05.05.2020 5 minut čtení

Pandemie jako trend. Podívejte se na nejdražší designové roušky na trhu

Od chvíle, kdy bylo nařízeno povinné nošení roušek, už uplynula nějaká ta doba. Ze dne na den se tak objevil úplně nový trh. Lidé zoufale toužící po rouškách dokonce umožnili některým módním značkám znovu otevřít továrny.

Je nošení designérských roušek novým způsobem sebevyjádření v chaotické realitě, ve které žijeme? I teď, když už si můžete klasickou roušku pořídit v každé druhé večerce za cenu kolem 50 Kč, mnoho lidí dává bavlněným rouškám přednost. A kdo by se jim divil? Jsou pohodlnější, levnější, ekologičtější a ještě k tomu stylové. 

Roušky až do podzimu? Jedině stylově

Sice to podle dosavadních průzkumů vypadá, že látkové roušky poskytují pro okolí menší ochranu než chirurgické, ale jsou lepší než žádná rouška. 

A vzhledem k tomu, že Prymula vyhrožuje, že roušky mohou vydržet až do podzimu, možná je na čase začít nad nimi opravdu přemýšlet jako nad součástí outfitu, a ne jako nad ochrannou pomůckou. Psychice to každopádně uleví. A rozhodně to pomůže i krachujícím módním značkám. Navíc mnoho výrobců roušek zastává politiku „za každou prodanou roušku jedna darovaná potřebným“.

To dělá například i americká značka K. S. Garner. Slow-fashion exkluzivní značka oblečení K. S. Garner je malá Phoenixská firma, která usiluje o minimalizaci odpadu a její designérka Kelsey Garner vytváří roušky s veselými motivy. Za každý prodaný balíček 2 roušek budou 2 darovány lidem, kteří je potřebují. Prvních 500 jich putovalo k nemocničním pracovníkům v první linii.

Roušky od K. S. Garner za 310 Kč

 

„Roušky jsou funkční a potřebné podobně jako třeba brýle. A stejně jako brýle, i roušku chcete nosit každý den. Spolu s ochranou chceme lidem nabídnout i trochu osobitosti a stylu,“ říká jejich návrhářka. Balíček dvou roušek si můžete koupit v přepočtu za 620 Kč.

Takové peníze by vám ale ani zdaleka nestačily například na krajkovou roušku s minimalistickým designem od firmy Maison Modulare. Ta se prodává za 60 dolarů, což dělá asi 1500 Kč.

Roušky Maison Modulare za 1500 Kč

 

„Módní značky, kterým se daří tyto roušky vyrábět, jsou teď zásadní. Je to výhodné pro všechny: značky, které jinak prodělávají, zdravotnický personál a občany, kteří je potřebují.“

Přesto je to pro některé lidi morálně problematické. Někdo tvrdí, že jde o komodizaci strachu.

Rouška za 2 tisíce? Vyprodáno.

Značka Off-White dokazuje, že se s cenou za jednu designérskou roušku dá zajít ještě dál. Svou roušku s typickým logem kříže prodává za 95 dolarů, což dělá v korunách zhruba 2350 korun. Ještě překvapivější na tom je, že jsou tyto „obyčejné bavlněné“ roušky beznadějně vyprodány. 

Rouška značky Off-White za 2350 Kč

 

Tato luxusní italská značka oblečení založená Americkým módním návrhářem Virgilem Ablohem v Miláně v roce 2012 by tedy měla rychle přidat na výrobě, pokud chce na pandemii ještě něco vydělat.

Úplně jiný styl, ale podobnou cenovou politiku razí udržitelná módní značka Collina Strada, která se proslavila díky svým kultovním mikinám a tomu, že při výrobě využívá látky, které by se jinak vyhodily.

Duhová rouška od značky Collina Strada stojí 2500 Kč

 

Takovýto barevný doplněk outfitu můžete mít už za 100 dolarů (téměř 2500 Kč). 

I do Česka už se dostává trend předražených roušek

Čeští designéři nezůstávají pozadu. Například značka Poner má v nabídce limitovanou edici roušek za 1999 Kč. Podle rozhovoru s Nikol Poner na serveru Aktuálně.cz jsou roušky téměř vyprodané.

Rouška české značky Poner za 1999 Kč

 

Některé jejich kousky jsou například zdobené křišťály a musíte sami uznat, že jsou napohled opravdu krásné. Sice za cenu sklidila firma vlnu kritiky, ale na svou obranu Nikol Poner říká, že limitovaná kolekce roušek pomáhá udržet podnik v chodu a díky prodaným rouškám si může firma dovolit pomáhat.

„Do této chvíle jsme obdarovali 18 různých zdravotnických zařízení, domovy seniorů, porodnice a sociální služby po celé ČR. Nejméně to bylo 50, nejvíce 700 roušek pro každé místo. To jsou tisíce a tisíce. A to prostě něco stojí,“ dodává Poner v rozhovoru.

V Česku i v zahraničí se s designérskými kousky roušek přidávají další a další módní návrháři, pokud roušky skutečně neodložíme až do podzimu, je pravděpodobné, že bude trend sílit. Vždyť nám teď skončilo sociální distancování a jakou roušku si vzít třeba do divadla, kam budeme moci zavítat už 11. května? Chirurgickou asi ne, to by nám poněkud zkazilo outfit. 

Jsou roušky dalším trendem v módním průmyslu? A je etické prodávat roušku za dva tisíce? Co myslíte vy?

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#trendy #pandemie #covid19 #rousky #inspirace #byznys #modniprumysl #moda #modnitrend #rouska #podnikani

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.