05.05.2020 4 minuty čtení

Ranní zprávy 05.05.2020: Vláda znovu odkládá EET, Avast bojuje s koronavirem a Japonsko odchází z Číny

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za předešlý den.

Dobré ráno, Spojené státy se ještě nevypořádaly s pandemií koronaviru, ze které Trump v rámci předvolební kampaně obvinil Čínu a nově jim hrozí další epidemie. Americké včely ohrožují vražedné asijské sršně, které svým obětem zaživa ukusují hlavy. Rok 2020 začíná nabývat opravdu bizarních rozměrů. I přesto nebo právě proto – úspěšný den Vám přeje Matěj.

-----

Partnerem newsletteru je PojištěnáFaktura.cz, se kterou máte jistotu, že vám proplatí faktury. Chci vědět víc!

-----

Vítěz a poražený

Tesla +8.54 % (761.19 USD)
Akcie Tesly se již vzpamatovaly z víkendového propadu po Elonově šokujícím tweetu. Analytické předpovědi a silný první kvartál naštěstí hrají inovativní společnosti do karet.

American Airlines -7.71 % (9.82 USD)
Největší letecká společnost na světě se během pandemie propadá stále hlouběji, včera se navíc musela vyrovnávat s odchodem investiční společnosti Berkshire Hathaway

-----

Burza

I přes nepříznivý stav hlavních indexů na začátku seance nakonec Wall Street zakončila v zelených číslech. Akciové trhy včera bojovaly s negativní reakcí na investiční kroky Warrena Buffetta i na opětovné rozvíření konfliktu mezi USA a Čínou.

-----

Slova dne

„Musíme pružně reagovat na závažnost krize a nechat ekonomiku pořádně nadechnout. V tuto chvílí je důležité, aby podniky vůbec fungovaly.“

Vláda na pondělním zasedání schválila odložení EET pro všechny vlny do konce letošního roku. Dnes se návrhem bude zabývat poslanecká sněmovna ve stavu legislativní nouze. Zatím platí pozastavení jen na následující tři měsíce.

-----

Číslo dne

200 000 000 Kč

České firmy pomáhají v boji proti koronaviru. Investiční skupina PPF přispěla zdravotnickým materiálem a finanční podporou v hodnotě 200 milionů korun. Antivirová společnost Avast daruje rovných 25 milionů dolarů, z toho pětina je určena pro Česko.

-----

Bleskově

▶ Investiční fond Vesa Equity, který ovládají Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, získal 5.35% podíl v britské privatizované společnosti zajišťující poštovní služby – Royal Mail. Fond se tím stal třetím nejsilnějším akcionářem více než 500 let staré značky.

Japonsko stahuje své firmy z Číny, další státy ho budou následovat. Situace kolem pandemie nutí svět zmenšit svou závislost na čínských výrobcích. Druhá nejsilnější ekonomika na světě se tak může v nejbližší době dostat do ekonomických problémů. 

Alphabet načal fiskální rok 2020 se silnými finančními výsledky za 1Q. Společnost utržila 41.2 miliardy dolarů (13 % růst) a skončila s čistým ziskem 6.8 miliardy. První dva měsíce byly tak silné, že růst nenarušil ani březnový výrazný pokles inzerce.

▶ Britští lékaři vyjádřili obavu ohledně ventilátorů, které země na začátku dubna zakoupila od čínské společnosti. Pacientům na těchto přístrojích hrozí podle odborníků vážné poškození zdraví včetně smrti. Proti kvalitě čínského vybavení se již ohradilo více států.

▶ Bary a hospody proto patří v důsledku aktuálních mimořádných opatření mezi nejzasaženější provozovny v gastronomii.  Z dat poradenské společnosti Nielsen vyplývá, že každých 30 dní uzávěry představuje ztrátu na tržbách 14 miliard korun.


Pro více zpráv ze světa byznysu sledujte účty IHNED.czE15.czEuro či Forbes Česko.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty