03.05.2020 4 minuty čtení

Ranní zprávy 04.05.2020: Nájem od státu, Buffett prodělal 50 miliard dolarů a Francouzi dotují cyklistiku

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za předešlý den.

Dobré ráno, když se svého podílů v aerolinkách zbavuje už i investor-srdcař Warren Buffett, leteckému sektoru asi opravdu teče do bot. Poněkud méně čitelnou situaci zajistil svým akcionářům Elon Musk, který se pravděpodobně rozhodl shortovat svou vlastní firmumožná mu epidemie už leze na mozek. Psychicky nenáročné pondělí Vám přeje Matěj.

-----

Partnerem newsletteru je PojištěnáFaktura.cz, se kterou máte jistotu, že vám proplatí faktury. Chci vědět víc!

-----

Vítěz a poražený

Moderna +4.22 % (47.93 USD)
Americká biofarmaceutická společnost zdárně pokračuje v přípravě vakcíny proti COVID-19. Úřad pro kontrolu léčiv jí minulý týden schválil podzimní druhou testovací fázi.

Shell -10.43 % (15.48 EUR)
Britsko-německá ropná akciová společnost a druhá největší ropná společnost na světě po ohlášení extrémně slabého 1 kvartálu a snížení letošních dividend pokračuje v propadu.

-----

Burza

Americké akciové trhy se v pátek vypořádávaly s čísly ISM indexu a kvartálovými výsledky velkých energetických, technologických a dalších společností. Report Indexu ISM průmyslu ukázal jednoznačné oslabení zaměstnanosti v průmyslovém sektoru. 

-----

Slova dne

„Třetinu nájemného by měl uhradit pronajímatel, třetinu nájemník a třetinu stát.“

Stát se chystá podnikatelům, kteří jsou v nájmu a museli kvůli šíření koronaviru zavřít, uhradit minimálně třetinu nájemného za dobu od 12. března do 30. června. Andrej Babiš tvrdí, že na podporu dosáhnou nejen obchodní centra, ale i další podniky. Více: ZDE

-----

Číslo dne

54 520 000 000 $ 

Berkshire Hathaway, obří konglomerát miliardáře Warrena Buffetta, vykázal za první letošní kvartál rekordní ztrátu v hodnotě přes 54 miliard dolarů. Důvodem byl propad akcií na trhu v souvislosti s pandemií koronaviru, který snížil hodnotu investic společnosti.

-----

Bleskově

▶ Izraelský nejvyšší soud se v neděli začal zabývat stížnostmi proti tomu, že premiér Benjamin Netanjahu sestavuje vládu, i když byl obžalován z korupce. Rozsudek v jeho neprospěch by vedl k v pořadí již čtvrtým předčasným volbám. Zjevně jiný kraj... 

▶ S minulým týdnem skončil i letecký most z Číny. V neděli ráno přistálo poslední z 52 letadel. Ministerstvo zaplatilo za ochranné pomůcky a zdravotnický materiál dohromady téměř čtyři miliardy korun. Nyní využije dodávek českých firem a výrobců.

▶ Šíření nemoci COVID-19 v Česku slábne. V sobotu se prokázalo pouze 18 nových případů pří počtu 3 862 testů. Jedná se o nejnižší nárůst od 9. března. V neděli trend pokračoval. Dosud se u nás objevilo 7 764 případů nákazy. Zemřelo 245 lidí.

▶ Francouzská vláda vnímá podporu ekonomiky v krizi po svém. Vyčlenila 20 milionů eur pro opravu jízdních kol svých občanů. Každý cyklista má nárok na 50 eur. Francie se tak podporou cyklistiky snaží udržet nízkou úroveň znečištění vzduchu.

▶ Česko vyjednává o otevření hranic se sousedními státy. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka by měly být plně otevřené od července. Nejdále je jednání se Slováky a Rakušany, naopak jednání s Polskem bude podle ministra složitější.


Pro více zpráv ze světa byznysu sledujte účty IHNED.czE15.czEuro či Forbes Česko.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut
Doporučené příspěvky
4 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
5 minut