5 minut čtení

Chystá se kompenzace nájemného pro podnikatele: Nájemci i pronajímatelé z toho mají smíšené pocity

Včera, 2. května 2020, napsal premiér Andrej Babiš redakci iDNES.cz, že má vláda v plánu uhradit za podnikatele, kteří museli kvůli opatřením proti pandemii zavřít, zaplatit alespoň třetinu nájmu. Nemusí to být ale tak dobrá zpráva, jak se zdá.

Poté, co vláda smetla už před měsícem ze stolu návrhy opozice na to, že by se stát na úhradě části fixních nákladů podnikatelů měl podílet, sama má v plánu v pondělí přijít s vlastním podobným návrhem. Miroslav Kalousek to na svém Twitteru okomentoval slovy:

„Je to už klasický scénář: Vláda naše připomínky a návrhy přehlasuje, nechce o nich jednat a pak je předloží jako svůj návrh. Nejdůležitější ale je, že to předloží. Může počítat s naší podporou. Hlavně rychle, prosím. Ať se toho malé podniky dožijí.“

Oproti původnímu návrhu opozice bude ovšem vláda pravděpodobně mnohem méně štědrá. TOP 09 navrhovala, že by se stát v případě úplného zavření poboček měl podílet na placení nájmů z 80 nebo dokonce 100 %, ale vypadá to, že se podpora státu rozhodně nepřehoupne přes 50 %.

Kompenzace nájemného pro firmy? Ano, ale jen pro někoho

Selektivní přístup je oblíbená kratochvíle české vlády, a tak ani tento návrh nemine. Andrej Babiš je pro to, aby nájemce platil třetinu nájmu, stát také třetinu a aby třetinu nájmu pronajímatel nemovitosti pronajímateli odpustil. V zásadě souhlasí i vicepremiér Karel Havlíček, byl by ovšem pro větší podíl státu.

„Logika by měla být taková, že stát přispěje na nájemné, když se dohodne nájemce s pronajímatelem na slevě nájemného. Odstavili jsme část podnikatelů od provozu, měli tím pádem zavřeno, na ty by se to vztahovalo,“ řekl Havlíček iDNES. 

Jak ještě upřesnil na svém Twitteru, spoluúčast pronajímatele v podobě odpuštění alespoň 20 % nájemného od 12. 3. do 30. 6. by mělo být podmínkou využití kompenzace od státu. A co budou dělat podnikatelé, kterým se slevu s pronajímateli vyjednat nepodaří? Budou mít smůlu. Stejně jako například živnostníci, kteří vedle podnikání vydělávají v rámci DPČ přes 3 tisíce měsíčně, mají smůlu s Pětadvacítkou.

Je to fér vůči pronajímatelům a ostatním podnikatelům?

Těžko říct. Každopádně pro ně z toho nepoplyne žádná zjevná výhoda. Tato forma podpori je velmi problematická, vzhledem k tomu, že nutí pronajímatele, aby část nájmu prostě po nájemcích nechtěli. A pokud to neudělají, stát jejich nájemcům (asi na truc) nepomůže. 

Není tedy divu, že Informace o plánovaném návrhu vlády vzbudily bouřlivé reakce podnikatelů i pronajímatelů na diskusních fórech a sociálních sítích. Podle některých lidí je to vůči pronajímatelům podpásovka. 

Paní Marika například píše: „Pěkná blbost, chudák pronajímatel. Navíc, já mám třeba na provozovnu hypotéku. Nechce mi ji stát také zaplatit?“ A poukazuje tím na to, že hypotéka je stejně fixní náklad jako nájem. Když ji jiný uživatel Facebooku konfrontoval s tím, že si splácení hypotéky může odložit, napsala:

„To říkají v televizi, s tím odložením splátek. V reálu vám naúčtují navíc takové úroky, že se vám splácení prodlouží o další rok.“

Pan Miroslav zase má za to, že tím vláda přesouvá zodpovědnost na pronajímatele a moc férové mu to nepřijde.

„Furt ti šmejdi přehazujou zodpovědnost na někoho jiného , nejlépe na majitele nemovitostí. To je snad stigma něco tady vlastnit?“

I paní Jana v diskusi zastává stejný názor. „Byla by mi hanba nedat pronajímateli to, na co má nárok. I on je jen člověk a je to příjem, ze kterého žije. Pokud chce stát něco dát, ať dává. Ale nemůže do to tahat třetí stranu.“

Vymezuje se proti tomu například paní Ivana, která sama nemovitost podnikateli pronajímá. „Já to zase beru tak, že jako pronajímatel chci pomoct svému nájemci, aby nekrachnul a mohl mi zase dál platit. Koukám do budoucna. Ale brala bych to sama za sebe, ne z nařízení státu,“ říká.

Na finální podobu návrhu si ještě počkáme

„Chceme to v příštím týdnu dobře dotáhnout,“ řekl iDNES.cz vicepremiér a ministr průmyslu o obchodu i dopravy Havlíček. Pokud by se návrh nestihl schválit během příštího týdne, nejzazší  termín je podle Havlíčka 11. května. Všem zasaženým podnikatelům i pronajímatelům do té doby nezbývá než napjatě čekat. 

Co si o návrhu myslíte vy? Opravdová pomoc nebo jen další nerovné podmínky?

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#pandemie #koronavirus #vlada #babis #pomoc #byznys #podnikani #krize #kompenzace 

Hodnocení: +15
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.