05.05.2020 4 minuty čtení

Ranní zprávy 06.05.2020: Sověti Prahu neosvobodili, rekordní schodek rozpočtu a Mladá fronta Jaromíra Soukupa

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za předešlý den.

Dobré ráno, suverénně nejbizarnější zprávou úterka se stal další tweet Elona Muska. Tentokrát světu sdělil narození dalšího syna. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, zato jméno jeho novopečeného dědice je zvláštní dost, údajně se bude pyšnit jménem: X Æ A-12 Musk. Pokud to myslí vážně, tak už asi nepřekvapí ničím. Úspěšný den Vám přeje Matěj.

-----

Partnerem newsletteru je PojištěnáFaktura.cz, se kterou máte jistotu, že vám proplatí faktury. Chci vědět víc!

-----

Vítěz a poražený

BioNTech +9.22 % (50.00 USD)
BioNTech společně s biofarmaceutickou firmou Pfizer ohlásily počátek testování vakcíny proti COVID19 na lidech. Po Moderně jde už o druhý tým, který se dostal do trial fáze.

Norweigan Cruise Line -22.58 % (11.18 USD)
Lodní společnost NCL i přes to, že si zajistila 400 mil. USD, nemusí přežít. Informace zasáhla i konkurenty, Royal Caribbean Cruises propadly o 10,3 % a Carnival o 8,9 %.

-----

Burza

Nejen Wall Street, ale i ropa se včera těšila pozitivnímu růstu. Americké akciové trhy přidaly přibližně procento i přesto, že před koncem seance zamířily dolů po prohlášení FEDu, že ekonomika bude nejspíš vyžadovat další fiskální a monetární stimuly.

-----

Slova dne

„Sověti tak přijeli do města fakticky svobodného a nenesli hlavní zásluhu na jeho osvobození, i když si ji z politických důvodů připisovali a stále rádi připisují.“

V den výročí Pražského povstání pražský primátor Zdeněk Hřib připomenul, že Rudá armáda dorazila 9. května fakticky do svobodného města. Roli Sovětského svazu na ukončení II. světové války nezpochybnil, ale vnímá jej jako jednoho ze strůjců konfliktu.

-----

Číslo dne

94 000 000 000 Kč

Schodek státního rozpočtu vystoupal z březnových 44.7 miliardy na 93.8 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Překonal tak dosud nejhorší výsledek od vzniku České republiky 78.2 miliardy z roku 2010. Schváleno je 300 miliard korun schodku.

-----

Bleskově

Jaromír Soukup a jeho firma Empresa Media, v níž drží těsnou většinu, má zájem o vydavatelství Mladá fronta, které je od poloviny února v úpadku. Věřitelé přihlásili k soudu pohledávky za téměř 76 milionů korun. Koupí by firma získala mimo jiné časopis Euro.

▶ Vláda chystá zákon, kterým by udržela stávající opatření proti koronaviru i po 17. květnu, tedy po skončení nouzového stavu. Zákon chystá ministerstvo zdravotnictví. „Bude dočasný a mimořádná opatření bude schvalovat vláda,“ napsal Vojtěch.

▶ Nákupy dluhopisů, kterými se Evropská centrální banka snaží podpořit ekonomiku eurozóny, jsou částečně v rozporu s německou ústavou. Včera o tom rozhodl německý ústavní soud. Německá centrální banka nyní uvažuje dočasném přerušení nákupů.

Slovensko se připravuje na opětovné spuštění taxislužeb, ty byly z důvodu přísných vládních restrikcí pozastaveny od 16.3. Díky pozitivnímu vývoji epidemie mohou taxikáři za přísných hygienických podmínek ode dneška znovu do ulic.  

Sněmovna včera opětovně schválila jednorázový příspěvek 500 korun denně živnostníkům a dalším OSVČ i po 30. dubnu. Pozměňovací návrh Senátu, který chtěl denní příspěvek za květen zvýšit na 700 a za červen až na 900 Kč, tak zamítla.


Pro více zpráv ze světa byznysu sledujte účty IHNED.czE15.czEuro či Forbes Česko.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
4 minuty
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
4 minuty