Psychologové tomu říkají adherence neboli míra spolupráce pacienta při léčbě. Protože pokud mají zdravotníci druhým skutečně pomoci, je potřeba, aby léčení (v tomto případě my všichni) měli motivaci a chuť držet se daných pokynů, ať se děje, co se děje a nepovolit.
Jenže zejména u nás, kde máme aktuálně na více než 10 milionů lidí okolo 50 nově nakažených denně a počet mrtvých každý den spočítáte na prstech jedné ruky, může dříve odhodlaná disciplína obyvatelstva začít dostávat trhliny.
Naše životy jsou výrazným způsobem omezeny již měsíc a půl a čísla k obyvatelstvu hovoří podobně, jako to včera při projednávání prodloužení nouzového stavu vyjádřil sám premiér Andrej Babiš, podle kterého již Česko pandemii zvládlo.
Pokud se zeptáte mě, nesouhlasil bych s ním. Myslím si, že radikální izolace způsobila opak a Česko si po uvolnění opatření bude muset ještě dalším nárůstem nakažených projít.
Uvolňování opatření v kombinaci s jejich dlouhým trváním však může začít lidskou mysl svádět na různá scestí, kde se zcela dobrovolně začneme chovat rizikově a vůči okolí či lidem, na kterých nám záleží, bezohledně.
Psychologové z amerického Princetonu k tomuto fenoménu vydali článek, v němž popisují šest typických mentálních pastí, jež nás mohou velmi rychle dovést k rizikovému chování a potenciálnímu ohrožení našeho zdraví nebo zdraví našich blízkých. Které to jsou?
1) Normalizace
Koronavirus už je řadu týdnů našim každodenním společníkem - minimálně v mediích - a tak jsme si na něj už všichni přirozeně zvykli a přijali myšlenku, že tady s námi zkrátka koexistuje nějaký potenciálně smrtelný virus. To s sebou ale zároveň nese riziko, že se vůči této "normální" součásti našich životů přestaneme chovat obezřetně, disciplinovaně a důsledně. COVID-19 by vás neměl budit ze spánku, ale na ignorování hygieny a ochranných prostředků to rozhodně taky není.
2) Vyhýbání se rozpakům
Některým lidem už všechny ty roušky, respirátory, štíty a další věci, které nyní musí v běžném životě neustále nosit, začínají lézt krkem. Myslí si, že v nich vypadají jako hlupáci a že se stejně nenakazí. Za ŽÁDNÝCH okolností na povinné ani doporučené ochranné prostředky nekašlete, a pokud to náhodou znamená, že musíte každý den pobíhat v lyžařských brýlích, pobíhejte prostě v lyžařských brýlích. Pamatujte, že vaše přežití je důležitější než vaše imaginární představy o tom, jak vás ostatní soudí.
3) Ignorování ostatních rizik
Jen proto, že tam venku je pandemie, neznamená to, že byste měli existovat jen na brambůrkách a čokoládě a přestat se v autě pásat. Vše, co bylo považováno za špatné, nezdravé a nerozumné před tím, je pro vás stále stejně špatné, nezdravé a nerozumné. To platí zejména pro depresi a mentální zdraví, které aktuálně rozhodně vyžaduje víc pozornosti a péče než normálně.
4) Nedostatek zpětné vazby
Tenhle SARS-CoV-2 má jednu pro lidskou mysl hroznou vlastnost. Je to nové, neznámé nebezpečí, k jehož zvládnutí nám zatím nikdo neumí dát 100% funkční řešení. Nemůžete si být jistí, jestli vám ty rukavice, roušky a dezinfekce skutečně pomohou, nebo ne - inkubační doba COVID-19 může trvat i celé dny. Není ale rozumné měnit zaběhnuté pořádky na základě zpráv a zbytečně moc experimentovat. Držte se toho, co nám všem doteď fungovalo a zopakujte si vaši aktuální prioritu číslo jedna: "Dělám vše pro to, abych já i mí blízcí zůstali v bezpečí."
5) Status quo bias
Status quo bias lze definovat jako emoční zaujatost, jejímž důsledkem je chuť zachovat pokud možno aktuální stav věcí a vyhnout se jakýmkoliv nepříjemným změnám, byť to racionálně či logicky nedává žádný smysl. Pro lidi jsou změny přirozeně vždy těžké, zejména pokud jde o normy, jež v sobě mají zakořeněné velmi hluboko. Je však potřeba přistupovat k aktuální situaci a novému nastavení našich životů tak, že jde o příležitost podívat se na všechny aspekty našeho života znovu a přehodnotit je.
6) Zpětné přehodnocování a souzení
Bez ohledu na to, co se stane, zpětně budete mít nutkání hodnotit a soudit to, jak jste se zachovali ("Proč jsem se s přítelem rozešla zrovna týden před karanténou??" "Určitě jsem to chytl v tom zatraceném obchodě, proč jsem si to neobjednal online??" nebo "Proč se mi podařilo za poslední půl rok v izolaci zcela bezdůvodně přibrat 7 kilo??") Pokaždé, když budete mít potřebu peskovat se za věci, které se již staly, připomeňte si, že tahle snaha být po bitvě nejchytřejším generálem (hindsight bias) je nevyhnutelným typickým chováním lidské mysli a stočte své myšlenky na něco jiného.
--------
Stručně řečeno - vážně nemusíte chodit ven ve skafandru, ale chovat se smysluplně a bezpečně je v této době polovina úspěchu. Psychologové věří, že i pouhé povědomí o těchto myšlenkových pastech by řadě lidí mohlo pomoci vydržet i nadále ve svém bezpečném chování, protože litý boj lidstva s COVID-19 ještě stále není u konce. Držte se a zdraví až na prvním místě!
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#aktuality #koronavirus #covid19 #pandemie #nouzovystav #opatreni #karantena #izolace #chovani #psychika #psychologie #myslenky #normalizace #riziko #unava #ignorance #statusquobias #pochybnosti #hindsightbias