02.08.2018 5 minut čtení

Podívejte se, jak Čína skupuje Evropu

Již více než dekádu čínští politici a podnikatelé vyhledávají po celém světě investiční příležitosti se zdánlivě bezednou peněženkou v ruce. Od Asie přes Afriku, Spojené státy a Latinskou Ameriku těžko ignorovat fakt, že Čína potvrzuje své postavení světové velmoci. Méně očividná a o to více nebezpečná, je však stále se rozšiřující čínská stopa v Evropě.

Bloomberg se snažil dát dohromady data, aby sestavil nejkomplexnější audit dosavadní přítomnosti Číny v Evropě. Ze zjištěných skutečností plyne, že východní velmoc za posledních deset let nakupovala nebo investovala do aktiv ve výši minimálně 318 miliard dolarů. Náš kontinent tak zaznamenal o 45 procent více investiční aktivity než USA za stejné období.

Je třeba se mít na pozoru

Objem a povaha některých z těchto investic, ať už se jedná o kritickou infrastrukturu ve východní a jižní Evropě nebo špičkové společnosti na západě, představují varovný vykřičník pro Evropskou unii. Vedoucí vládní představitelé, mezi něž patří německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron, naléhají na vytvoření společné strategie, jak čelit neúprosné čínské expanzi v rámci Evropy.

Magazín analyzoval data ze 678 uzavřených obchodů od roku 2008 a došel ke zjištění, že čínské státní a soukromé společnosti se podílely na transakcích v hodnotě 255 miliard dolarů. Převzato bylo přibližně 360 společností včetně italského výrobce pneumatik Pirelli nebo irské leasingové letecké společnosti Avolon Holdings, kromě toho Číňané také částečně nebo úplně vlastní minimálně 4 letiště, 6 námořních přístavů, větrné elektrárny v 9 zemích a 13 profesionálních fotbalových týmů.

Důležité je, že dostupné údaje podceňují skutečnou velikost a rozsah čínských ambicí v Evropě. Zejména nezahrnují 355 fúzí, investic a společných podniků v celkové odhadované výši 13,3 miliardy dolarů, developerské projekty na zelené louce a operace na burze za dalších 40 miliard dolarů. V neposlední řadě je třeba také zmínit 9 miliardový podíl v mateřské společnosti Mercedes-Benz, Daimleru, jak se sám pochlubil, předseda představenstva Zhejiang Geely Holding Group, Li Shufu.

Nikde pak není očividnější čínský nákupní apetit, tak jako v britském hlavním městě, kde investoři již skoupili tucet kancelářských věžáků ve finančních centrech London City a Canary Wharf.

S jídlem roste chuť

Rok 2016 byl zdaleka největším rokem čínských investic v Evropě, když Čínská národní chemická korporace, známá také jako ChemChina koupila švýcarského výrobce pesticidů Syngentu za 46,3 miliardy dolarů.

I při vynechání tohoto megaobchodu však můžeme sledovat jasný stoupající trend výše investic, neboť ještě před rokem 2014 se jejich objem pohyboval do 20 miliard ročně a od tohoto roku byla zaznamenána částka vždy vyšší. Na druhé straně dle dostupných čísel ale klesá velikost obchodů. V letech 2008 a 2009 činila průměrná transakce téměř 740 milionů dolarů, zatímco v letech 2016 a 2017 (při nezapočítání obchodu ChemChina-Syngenta) se průměrný obchod pohyboval kolem 290 milionů.

Velká pětka se těší z čínských peněz

Více než polovina známých celkových investic je soustředěna do pěti největších evropských ekonomik. Mimo to však Země středu skoupila i největší řecký přístav v Pireu. V současnosti se však už postavení evropských zemí vůči čínským investicím značně rozchází. Zatímco Německo, Francie a Itálie prosazují celoevropský investiční prověřovací mechanismus, vlády v Řecku, Portugalsku a na Kypru jsou vůči takovému kroku skeptické a tvrdí, že by omezoval schopnost jejich zemí přilákat tolik potřebný kapitál.

Čínské investice směřují mnoha směry, ať už šlo o koupi komerčních nemovitostí v Londýně, německé technologické společnosti, jako je výrobce průmyslových robotu Kuka AG nebo švédského výrobce automobilů Volvo, je však zjevné že se hromadily v několika klíčových odvětví.

Čínské investice podle odvětví
  1. Chemický průmysl – 48,8 miliardy USD
  2. Energetika – 25,9 miliardy USD
  3. Nemovitosti – 23,9 miliardy USD
  4. Těžba – 23,1 miliardy USD
  5. Internet/software – 15,1 miliardy USD
 

Rovněž znalost toho, kdo tyto obchody provádí je zásadní pro pochopení, zda tato činnost odpovídá oficiálním či neoficiálním cílům zahraniční politiky Číny. Celkově od roku 2008 investovalo v Evropě 670 společností, z nichž je téměř 100 státními společnostmi nebo investičními fondy, které jsou zodpovědné za 63 procent obchodů.

Nicméně propojení mezi státními a soukromými podniky je v Číně velmi neprůhledné. Například společnost Cosco, která chce převzít evropskou nadvládu v kontejnerové přepravě se skládá z veřejně obchodovaných poboček státní společnosti China Ocean Shipping Group, nakoupila podíly v přístavech od Bosporu až po Baltské moře. Osm z deseti největších čínských investorů jsou státními podniky včetně China Investment Corporation, Aluminum Corporation of China nebo Silk Road Fund.

Největší Čínští investoři
  1. China National Chemical Corp. (ChemChina) – 58,2 miliardy USD
  2. China Investment Corp. – 24,2 miliardy USD
  3. Aluminum Corp of China – 14,1 miliardy USD
  4. Avic Capital – 11,6 miliardy USD
  5. Silk Road Fund – 10,5 miliardy USD
 

Obrázek finančních zájmů Číny v Evropě by nebyl úplný, aniž bychom se podívali na nákupy akcií na otevřených trzích jako je například investice ve výši 10 miliard dolarů čínské pojišťovny Ping An do banky HSBC anebo nově budované stavební projekty.

Čínské peníze mířily minimálně do devíti velkých stavebních projektů většinou v oblasti Londýna. Výjimkou pak je stavba jaderné elektrárny Hinkley Point C za 24 miliard dolarů, kde Čína financuje třetinu a rozsáhle nákupní středisko na předměstí Paříže za 3,4 miliardy, které je financováno čínským developerem Dalian Wanda Group.

Čínské společnosti také projevily zájem o projekty na dalších trzích. Patří mezi ně budování jaderných reaktorů v Rumunsku a Bulharsku, koupě chorvatského kontejnerového terminálu nebo vybudování přístavu na území Švédska.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.