04.05.2020 8 minut čtení

REVOLUT - ABC - Jak zacząć.

Co to jest Revolut Revolut to aplikacja na telefon z kartą płatniczą ułatwiającą życie finansowe, szczególnie za granicą – więcej pokazuje poniższy obrazek.

Revolut bardziej podobny jest do banku. No właśnie podobna, to jest słowo klucz. W czym jest lepsza a czym sie różni oraz jak zacząć dowiesz się z tekstu poniżej.

Po pierwsze i najważniejsze, REVOLUT jest ZA DARMO. W podstawowej wersji STANDARD, baz żadnych opłat otrzymujesz m.in:

 • bezpłatne konto wielowalutowe w Wielkiej Brytanii
 • bezpłatne wymiany walut (kantor) do kwoty 120 tyś CZK / 20 tyś PLN / 5 tyś EUR miesięcznie
 • darmowe wypłaty z bankomatu do kwoty 4,5 tyś CZK / 800 PLN / 200 EUR
 • bezpłatna karta płatnicza
 • plus wiele innych, które opiszę dokładnie w kolejnym artykule

ABC

A - pobierz aplikację (klikając tutaj) lub w obrazek

B - zweryfikuj swoje dane (dowód osobisty lub paszport)

C - zamów na swój adres bezpłatną kartę Revolut

.... i czytaj dalej :-)

Do czego używać Revolut?

"Mieszkam i pracuję w Czechach (czy gdziekolwiek indziej), często podróżuje podróżowałem a rodzinę mam w Polsce. W czym pomoże mi posiadanie karty Revolut?"

Polska grupa na Facebooku Polacy w Czechach do której serdecznie zapraszam, jak wiele innych grup skupiających społeczności imigrantów na świecie boryka się czasem z nietypowymi wyzwaniami. Sprawy z pozoru błahe i proste do załatwienia w kraju, są czasem bardzo trudne do zrealizowania, gdy jest się dłużej za granicą. Tym bardziej, gdy z różnych przyczyn nie można przekroczyć granicy. Jedną z bardziej istotnych to sprawa finansów. Często chcemy posłać pieniądze komuś (rodzinie, przyjaciołom czy zapłacić rachunki, itp.), czy otrzymać je od kogoś, z jakiegokolwiek zakątka świata. I co ma do tego Revolut?

A no ma i to całkiem sporo.

PRZELEWY

- ZA DARMO przesyłasz pieniądze w dowolnej walucie gdziekolwiek na ziemi, również do Polski (na konto bankowe swoje lub kogoś czy np: zapłacić rachunki) - potrzebujesz mieć tylko międzynarodowy kod banku BIC/SWIFT oraz IBAN. Te dane dostępne są dla każdego właściciela konta z poziomu bankowości internetowej. Informacje jak i gdzie znaleźć te kody oraz numery łatwo otrzymać dzwoniąc np: na infolinię swojego banku.

- ZA DARMO otrzymasz również pieniądze od kogoś, pod warunkiem, że ten ktoś chce Ci je przesłać :-) Oznacza to, że Ty nie poniesiesz żadnych opłat związanych z przelewem zagranicznym. Bank może jednak obciążyć konto osoby wysyłającej opłatą za taki przelew, ale....i na to jest sposób.

DOŁADOWANIE

- ZA DARMO "doładujesz" swoje konto Revolut z karty Twojego aktualnego banku (płatności internetowe z Twojego konta muszą być odblokowane a konto musi być Twoje). Tak, z TWOJEGO konta bankowego na TWOJE konto Revolut, to bardzo ważne, inaczej sie po prostu nie da.

KANTOR W KIESZENI

- ZA DARMO również wymienisz pieniądze na inną walutę, tę której aktualnie potrzebujesz, dostępnych jest ich 31. Zrobisz to 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, bez czekania w kantorze czy w banku. Najkorzystniej jednak jest robić to w dni robocze, ponieważ rynki finansowe nie pracują w dni wolne.

