce let 2014 – 2016 byly pro bitcoin opravdu dlouhé. Hackerské útoky a ,,loupeže“ on-line směnáren držely hodnotu bitcoinu v průměru na 500 dolarech za jeden bitcoin. S přibývajícími útoky tak hodnota bitcoinu létala nahoru a dolů, podobně jako v současnosti.

Na začátku roku 2017 se již jeden bitcoin přehoupl přes 1000 dolarů a začali ho nakupovat už i neznalí investoři, kteří v něm viděli bezpracný přivýdělek. Celý rok 2017 pak byl pro nejslavnější kryptoměnu přelomovým. Již od počátku roku bitcoin rostl a rostl, až se dostal k zářijové hodnotě 5000 dolarů, aby o tři měsíce později sahal na 20 000 dolarů. Rekordní hranicí je částka 19 783 dolarů za jednu virtuální minci.

Dvě strany mince

Mince bitcoinu má i své pomyslné strany zastánců a odpůrců. Mezi nejznámější hlasy nabádající pro investování do bitcoinu se stal podnikatel John McAfee, Mark Cuban, Richard Branson či o Facebook ,,okradení“ bratři Winklevossové.

Na druhé straně barikád jsou státníci, někteří prvotřídní finančníci nebo světově uznávaní podnikatelé v čele s Billem Gatesem a investorským mistrem Warrenem Buffettem.

Warren Buffett se v rozhovoru pro stanici CNBC nechal slyšet, že bitcoin je špatná investice podobně jako zlato. Obojí je podle investičního mága obyčejná spekulace, která nikam nevede. Hodnota bitcoinu a dalších měn je, stejně jako u zlata, dána pouze nahnaným masovým zájmem o to dané aktivum. Viceprezident Berkshire Hathaway Charlie Munger dodal, že ,,investování“ do kryptoměn je čistá demence. Od těchto veleúspěšných investorů se jedná o překvapivě jednoduché a nekomplikované názory, o to více k zamyšlení.

Gilotina růstu bitcoinu

Buffett nákup kryptoměn zavrhuje, a proto si ani neláme hlavu s tím, co vlastně stojí za rychlým odpisem hodnoty kryptoměn, resp. bitcoinu. Od svého loňského maxima tak bitcoin přišel o téměř 80 % své hodnoty a celková tržní kapitalizace padla o desítky miliard dolarů.

Na řadu s hodnocením tak přichází analytici, finanční odborníci a další lidé, zkoumající trh kryptoměn. Jejich verdikt zní – za propadem hodnoty pravděpodobně stojí více faktorů. Tak např. nerozhodné vyhlídky bitcoin cash či útěk investorů od ,,neatraktivní měny“, resp. z finančních trhů jako takových.

Pozornost odborníků se nejvíce zaměřila na rozdělení nástupnické sesterské měny bitcoin cash, kdy její rozdělení vyvolalo v komunitě menší napětí, a to způsobilo prý hlavní odpis hodnoty. Současně to ale způsobilo nárůst samotné bitcoin cash o přibližně 50 %. Podle jiných pověřených osob by mohlo jít o záměrný konspirační krok. Další hovoří o tzv. Ponziho schématu atd. V neposlední řadě hodnotě bitcoinu neprospěla ani pokuta od americké Komise pro kontrolu cenných papírů, kterou udělila organizace vydavatelům virtuálních mincí paragon a airfox.

Ať je primárním viníkem pádu bitcoinu cokoliv, je jasné, že výše zmíněné jakési protikryptoměnové faktory hrají v celkové bolestivé situaci zásadní roli.

Vyhlídky pro rok 2019

Jestli jste optimisté jako podnikatel a investor John McAfee, pak se ničeho neobávejte a směle nakupujte, bitcoin dosáhne na vyšší hodnotu, než „pouhých“ 20 000 dolarů. Pro ty ostatní, více obezřetné, máme několik závěrečných myšlenek či argumentů, které vás, jak jsme již řekli, přetáhnou na určitou stranu mince.

