3 minuty čtení

„Plošné testování přišlo pozdě a je blbě,“ říká vědec o testování promořenosti populace

Jaroslav Flegr předevčírem v rozhovoru pro DVTV mluvil o tom, že test promořenosti, který se teď po republice koná, nám nedá přesnou představu o tom, kolik lidí v Česku prodělalo COVID-19.

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr v převčerejším rozhovoru pro DVTV s Martinem Veselovským vyjádřil znepokojení nad tím, že testování promořenosti populace neposkytne realistický výsledek.

10. 4. v rozhovoru pro Aktuálně.cz si posteskl nad tím, že nikdo ještě plošný screening neudělal a nevíme tak kolik lidí už se novým typem koronaviru nakazilo.

„Podle toho je vidět, že o koronaviru nevíme vůbec nic. Čísla o počtu či procentu pozitivních testů, která se nyní objevují v médiích, jsou ve skutečnosti nezajímavá.

 Záleží na mnoha faktorech a stačí například změnit kritéria, podle kterých se lidé berou na testování, a výsledky se drasticky změní. Přitom není nic snazšího než otestovat tisíc náhodně vybraných obyvatel Česka. Vůbec nechápu, že to ještě nikdo neudělal.“

Testování promořenosti, kterého se má účastnit asi 28 tisíc dobrovolníků, započalo minulý čtvrtek a jak informoval například iROZHLAS, mnohokrát ho doprovázely dlouhé fronty, nedostatečné rozestupy a šarvátky mezi občany.

Plošné testování přišlo pozdě a je blbě

„Jednak to není včas a jednak je to blbě,“ nebere si v rozhovoru servítky Jaroslav Flegr. Jedním dechem ale dodává, že doufá, že epidemiologové vědí, co dělají a že je hromadné testování jen „kouřová clona“.

„Takhle se nedá zjistit, jaká je promořenost, protože ti lidi tam přišli sami, protože měli podezření, třeba nějaké oprávněné, že by mohli být nakažení a když je zadarmo otestují, tak na to tito lidé byli natešení, ti tam přijdou a tam bude mezi nimi ta prevalence větší.“ Přesto bude podle Flegera malá.

Evoluční biolog a parazitolog má ale informaci i o další studii, na které údajně epidemiologové pracují. Té by se mělo zúčastnit asi tisíc až dvanáct set lidí, kteří byli osloveni podle složení populace. 

„Problém je – zase se to nedozvíme úplně přesně – protože je možné, že velká část jich odmítne. To je – máme demokracii – takže i když epidemiologové [to] vymyslí krásně, aby to byl reprezentativní vzorek, tak ti, kteří se budou cítit, že jim nic není, řeknou, že tam nepůjdou se otestovat.“

Přesné testování by se prý dalo udělat jen v Severní Koreji

Flegr i přes své pochyby vkládá důvěru do rukou svých kolegů a říká, že doufá, že to mají nějak ošetřené. Zároveň říká, že absolutní přesnost by byla možná snad jen v Severní Koreji, kde by lidi, kteří testování odmítnou, zastřelili.

Neodpustil si ale kritiku, která se týkala nedostatečných opatření na testovacích místech, což zapříčinilo fronty a další podmínky ideální pro šíření COVID-19.

„Takhle se to dělat opravdu nemá a měli s tím počítat. Když se u nás něco dává zadarmo, tak to vypadá takhle.“

Doufejme tedy, že se místo negativních výsledků testů ve skutečnosti na odběrových místech nerozdává zdarma nákaza koronavirem. 

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#covid19 #koronavirus #pandemie #jaroslavflegr #flegr #dvtv #rozhovor #biologie #veda

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.