01.08.2018 3 minuty čtení

Huawei vystřídalo Apple na místě druhého největšího prodejce smartphonů

Poprvé za sedm let neobsadily společnosti Samsung a Apple prvních dvě pozice na celosvětovém žebříčku prodejů smartphonů a gratulovat si může Huawei. Jihokorejský gigant, který obvykle dominuje prvním třem čtvrtletím roku se na první pozici udržel. Huawei se však podařilo pokořit Apple, který většinou dominuje čtvrtletí závěrečnému.

Prodejci smartphonů v druhém čtvrtletí letošního roku prodali celosvětově 342 milionů chytrých zařízení, což představuje v meziročním srovnání pokles o 1,8 procenta. Z první pětice (Samsung, Huawei, Apple, Xiaomi, Oppo) však pouze Samsung zaznamenal nižší číslo než loni.

Podrobnosti naleznete v následující tabulce:

5 největších prodejců smartphonů a jejich tržní podíl 5 největších prodejců smartphonů a jejich tržní podíl

Jak můžete vidět výše, Samsung ztratil 2 procentní body. Společnost obvykle ovládá přibližně pětinu trhu, což se výrazně nezměnilo, nicméně k jisté ztrátě došlo. Menší objem prodejů modelů Galaxy S9 a S9+, Samsung přičítá zvýšené konkurenci mezi nejvyšší třídou smartphonů. Další modelem, který se bude snažit uspět je Note 9 s termínem odhalení 9. srpna.

Huawei dosáhlo růstu tržního podílu o celé 4,8 procenta. I když překonalo poměrně výrazně svého amerického konkurenta, pořád k němu má blíže než k Samsungu. Pokud se ale společnosti podaří udržet růstovou dynamiku, mohla by čínská společnost úspěšně narušit dlouholetý duopol. Série smartphonů P20 a P20 Pro se potkala se skutečně silnou poptávkou, stejně jako modely Honor prodávané prostřednictvím online kanálů.

Podíl Applu pak vzrostl z 11,8 na 12,1 procenta. Hlavní zásluhu na udržení tržního podílu měl velmi vyvedený iPhone X, který, jak sama společnost přiznala, se stal nejprodávanějším iPhonem v historii. Očekávané podzimní uvedení tří modelů iPhone by pak mohlo společnosti pomoci získat zpět druhé místo.

Xiaomi vyskočilo o 2,9 procentního bodu na 9,3 procenta a Oppo také 0,6 procenta získalo. Za zmínku určitě stojí, že má nyní Huawei před Applem větší náskok než Apple před Xiaomi, což bylo ještě v nedávné době nemyslitelné.

Společnosti mimo první pětku ztratily dohromady téměř 7 procent, ta tedy ovládá čím dál větší část trhu. Nebylo by ani překvapení, kdyby brzy každý z největších výrobců držel dvojciferný podíl z celého koláče. Spotřebitelé už nejsou tak posedlí myšlenkou upgradovat své smartphony na ty nejnovější a největší a když už tak činí, stále více uvažují o čínském triu na úkor Applu a především Samsungu.

Ačkoliv poklesl počet prodaných zařízení, tak čistě finanční optikou, vzhledem k rostoucí ceně jednotlivých modelů, trh se smartphony stále roste, a bude i nadále růst, neboť spotřebitelé přesouvají stále více činností z počítačů právě na smartphony.

Hodnocení: +1
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.