PRZELEWY Z REVOLUT NA REVOLUT

- ZA DARMO w kilka sekund prześlesz pieniądze innemu użytkownikowi Revolut. Przesyłanie pieniędzy na konta bankowe ma jedną wadę, potrzebuje czasu. Przelew międzynarodowy w Revolut trwa około 3 dni roboczych. Rozwiązanie jest proste - poproś znajomego czy członka rodziny o zainstalowanie sobie Revolut i prześlij lub otrzymaj pieniądze. Łatwiej się nie da :-)

Jak to zrobić z Revolut?

Wspominałem już, że opiszę tutaj tylko podstawowe funkcję takie jak: przelewy pieniędzy do kogoś, otrzymanie przelewu od kogoś, doładowanie konta Revolut i wymiana walut w aplikacji. Jednak jestem w trakcie pisania obszernego artykułu, gdzie jako beta tester aplikacji Revolut bardzo szczegółowo opiszę również inne przydatne funkcję aplikacji i wszystkich kart Revolut. Również te, które są w przygotowaniu :-) Artykuł będzie dostępny przede wszystkim w grupie Facebook Polacy w Czechach do której zapraszam oraz na Naszej stronie www.polacywczechach.pl

AKTYWACJA i DOŁADOWANIE

Zakładam, że pobrałeś już aplikację oraz zweryfikowałeś swoją tożsamość. Twoje konto Revolut powinno już działać. Do pełnej aktywności musisz jeszcze doładować swoje konto niewielką kwotą. Jak pamiętasz możesz to zrobić przelewem z konta DŁUŻEJ lub DOŁADOWANIEM ze swojej karty KRÓCEJ.

Przejdź teraz po kolei kroki od 1 do 5. Do pomocy wizualnej użyłem zdjęć ze swojego konta Revolut.

 1. Kliknij konta w lewym dolnym rogu i wybierz odpowiedni symbol waluty doładowania w lewym górnym rogu.
 2. Kliknij dodaj pieniądze,
 3. Kliknij metodę doładowania, która Ci najbardziej odpowiada: ręczny przelew bankowy, Google Pay lub karta debetowa lub kredytowa. Przy wyborze przelewu bankowego zobaczysz: nazwę odbiorcy (czyli Twoje dane) numer konta IBAN oraz kod banku. Zapisz sobie te dane i zrób przelew międzynarodowy ze swojego banku lub podaj te dane osobie, której zlecasz wysłanie Ci pieniędzy.
 4. Wybierając metodę ostatnią, czyli doładowanie kartą zobaczysz pola do wypełnienia danymi z Twojej karty kredytowej: numer karty, datę ważności i kod CVV (zwykle znajduje się on w pobliży pola gdzie jest ręczny podpis na karcie) niestety zabezpieczenia nie pozwoliły mi zrobić zdjęcia tych pól. Uwierz na słowo. Wybierz kwotę doładowania i kliknij doładuj. BRAWO - jesteś szczęśliwym posiadaczem w pełni aktywnego konta Revolut.

 

 

aktywacja i doładowanie

PRZELEWY NA KONTO BANKOWE Z KONTA REVOLUT dłużej

Zgodnie z obrazkami również jest to bardzo proste, wymaga jednak dodania najpierw odbiorcy i jego danych do listy. Więc w czterech prostych krokach:

 1. Kliknij ikonę płatności na dole ekranu. Możliwe, że zauważysz listę osób, kontaktów z Twojego telefonu, które już używają konta Revolut. Wysłanie czy otrzymanie od któregoś z nich pieniędzy jest wtedy jeszcze łatwiejsze, ale skupimy sie na razie na przelewie na konto bankowe.
 2. Następnie kliknij ikonę +Dodaj konto bankowe, oraz wybierz do kogo chcesz wysłać pieniądze zaznaczając jedno z pól: Do mnie, Do kogoś innego lub Do firmy. Kolejne zapytanie dotyczy kraju do którego chcesz wysłać pieniądze oraz waluty w której chcesz to zrobić.
 3. Po wypełnieniu koniecznych danych odbiorcy ( NAZWA w przypadku firmy lub imiona i nazwisko w przypadku osób prywatnych oraz numeru IBAN) zostanie on dodany do listy Twoich odbiorców.
 4. W ostatnim kroku wybierasz kwotę oraz tytuł przelewu i klikasz wyślij lub zaplanuj, jeśli chcesz wysłać pieniądze później.

