01.05.2020 5 minut čtení

3 citáty Jima Carreyho, které by vám mohly změnit život

Oblíbený kanadsko-americký herec, komik, spisovatel a producent neměl cestu na televizní obrazovky nijak snadnou. Začínal jako stand-up komik v barech a upřímně, nejprve ho diváci neměli moc v oblibě.

Carrey vážně pochyboval o tom, jestli se mu může podařit uživit se jako komik a umělec. Představte si, co by se s jeho kariérou stalo, kdyby se rozhodl těmto pochybnostem naslouchat a vzdát se... To naštěstí neudělal, a proto dnes patří mezi nejuznávanější komiky na světě.

Carrey v mládí vystupoval na open-micích, později si udělal jméno díky tomu, že si ho vzal s sebou na tour komik Rob Dangerfield. V roce 1994 se dostal do pořádného filmového průmyslu a dostal role ve filmech jako Ace Ventura: Zvířecí detektiv, Blbý a blbější nebo Maska. A to jen díky tomu, že se rozhodl neposlouchat lidi, kteří mu tvrdili, že na to nemá a utišil dokonce i své vlastní pochybnosti. Namísto naslouchání negaci prostě piloval svůj um.

Navzdory skromnému prostředí, ze kterého pocházel (v 15 musel seknout se střední a začít pracovat jako vrátný, aby mohl rodinu finančně podporovat) si Carrey našel cestu, jak své sny následovat. Mnoho lidí o něm neví, že trpí depresí – to je také věc, která by ho od následování snů mohla odradit. On ale v herectví našel únik a vášeň a rozhodl se, že ho nic nezastaví.

Co tím vším chci říct, je to, že všichni úspěšní lidé museli překonat tisíce překážek a že právě díky tomu si zaslouží naši pozornost. Tady jsou tři citáty Jima Carreyho, které by mohly změnit váš pohled na svět.

„Je lepší selhat v tom, co milujete než v tom, co ne.“

Většina lidí před dosažením úspěchu překoná nekonečné množství selhání. Nikdo neví, jaká je nejlepší cesta z bodu A do bodu B, a proto musíme vyzkoušet různé metody a techniky, než se konečně do „béčka“ dostaneme. Pokus omyl je jediný zaručený způsob, jak zjistit, co funguje.

Už jste určitě četli stovky příběhů celebrit, podnikatelů, sportovců nebo spisovatelů, kteří před kariérním skokem živořili a naráželi na jeden problém za druhým. Než se Jim Carrey dostal do Hollywoodu, vystoupil v bezpočetném množství barů, ve kterých za svá vystoupení nevydělal ani dolar. Musel si nejprve udělat jméno, aby ho lidé začali brát vážně. 

Určitě budete selhávat, to je jistá věc. Neexistuje nikdo, komu by vše šlo napoprvé. Ale je lepší selhávat v tom, co chcete dělat než v tom, s čím se jen spokojíte. 

 

„Pokud nežijete v přítomném okamžiku, buď se díváte dopředu do nejistoty nebo zpátky na bolest a výčitky.“

Tohle je podle mě úplně nejdůležitější Carreyho poselství. Ať už jste jakkoliv oduševnělí, úspěšní nebo rozumní, vždy budete mít jistou tendenci rýpat se v minulosti a hledět do budoucnosti.

Ale pravé štěstí přichází z přítomného okamžiku, zeptejte se na to Buddhy, Eckharta Tolle nebo Oprah. Pokud si kladete otázky jako: 

  • Zavolá mi někdy?
  • Dostanu tu práci?
  • Měla jsem se s ním rozejít dřív?
  • Co kdybych býval před 10 lety místo do ciziny šel na vysokou?

budete nešťastní. Jsme lidi. Děláme chyby. Občas je opravdu těžké žít přítomností, zvlášť když jsme zklamaní nebo zranění. Čas od času budete nad minulostí přemýšlet, ale čím víc to budete dělat, tím méně energie, kreativity a produktivity vám zůstane na to, co děláte teď. A lepší dnes vede k lepšímu zítra.

„Myslím, že by všichni měli zbohatnout a proslavit se, aby si uvědomili, že to není odpověď.“

Mladí ambiciózní lidé, kteří mají velkolepé plány, mají často pocit, že existuje nějaký cíl, kterého když dosáhnou, budou navždy šťastní. I já sama s tímhle přesvědčením zápasím. Podle Carreyho nic nemůže být dále od pravdy.

Nechápejte mě špatně, vždyť tahle teze dává smysl. Vidíme na televizních obrazovkách a na sociálních sítích jen krásné, bohaté, a šťastné lidi. Není pak divu, že máme pocit, že když dosáhneme toho, čeho dosáhli oni, budeme šťastní. „Až vydělám svůj první milion..,“ sníme.

Carrey si během svého největšího kariérního úspěchu v devadesátých letech prý uvědomil, že přestože ho všichni vnímají jako poloboha, stále má mnoho problémů a cítí se vnitřně vyprázdněný. Byl sice za příležitosti, peníze a bohatství vděčný, ale pochopil, že to samo o sobě ho neučinilo o nic šťastnějším, než byl předtím. Pochopil, že štěstí musí člověk hledat v sobě, ne v uznání ostatních.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#jimcarrey #carrey #seberozvoj #osobnirozvoj #rady #inspirace #uspech #stesti #citaty

Hodnocení: +16
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.