04.05.2020 3 minuty čtení

AKTUÁLNĚ: Uber Eats v Česku končí

Tohle opravdu nikdo nečekal. Jeden by řekl, že koronavirová krize bude rozvozům jídla přát více než jakákoliv jiná doba, ale opak je očividně pravdou. Dnes ve 12:32 pravidelní zákazníci Uber Eats obdrželi e-mail, ve kterým se s nimi služba loučí.

Konkurence v podobě Uber Eats české nejpopulárnější platformě na rozvoz jídla z restaurací Dáme Jídlo vznikla v létě roku 2018. Tou dobou už služba fungovala ve více než 290 městech a měla za sebou čtyři roky zkušeností. A ačkoliv to vypadalo, že Uber Eats získává na popularitě, v konkurenci Woltu a Dáme Jídlo očividně neobstál.

Uber Eats odchází z České republiky

Takto zní překvapivá zpráva, kterou dnes služba odeslala tisícům zákazníků. Důvod odchodu sice firma nezmiňuje, ale píše, že je to pro ně nelehké rozhodnutí a že činnost ukončí od středy 3. června 2020. 

Uber Eats se dušuje, že se bude pokoušet zmírnit dopad na zaměstnance, restaurace, kterých bylo mimochodem více než 250, i na kurýry a zákazníky. Celé znění e-mailu je následující: 

E-mail, ve kterém Uber Eats oznamuje odchod z Česka

 

Proč Uber Eats končí?

Zpráva o ukončení působení Uber Eats je překvapením pro všechny, především poté, co se Uber Eats v posledních týdnech snažil aktivně podporovat majitele restauračních zařízení i kurýry.

V rámci svého podpůrného balíčku Uber Eats zavedl doručení zdarma pro všechny restaurace, zrušení registračního poplatku pro podniky, které chtějí vstoupit na platformu, nový systém denních výplat a další podporu pro kurýry.

Pravdou ale je, že v roce 2019 (kdy zároveň vstoupil na burzu) přišel Uber jako takový o 8,5 miliardy dolarů. Firma čelí vzrůstajícímu tlaku od investorů, aby své enormní ztráty zvrátila a ačkoliv původně měla v plánu se z toho v letošním roce vyhrabat a nejpozději v roce 2021 se dostat do plusu, pandemie nového typu koronaviru jí dozajista udělala čáru přes rozpočet.

Podle serveru The Information dokonce kvůli pandemii Uber zvažuje propuštění zhruba  5400 ze svých 27 tisíc zaměstnanců.

Přečtěte si také: Seriál UBER aneb jak jsem se stal spolupachatelem nekalé soutěže – Část první: Co je vlastně Uber?

Ačkoliv Uber Eats končí v Česku, a jak informovala agentura Reuters, také v Rumunsku, na Ukrajině, v Egyptě, na Hondurasu, v Uruguayi a Saúdské Arábii, Uber jako takový bude nadále válčit. Služby Uber „taxíků“ budou v Česku zatím pokračovat. 

Říkám zatím, jelikož Uber ještě 19. 3 ubezpečoval investory, že se nemají čeho obávat a v návaznosti na jeho slova akcie firmy skokově posílily až o 40 %. Vedení Uberu uvedlo, že pandemie způsobila asi 60-70%  propad klíčových služeb. 

Na druhou stranu raketově prý vrostl zájem o doručovatelské služby Uber Eats a firma proto prý očekává rychlé zotavení. No... zájem po dovážce očividně nevzrostl v Česku a dalších šesti zemích, kde se služba ruší.

Uvidíme, jak novinky ovlivní hodnotu akcií Uberu tentokrát. Za svůj první rok na burze každopádně Uber žádnou díru do světa akciových trhů neudělal. Jsem zvědavá, jak se bude situace ohledně Uberu vyvíjet nadále.


Co myslíte vy? Bude pandemie pro Uber posledním hřebíčkem do rakve, nebo ji zvládne, jak tvrdí?

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#pandemie #koronavirus #krize2020 #covid19 #akcie #podnikani #byznys #uber 

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Divný. Možná se mýlím, ale zdá se mi, že ještě před pár týdny jsem na FB viděl reklamu, kde sháněli kurýry. Že by to bylo až tak náhlé je divné a že by zbytečně utráceli za kampaně, když by věděli o ukončení působení v ČR se mi taky nezdá...
  0
  • Taky mi to hlava nebere. Jsem zvědavá na nějaké podrobnější vyjádření.
   +1
  • Za mě je to vcelku logické, Uber Eats se u nás a v dalších regionech teprve rozjížděl, provoz celé služby byl spíš prodělečný a snažili se vybudovat si pozici na trhu. Se situací kolem pandemie teď vykazují ohromné ztráty, takže hledají segmenty, na kterých můžou šetřit. Krom toho je u nás je trh kurýrních služeb přesycený, v Praze je Wolt, DameJidlo a teď spustil i Bolt tzn. největší konkurent Uberu + spousta podniků si dělá rozvoz vlastní.
   +3
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky