5 minut čtení

GoPro – kdysi obrovský úspěch, teď firma propouští a bojuje o přežití

GoPro je firma, která je pravděpodobně nejpokrokovějším výrobcem sportovních a outdoorových digitálních Full HD kamer. Posledních pár let to ale s jejími výsledky jde z kopce. Bude pro ni COVID-19 posledním hřebíčkem do rakve?

Na začátku byl Nick Woodman – nadšený 26letý mladík, který se oženil se svou láskou ze střední a naplánoval pětiměsíční surfařskou cestu po pobřežích Austrálie a Indonésie. Vzal s sebou partu nejlepších přátel, cestovali dodávkou a celé dny surfovali. Pokaždé, když chytili dokonalou vlnu, přáli si, aby to byl někdo vyfotil. Kdyby se z nich totiž někdy měli stát profesionální surfaři, potřebovali by důkaz svého umu.

Bohužel vyfotit nebo natočit takto dynamický sport se jim nedařilo a právě to Woodmanovi vnuklo nápad. Namísto toho, aby se z něj stal profesionální surfař, se rozhodl, že vytvoří produkt, který budou lidi milovat a vybuduje úspěšný start-up.

Místo profesionálního surfaře podnikatel

Nickovi se podařilo malý fotoaparát nositelný na těle vyvinout za pár měsíců. Od svého otce si půjčil 200 tisíc dolarů, od matky 35 tisíc dolarů a šicí stroj. Začal testovat prototypy pásků na upevnění GoPro. Potřeboval každopádně mnohem víc peněz a tak se svou manželkou Jill začal prodávat mušlové náhrdelníky, které kupoval na Bali. 

Jejich firma vstoupila na trh v roce 2002 pod názvem Woodman Labs. Produkty se brzy z mušliček a pásků na foťáky začaly přesouvat směrem k technologiím a v roce 2004 Woodman Labs vypustily první fotoaparát se 35mm filmem. Byl to okamžitý úspěch.

První vyhrání z kapsy vyhání

Začátky GoPro byly možná skromné, ale hned na to přišel dramatický růst. Po prvním fotoaparátu přišly další přístroje. Nový model uměl pořizovat digitální snímky a 10sekundová videa. Surfeři si nápad zamilovali. V roce 2006 se Woodman Labs podařilo vydělat 355 milionů dolarů. O deset let později už to bylo 1,62 miliardy.

V roce 2014 GoPro vstoupilo na burzu a z Nicka Woodmana se tak stal okamžitě miliardář. Jeho bohatství během pár měsíců dosáhlo příčky 3 miliard dolarů. V jednu chvíli v říjnu 2014 dokonce akcie dosáhly ceny 93.85 dolarů. Dnes se obchodují jen za něco málo přes tři dolary.

Možná, že Woodmanovi tenkrát peníze tak trochu stouply do hlavy. Koupil si jachtu, vily v Montaně a na Havaji a flotilu retro sportovních aut. Během dvou let se ukázalo, že jeho utrácení a nesoustředěnost firmě GoPro neprospívá.

Problémy v ráji

GoPro dělalo vlastně to samé co jeho zakladatel a CEO. Neskutečně rozhazovalo. Ze 700 zaměstnanců se během 18 měsíců stalo 1600. Kromě toho, že firma neustále nabírala nové lidi, dělala i další přešlapy. Produkt Hero4 Session byl plný problémů a předražený. 

Měl příliš minimalistický design a navíc za ním nestál téměř žádný marketing. Firma si myslela, že když si na trhu udělala jméno, nemusí investovat do marketingu a jakýkoliv produkt se bude prodávat sám, ale to se bohužel přepočítala. Koncem roku 2015 vyhlásilo GoPro první prodělečný kvartál a další následovaly. 

Ostatní firmy GoPro technologicky dohnaly a srovnatelné produkty prodávaly za výrazně nižší ceny. V roce 2016 a 2017 GoPro masivně propouštělo. O práci přišlo více než 500 lidí (asi 25 % pracovní síly firmy). Televize Fox Business jmenovala Nicka Woodmana nejhorším CEO roku.

Woodman musel vše přehodnotit

Problémy, kterými v letech 2016 a 2017 firma GoPro prošla přiměly Woodmana, aby přehodnotil svůj styl leadershipu. Namísto meetingů, které vypadaly spíše jako oslavy vizionářského CEO, nastoupily realistické a opravdové meetingy. Woodman se rozhodl kromě úspěchů začít probírat také selhání, obavy lidí a prostor pro zlepšení.

Sám Woodman k tomu řekl: „Snažili jsme se každý rok zaběhnout home run. Ale teď budeme radši konzistentně mířit na první, druhou a třetí metu.“

Pandemie bude další velká zkouška

Koronavirová krize GoPro, které cílí na sportovce, dobrodruhy a cestovatele, moc nepřidá. 16. dubna přišla zpráva o tom, že firma propouští 200 zaměstnanců, což dělá 20 % pracovní síly firmy. GoPro také dělá radikální změny ve svém byznys modelu. Pořád bude prodávat kamery, příslušenství a předplatné, ale přesouvá se k modelu, kdy bude prodávat přímo zákazníkům. Jejich hlavní obchod bude tedy GoPro.com.

V mnoha obchodech GoPro ukončí prodej a jako budoucnost vidí e-commerce. Když se samo GoPro bude chovat jako maloobchodník, nemusí maloobchodníkům dávat procenta z tržeb. Kdo ví, mohlo by to pomoci. Ačkoliv, pokud se opravdu chystá rozsáhlá hospodářská krize, je možné, že to bude pro GoPro konečná.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#investovani #akcie #koronavirus #pandemie #krize #recese #gopro #krize2020

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Super částí jeho příběhu je ta, kdy se naplno rozhodl že do tří let vytvoří úspěšnou firmu a zavřel se v pokoji, na záda si dal batoh s energeťákem a ulevit si chodil z okna, aby byl efektivní :D
    +1
    • Když už, tak už ? Doufám, že neděláš něco podobného. ??
      0
    • Od 12.3. jsem byl venku, když nepočítám krátké ranní proběhnutí, všehovšudy jednou, tak co myslíš? :D Akorát z těch energeťáků jsem vyrostl, u mě vede kafe s olejem, jak dobře víte :D
      +1
    • Takže jsi tomu dal jen lehký update. ?
      0