04.05.2020 3 minuty čtení

Zvýší koronavirus tlak na zavádění digitálních měn centrálních bank?

Zdá se být jisté, že pandemie koronaviru způsobí globální ekonomickou krizi. Někteří odborníci dokonce předpokládají, že by mohla být ještě daleko závažnější než ty z let 1929 a 2008.

Některé státy se proto snaží přicházet s řešeními, která by měla pomoci situaci alespoň částečně vylepšit. Jedním z nich jsou i tzv. CBDC, o kterých pojednává následující článek.

Co je to CBDC?

Zkratka CBDC (central bank digital currency) označuje virtuální měny, vydávané centrálními bankami jednotlivých států. Zjednodušeně je lze označit jako digitální fiat měny, které doplňují a postupně nahrazují tradiční bankovky a mince. V posledních letech se v odborných kruzích vedou diskuse nad budoucností hotovosti. Právě CBDC by měly urychlit proces jejich nahrazení online platebním stykem.

A co fiat měny?

Znamená to tedy, že země tímto procesem opouští fiat měny? Nikoliv, jedná se víceméně o jejich přesun z fyzického do digitálního světa. Virtuální měny, vydávané centrálními bankami, zůstanou nadále pod přímou kontrolu států a budou se jich týkat stejná omezení, jako těch fyzických. Dojde pouze k jejich přesunu z fyzického do digitálního světa. Kupříkladu Švédsko plánuje spustit projekt e-koruny, Čína zase připravuje svůj e-juan. CBDC neznamená odklon od fiat měn jako takových.

A jakou roli v tom hraje koronavirus?

Otázka, která na první pohled příliš nedává smysl. Vždyť proč by onemocnění mělo ovlivnit způsob, jakým platíme za služby a zboží? Odpověď je naprosto jednoduchá – několik vědeckých studií poukázalo na možnost přenosu choroby prostřednictvím bankovek. Virus je na jejich povrchu údajně schopen přežívat několik dní. Ačkoliv tyto skutečnosti ještě nejsou zcela potvrzené, i tak významnou měrou ovlivnily chování spotřebitelů v postižených evropských zemích.

Mnohé společnosti a e-shopy v souvislosti s tímto rizikem nepřijímají platby v hotovosti. Stejný postup zvolily také balíkoví přepravci a výdejny zboží. Dochází tak k výraznému snížení oběhu hotovosti a to i v zemích, v nichž není platba kartou nebo online příliš hluboko zakořeněná. Cesta pro digitální měnu je tímto krásně umetená.

Jak může CBDC pomoci ekonomice?

Odborníci si slibují, že urychlený vývoj CBDC nebude mít vliv jen z pohledu ochrany zdraví. Skýtá totiž i mnoho významných ekonomických benefitů. Státy ve vlastních virtuálních měnách získávají zdroj rychle dostupných financí, které mohou distribuovat mezi své občany a podpořit jejich poptávku. Implementace rozsáhlých bezpečnostních prvků také pomůže zamezit praní špinavých peněz a padělání, jejichž intenzita narůstá zejména v období velkých krizí.

Druhá výhoda spočívá v akceleraci přeshraničních plateb. Jakkoliv jejich objem v souvislosti s postupující globalizací narůstá raketovým tempem, na rychlosti vyřízení se toho příliš nezměnilo. Jedná se tak o další nepříjemnou překážku snahám o rychlé uzdravení světové ekonomiky, kterou by právě masový rozmach CBDC mohl překonat.

A co tradiční kryptoměny?

Těm může současná situace také pomoci. Pokud dojde k rozšíření digitálních měn, byť těch podporovaných vládami, zásadním způsobem se změní i vnímání ostatních projektů. Najednou začnou být vnímány jako regulární prostředek pro směnu i uchování hodnot i většinovou společností.

#ekonomika #digitalnimeny #kryptomeny #pandemie #koronavirus #cbdc #centralnibanky

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.