Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 21 452.

Zaregistrovat se

04.05.2020 3 minuty čtení

Obnovené americko-čínské napětí vrhá stín na finanční trhy

Akciový trh si minulý týden nevedl nejlépe a své obchodování uzavřel s týdenní ztrátou. Ve středu sice akcie rostly o 2,66 %, další dny však přehouply týden do červených čísel. Negativní nálada se přenesla i do úvodu tohoto týdne.

Jedním z důvodů je opětovně rostoucí napětí mezi USA a Čínou. Donald Trump a jeho administrativa stále častěji ukazují prstem na Čínu jako na původce onemocnění covid-19, který nedostatkem transparentnosti v počátečních fázích přispěl k celosvětovému rozšíření nemoci.

Trump proto opět začal uvažovat o nových clech na čínské zboží. Ve čtvrtek se dostala na veřejnost i myšlenka o zákazu investovat prostředky amerických vládních penzijních fondů do čínských akcií. Zdrojem informací byl uniklý dokument Republikánské strany, jehož cílem bylo svést se na vlně negativního postoje voličů vůči Číně.

Buffett se ztrátou vycouval z leteckého odvětví

Americký legendární investor Warren Buffett mezitím oznámil, že se zbavil všech akcí leteckých společností. Buffettův fond Berkshire Hathaway měl v portfoliu přibližně 10 % akcií čtyř největších v USA kótovaných leteckých dopravců. O prodeji všech informoval na výroční valné hromadě Berkshire Hathaway.

Buffett při té příležitosti řekl: "Svět se pro letecké společnosti změnil. Sice nevím, jaké změny ho čekají, ale doufám, že se napraví přiměřeně rychle." Dalším důležitým bodem valné hromady bylo zjištění, že Berkshire nehledá žádné nové akvizice, ale místo toho bude držet hotovost.

Připravme se na nejhorší výsledky trhu práce v historii

Tento týden očekáváme finanční výsledky dalších společností, které by mohly ovlivnit náladu na akciových trzích. Patří mezi ně například Disney (v úterý), Paypal (ve středu), Shopify (ve středu), Uber (ve čtvrtek), Booking (ve čtvrtek) a Siemens (v pátek).

Tento týden očekáváme z USA i údaje o zaměstnanosti a indikátor ISM Non-manufacturing, který měří důvěru ve službách, stavebnictví, zemědělství a v obchodě. Data za březen a duben budou pro Spojené státy nejhorší, protože budou zahrnovat šok z propuknutí onemocnění covid-19 a následnou krizi.

Na druhé straně tato data pravděpodobně nastaví spodní hranici firemních výsledků, protože v květnu budeme vidět postupné otevírání obchodů napříč ekonomikou. Podle agentury Bloomberg klesla zaměstnanost v USA za měsíc duben o 22 milionů, což je až 20krát horší než historicky nejhorší údaje za jeden měsíc. Míra americké nezaměstnanosti by se tak měla zvýšit na 16,3 %.

O autorovi:

Steen Jakobsen byl v březnu 2011 jmenován do funkce hlavního ekonoma Saxo Bank, kam se vrátil po dvouleté přestávce. Během této doby pracoval jako investiční ředitel ve společnosti Limus Capital Partners. Před svým odchodem na počátku roku 2009 působil v Saxo Bank téměř devět let jako investiční ředitel. Má více než 20 let praxe v oblasti proprietary trading (obchodování na vlastní účet) a alternativního investování. Po absolvování Kodaňské univerzity v roce 1989, kde vystudoval ekonomii, začínal kariéru v kodaňské pobočce Citibank, a poté se stal ředitelem a vedoucím prodeje v Hafnia Merchant Bank. V roce 1992 se stal viceprezidentem londýnské pobočky Chase Manhattan Proprietary Trading Group. V letech 1995-97 pracoval jako obchodník na vlastní účet pro Swiss Bank Corp., v Londýně. V roce 1997 se stal světovým ředitelem obchodování, měnových kurzů a opcí ve firmě Christiania (nyní Nordea) v New Yorku. V roce 1999 se stal generálním ředitelem UBS Global Proprietary Trading Group.

#investovani #trhy #usa #cina #napeti #pandemie #koronavirus #puvod #buffett

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
9 minut
8 minut
6 minut
4 minuty
4 minuty
6 minut
4 minuty
9 minut
5 minut
2 minuty
5 minut
5 minut