28.11.2018 3 minuty čtení

Ve Facebooku mají problém s černochy, tvrdí bývalý zaměstnanec

Že Facebook neprožívá zrovna ideální období, to už je jasné asi každému, kdo čte byznysová média. V posledních dnech to však začíná připomínat velkou tragickou jízdu směrem dolů.

Na Facebook v posledních měsících vyvíjí enormní tlak vlády několika států v čele s Velkou Británií, aby se ústy svého zakladatele Marka Zuckerberga zodpovídal ve věci ochrany uživatelských dat, šíření fake news a ovlivňování voleb.

K tomu se přidávají nelichotivé statistiky, které ukazují, že Facebooku utíká mladší generace uživatelů na jiné platformy a celkově se zkracuje čas, který uživatelé na sociální síti tráví.

Když navíc nedávno Facebook oznámil, že očekává vyšší výdaje v roce 2019, logicky se začali hlasitě ozývat nespokojení investoři, podle kterých vedení firmy v čele se Zuckerbergem nastalou situaci nezvládá. Žádají konec Zuckerberga v čele představenstva a dosazení nezávislého předsedy, který by mohl být pod větší kontrolou.

Otázka diverzity

Facebook jednoduše dospívá, stává se z něj tradiční obří korporace a to s sebou nese i klasické problémy. Jedním z takových mohou být i nelichotivá slova bývalých zaměstnanců.

Mark Luckie, který před pár dny opustil kanceláře Facebooku, nyní přišel s tvrzením, že Facebook má nepochybně problém s černochy. Luckie, který je sám černochem, rozeslal 8. listopadu email všem zaměstnancům Facebooku, ve kterém se snaží tento problém popsat.

„Většinou je větší diverzita v prezentacích, než v týmech, které je prezentují. V některých budovách je více plakátů ´Black Lives Matters´ než je tam zaměstnaných černochů. Facebook nemůže tvrdit, že propojuje komunity, když ty komunity nejsou náležitě reprezentovány v jeho týmech,“ prohlásil Luckie.

Kromě toho Luckie tvrdí, že ostatní zaměstnanci na něj často nahlíželi s despektem a opovržením, což dokládá několika příběhy.

„Každý den, někdy dvakrát i třikrát za den, se mi stalo, že jsem šel po chodbě a jiný zaměstnanec, který šel kolem mě, si přiložil ruku na kapsu s peněženkou a přidržoval si ji, dokud jsem neprošel,“ dodává Luckie vlastní zkušenosti.

Jeho slova potvrzuje několik dalších zaměstnanců, kteří už dříve Facebook opustili a tohoto problému si také všímali.

„Facebook bere diverzitu a inkluzi spíše jako marketingový prostředek, nikoli že by to mysleli opravdově. V konečném součtu je to stále jen elitní skupina bělochů, kteří si vybírají své lidi na základě rasy, tak jako mnoho jiných bílých šéfů v byznysu,“ říká další bývalý zaměstnanec.

Zástupci Facebooku však tvrdí, že bez diverzity a různorodosti by nemohli vytvářet skvělé produkty a proto by si nedovolili něco takového podcenit.

„Různorodé skupiny zaměstnanců, kteří mají na starosti jednotlivé projekty Facebooku, jsou základem našeho budoucího úspěchu. Plně naše zaměstnance podporujeme a pokud by se dělo něco špatného, jsme připraveni to řešit,“ říká k situaci mluvčí Facebooku Anthony Harrison.

Ať už Facebook má či nemá problém s černochy a jinými rasami, nepříjemností, které musí v poslední době řešit, je opravdu mnoho. Investovat nyní do akcií největší sociální sítě světa? Nic bohužel nenasvědčuje tomu, že by to byla správná volba.

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.