5 minut čtení

Digitalizace v marketingu – jak koronavirus mění svět reklamy

Koronavirus nám zavřel školy, firmy a hranice. O událostech jako jsou konference, sportovní akce nebo koncerty si zatím můžeme nechat jen zdát. Kromě skutečného světa ale pandemie mění i ten digitální – třeba v oblasti reklamy.

Náhlý přesun lidí z ulic k obrazovkám do bezpečí vydezinfikovaných domácností vedl ke změně životního stylu spotřebitelů. Kvůli koronaviru začali lidé trávit více času v online světě než kdykoliv v historii. Firmy, které přišly na způsob, jak tyto zákazníky doma oslovit, by nemusely na pandemii tratit, některé z nich by dokonce mohly vydělat

Společnosti, které z velké části fungovaly na internetu už před celým koronavirem, pravděpodobně inovují své nabídky online produktů a služeb, aby na změnu životního stylu zákazníků vhodně zareagovaly a firmy, které doteď fungovaly pouze v reálném světě, musí najít způsob, jak se přizpůsobit, nebo skončí.

Zdraví totiž rozhodně není to jediné, co koronavirus ohrožuje. Také firmy pociťují negativní účinky pandemie, vyhlašují škrty v rozpočtech, strhávají zaměstnancům procenta z platu, marketingová oddělení většiny firem teď dozajista trpí. Obchodníci stojí na rozcestí a snaží se vymyslet, jakou cestou se do nejisté budoucnosti vydat. 

Pojďte se inspirovat tím, jak obchodníci své byznysy přizpůsobují.

Jak obchodníci reagují na koronavirus

Nedávný průzkum agentury Dentsu Aegis Network, která vyzpovídala 155 čínských firem, naznačuje, že 61 % obchodníků přizpůsobuje svou krátkodobou marketingovou strategii. Pouze 9 % dělá ale dlouhodobé změny. Z průzkumu je patrný též pomalý přechod z offline médií do online světa, což vzhledem k větší spotřebě digitálních médií v době koronaviru rozhodně není od věci.

Přesun k flexibilnějším a levnějším způsobům marketingu

Jak už jsem zmiňovala, škrty v rozpočtu na marketing jsou pro období krize příznačné. Proto obchodníci volí levnější a flexibilnější způsoby reklamy jako je například automatizovaná reklama na sociálních sítích, bannerech nebo video-platformách.

Ostatní typy marketingu jako billboardy, letáky nebo plakáty budou mít teď mnohem menší dopad. S marketingem prostřednictvím událostí je amen. 

Je každopádně pravda, že některé firmy zaujaly opačný přístup a na marketingu se nesnaží šetřit. Především některé B2B firmy zvyšují své marketingové rozpočty, protože přišly o část zákazníků a o možnost získat nové kontakty například na veletrzích, konferencích a jiných událostech.

Z dlouhodobého hlediska je koronavirus reálnou hrozbou, protože nikdo neví, kdy bude pandemie u konce a kdy se budeme moci vrátit k běžnému životu.

Tok peněz klesá v mnoho oblastech – cestování,  pořádání akcí, retail... všechny firmy ze zasažených průmyslů se proto snaží na reklamě ušetřit. 

Na druhou stranu některé e-shopy, streamovací služby, zpravodajské webové stránky nebo kurýrní služby mají tržby jako nikdy dříve. Pokud budou majitelé podobně rozkvétajících byznysů chytří, budou se snažit si teď urvat pro sebe co největší podíl na trhu. A to budou alespoň částečně dělat skrze reklamu. Pokud tedy reklamu nabízíte, měli byste na ně cílit.

Měli bychom během pandemie šetřit na reklamě?

Jednoduchá odpověď samozřejmě neexistuje. Pokud jste na pokraji bankrotu, škrty jistě mají smysl. Naopak pokud se vám daří, není důvod škudlit. Pokud budete zbytečně šetřit na marketingu, mohlo by vás to negativně ovlivnit, až pandemie skončí. Jako podnikatelé nesmíme zapomínat, že i v krizi může tkvět příležitost.

Koronavirus může pro digitální reklamu také otvírat nové příležitosti

Koronavirus je úplně nová situace pro všechny – pro zákazníky především. Teď, když mnoho lidí zůstává doma, si můžeme všímat nových vzorců chování v online světě. Během pandemie jsou například spotřebitelé online v časech, na které obchodníci nejsou zvyklí. 

Navíc díky tomu, že se poptávka po digitální reklamě snižuje, bude teď levnější. Některé zahraniční zdroje mluví o poklesu cen digitální reklamy až o 47 %. Pokud máte k dispozici dostatečné úspory, mohla by to pro vás být šance oslovit větší spektrum trhu za méně peněz. Protože lidé jsou teď online. Možná, že je s vidinou příchozí ekonomické krize bude těžší přimět k nákupu, ale na druhou stranu se jim alespoň můžete dostat do povědomí.

Jací budou vaši zákazníci, až to všechno skončí?

Online prezentace nebyla pro firmy nikdy důležitější. Zeptejte se ale sami sebe, co budou vaši zákazníci chtít, až bude koronavirus u konce. Co budou chtít dělat? O jaké produkty budou mít zájem? Teď je totiž nejvyšší čas začít myslet na budoucnost.

Není pochyb, že pandemie zanechá v historii stopu. Otázkou je, jak bude vypadat svět po ní. Digitalizace bude rozhodně jednou z věcí, které pandemie urychlí. Jaké budou podle vás ty další?

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#digitalizace #marketing #reklama #koronavirus #covid19 #digitalnimarketing

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.