04.05.2020 4 minuty čtení

Znovuotevření států v karanténě? Podle Gatese ano, ale pod jednou podmínkou: Testovat, testovat a testovat

Zatímco se náš tuzemský svět pomalu a jistě znovu otevírá veřejnosti, začíná se probírat další a klíčovější krok - kdy a jak se bezpečně otevřít světu. Bill Gates vidí jednu klíčovou podmínku, bez které to nepůjde: Testování

Jakožto někdo, kdo před pandemií vysoce infekčního onemocnění troubí na poplach už 10 let, se nyní, když konečně došlo na jeho slova, Gates snaží slovy i činy angažovat v tom, aby se nejen Spojené státy, ale i celé lidstvo s nemocí COVID-19 co nejlépe a co nejdříve vypořádalo.

I Bill už ubral ze své rétoriky, že se celé Spojené státy musí minimálně na dva měsíce zcela uzavřít do karantény a je zřejmě smířen s tím, že rychlému uvolnění současných zákazů a nařízení již zabránit nelze

Vlastně je klidně pro, ať se Spojené státy znovu otevřou, ale zdůrazňuje, že je potřeba udělat to velmi chytře, jinak hrozí, že se koronavirus vrátí v druhé vlně a všechna opatření budou moci začít na novo. 

Což o to, na karanténu doma už si většina z nás asi zvykla - je ale prakticky jisté, že pokud by se některý stát musel na další dva měsíce zcela uzavřít, jeho ekonomika by to s vysokou pravděpodobností již neměla šanci zvládnout.

Co Gates myslí tím chytrým uvolňováním pandemických omezení? Především jednu podle něj zcela klíčovou věc - rapidní nárůst testovací kapacity, aby bylo v případě nutnosti možno každý den otestovat obrovské množství lidí.

Především oblastem, kde doposud k masivnímu propuknutí epidemie (kam se mimochodem řadí i Česká republika) nedošlo, podle Billa hrozí druhá a mnohem mohutnější vlna. A to zejména v případě, že své hranice a možnost cestovat uvolní příliš brzy.

"Pokud se hranice otevřou příliš brzy, může se vrátit exponenciální růst [infekcí koronavirem], který bude podobný jako v New Yorku," varuje Gates před ukvapeným podceňováním poslední klíčové fáze boje s pandemií.

Jak tedy k otevírání států přistoupit? Gates navrhuje postupovat v několika fázích, začít u esenciálních společností, u těch ponechat striktní bezpečnostní pravidla a otestovat si schopnost testování ve větším množstvím a včasného odhalování případných nových zdrojů nákazy ještě před větším opětovným rozšířením infekce. Až pokud se tento systém ukáže být dostatečně účinný a efektivní, lze přistoupit k širšímu otevření se světu.

"Chybí nám dnes jedna zásadní informace. Pokud se pomalu začneme vracet k normálu, které činnosti budou mít největší riziko vzniku druhé vlny?" řekl Gates pro CNN. 

"Proto musíme mít připravený velmi robustní testovací režim, který bude schopen jakýkoliv náznak nárůstu nakažených a dalšího exponenciálního růstu infekcí včas zachytit. Nemůžeme už znovu čekat, než se nám začnou plnit JIP a lidé začnou hromadně umírat. Jakmile včas najdete ohnisko nákazy, mělo by být poměrně snadné zjistit, co přenos v komunitě způsobilo."

Spojené státy jsou aktuálně schopny provést téměř 500,000 testů na přítomnost koronaviru denně. Gates se však obává, že je to "tak tak dost pro to, aby se s chytrým a včasným odhalováním nakažených vůbec mohlo začít." Zároveň varoval všechny, kteří netrpělivě vyhlížejí vakcínu. Podle něj její vývoj může klidně zabrat až dva roky.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#aktuality #koronavirus #pandemie #karantena #hranice #testovani #covid19 #gates #chytrakarantena #epidemie #rizika

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
6 minut
5 minut
5 minut
7 minut
4 minuty
5 minut
5 minut
6 minut
4 minuty
6 minut
5 minut
5 minut
Doporučené příspěvky
6 minut
5 minut
5 minut
7 minut
4 minuty
5 minut
5 minut
6 minut
4 minuty
6 minut
5 minut
5 minut