BRAWO - pierwszy przelew pieniędzy z Revolut jest za Tobą. Jako ciekawostkę dodam, że możesz również wysłać potwierdzenie odbiorcy emailem.

PRZELEWY Z KONTA REVOLUT NA INNE KONTO REVOLUT krócej

Chcąc wysłać pieniądze innemu użytkownikowi Revolut potrzebujesz mieć jego numer telefonu lub numer na który zostało zarejestrowane konto Revolut albo nazwę użytkownika nadaną automatycznie przy aktywacji konta Revolut. Dodam, że ta osoba może znajdować się gdziekolwiek na świecie, otrzyma pieniądze od Ciebie w walucie w której je wysyłasz i sama może przewalutować na taką której aktualnie używa. Swoją nazwę znajdziesz powtarzając krok pierwszy z pierwszego zdjęcia powyżej. Na samej górze pod słowem płatności znajduje się Twoja nazwa, ma ona format @imiexxxyyy. Przejdźmy jednak do obrazków: Powtarzamy krok pierwszy.

 1. Kliknij ikonę płatności na dole ekranu.
 2. Znajdujemy osobę, której chcemy posłać pieniądze na liście swoich kontaktów.
 3. Wpisujemy kwotę i wyślij. Gotowe

Osoby posiadające konto Revolut będą oznaczone logiem Revolut (charakterystyczne niebieskie R). Osobom, które nie posiadają takiego konta również możesz wysłać pieniądze, jednak, żeby je odebrać będą one musiały je utworzyć takie. Możesz je bardzo łatwo zaprosić do zarejestrowania takiego samego, bezpłatnego konta jak Ty w prosty sposób: wysyłając jej link z tym postem lub z poziomu aplikacji klikając zaproś. Wtedy twój kontakt otrzyma sms z linkiem do pobrania aplikacji. Na potrzeby artykułu wysłałem osobie która nie posiada konta Revolut 1 Koronę czeską, otrzymał ona sms o poniższej treści.

WYMIANA WALUT W REVOLUT

Funkcją dla której otworzyłem konto Revolut był właśnie "kieszonkowy" kantor. Bardzo często przekraczałem granicę co związane było z potrzebą posiadania gotówki jak i pieniędzy na koncie w kilku walutach. Rozwiązaniem było posiadanie np: trzech portfeli z gotówką (EUR, CZK i PLN), ale o wiele wygodniejszą opcją okazał sie Revolut z wymianą w locie po kursach bankowych. W zasadzie w każdej chwili możesz wymieniać pieniądze pomiędzy 31 walutami do których mają dostęp użytkownicy Revolut. Oczywiście ZA DARMO i bez stania w kolejkach przed kantorem czy bankiem. Więc jak taka wymiana wygląda?

 1. Kliknij przycisk konta, a następnie wymień i wymień odpowiadającą Ci kwotę.
 2. Ekran aplikacji będzie podzielony na dwie części. Na górze waluta z której chcesz rozpocząć wymianę a na dole walutą na którą chcesz ją zamienić. Po środku będzie aktualny kurs. Kurs będzie sie zmieniał w zależności np: od pory dnia i par walutowych które chcesz wymienić. Po wpisaniu na górze kwoty którą chcę wydać/zamienić w dolnym oknie pojawi się kwota jaka otrzymam w danym momencie.
 3. Jednak "polowanie" na odpowiadający nam kurs może zabrać wieki. Funkcja wymiany automatycznej pozwala nam ustalić cel (wysokość kursu wymiany) i zostawić to aż wymieni sie "samo", bez Naszego aktywnego udziału.

Podstawowe i zaawansowane funkcje zostały osobiście przeze mnie przetestowane i sprawdzone. Wszystko działa bez problemu w momencie pisania postu. Na dzień dzisiejszy nie znalazłem lepszego narzędzia pozwalającego na oszczędzanie na usługach bankowych w lepszy sposób. Ta mini instrukcja jest częścią bardziej rozbudowanej, którą właśnie redaguję. W kolejnych częściach opiszę poszczególne funkcję załączając screeny z mojego telefonu.

Kontakt email: info@polacywczechach.pl

C.D.N. :-)

 • 4
 • 3
 • 2
 • 1
Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.