Proti

Během roku 2017 velká část obchodníků avizovala, že hodlá zavést příjem platby bitcoiny, čímž se mnoho věcí usnadní. Realita však byla o poznání komplikovanější – nesmyslně vysoké poplatky za zavedení možnosti platby, zbytečně zdlouhavé transakce nebo nevelký zájem ze strany zákazníků. To je jasným signálem, že platba virtuálními měnami se minimálně v blízké budoucnosti nestane běžnou záležitostí. Ač již inženýři a vývojáři pracují na zrychlení a zlepšení plateb, čas tiká a vše se z určitého pohledu stále staví proti bitcoinu.

Rostoucí zájem ze strany států by sice mohl pomoci růstu trhu s kryptoměnami, ale paradoxně by mohl ublížit právě bitcoinu. Například šéfka Mezinárodního měnového fondu prohlásila, že centrální banky by měly analyzovat možnost zavedení vlastních státních kryptoměn. To by znamenalo, že na trh nastoupí nejen rozsáhlé regulace, ale také silné státní virtuální měny, což by dostalo bitcoin, ethereum a spol. do pozadí. Navíc by se vytratilo kouzlo anonymity a určitého rebelství.

Pro

Každý den projde platebními branami několik miliard dolarů v kryptoměnách – z toho logicky vyplývá, že konec bitcoinu a kryptoměn se zatím nekoná. Samotný bitcoin si drží více než 50% podíl na trhu virtuálních měn a je jasné, že přežije, i kdyby měl hodnotu „jen“ 1000 dolarů. Jen se možná trh přesytil a nechal se strhnout narůstající kontroverzí a snahou o regulaci kryptoměn.

Další pro bitcoin hrající maličkostí je například možnost platby přes messenger Facebooku. V americkém Ohiu zase dokonce uzákonili možnost platby daní bitcoiny. Do byznysu s kryptoměnami kromě velkých bank vstupují i firmy jako je Kodak a Samsung a to jsou silné argumenty, proč bitcoin ještě neházet přes palubu. Pokud jste bitcoiny tzv. odpískali, možná je čas dát jim ještě šanci. Určitě nebudete litovat, jde jen o chvilku paniky, jak řekl McAfee.

Bitcoin „přežil“ označení jako měny podporující kriminalitu, nezničila ho ani série nekončících útoků kyberzločinců a dá se předpokládat, že zvládne i aktuální situaci ruku v ruce jdoucí s odlivem zájemců o kryptoměny. Pokud si říkáte, že bitcoin je bezcenné aktivum s uměle vytvořenou hodnotou, pak nezapomeňte, že dnešní mince byly také kdysi jen bezcenným kusem kovu.

Ať už patříte k fanouškům či odpůrcům, vždy si najdete své důvody, proč stát na té či oné straně. Kryptoměny a jejich budoucnost jsou stále z velké části zahaleny tajemstvím a buď budeme svědky zrodu něčeho nového, velkého a revolučního a nebo naopak velkolepého krachu. Tak či tak, v roce 2019 se máme jistě na co těšit.

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Já čekám až to spadne pod 1000 a pak si dva nebo tři bitcoiny koupím. No a když to pak půjde na cenu 100000, tak prodám :)
  0
  • Kéž by to bylo tak jednoduchý :D
   0
  • Tak já neříkám, že se to přesně takhle stane. Ty investované peníze mi chybět nebudou a když o ně přijdu, svět se nezboří. Ale když nastane opačná varianta, bude to super :)
   0
  • Já tu myšlenku chápu, spíš jsem to myslel tak, že "kéž by se to takto jednoduše událo" :)
   0
  • Minimální hodnota by měla spadnout ke 2500 dolárů. Poté by měl Bitcoin opět růst
   0
  • To je odhad nebo to má nějaký reálný podklad? :)
   0