Bill Gates o koronaviru: „Kéž bych mohl říct, že je to alespoň z půlky za námi.“

Miliardář Bill Gates se celosvětově řadí mezi osobnosti, které se tématu koronaviru věnují nejvíce. Spoluzakladatel Microsoftu dal COVID-19 přezdívku „první moderní pandemie.“ Pojďte se podívat, co si o současnému stavu pandemie myslí.

Podle Gatese je pandemie „noční můrou“ a záležitostí, která bude definovat tuto éru a jejíž následky se s námi potáhnou ještě roky. „Chvíli to potrvá, než se věci navrátí do normálu,“ řekl Gates v pátečním rozhovoru na NBC.

„Kéž bych mohl říct, že si myslím, že je to alespoň z půlky za námi. Ale nemyslím,“ dodal.

Je to způsobeno tím, že miliardář Bill Gates má za to, že Spojeným státům bude vývoj vakcíny a její široká distribuce bude trvat ještě mnoho měsíců, ne-li let. Přesto ale věří, že se nám podaří ji vyvinout.

Kdy bude podle Gatese vakcína?

„Vývoj vakcíny většinou trvá kolem pěti let, protože se sestává z mnoha kroků,“ řekl Gates v pátečním rozhovoru a poznamenal, že se vakcíny nejprve vždy musí před podáváním lidem otestovat na zvířatech.

Gates každopádně dodává, že viděl podklady, které naznačují tomu, že by vakcína mohla být vyvinuta v horizontu proklamovaném americkou vládou, což je zhruba 18 až 24 měsíců. 

„Tvrdě na tom pracují ti nejlepší vědci. Ve skutečnosti jsem v posledních týdnech byl svědkem věcí, které naznačují, že se můžeme dostat spíše na tu optimističtější stranu časového horizontu.

Tento odhad zarezonoval i příspěvkem, který Gates ve čtvrtek napsal na svůj osobní blog GatesNotes. V článku píše, že horizont vývoje vakcíny se může pohybovat od 9 měsíců do 2 let, ale že věří v odhad 18 měsíců, který je podle něj nejpravděpodobnější. To by znamenalo, že by vakcína mohla být pro veřejnost dostupná někdy uprostřed roku 2021.

Potřebujeme vakcínu a rozsáhlé testování

Když se na to podíváme pragmaticky, všem nám musí být jasné, že právě vakcína je to, co potřebujeme, aby se naše životy mohly vrátit zpět do normálu. Jakmile budeme mít dostatek dostupné vakcíny, abychom mohli očkovat rizikové skupiny, už se nebudeme muset tolik bát a konečně budeme moci žít jako dřív.

Nadace Billa a Melindy Gatesových přislíbila výzkumu a vývoji vakcíny 250 milionů dolarů. Podle Gatese je totiž vyvinutí a distribuce vakcíny „jedinou cestou jak vrátit svět do podoby před koronavirem“.

Gatesova kritika americké vlády

Gates nadále otevřeně kritizuje odpověď americké vlády na pandemii. V březnu řekl, že „nekonala dostatečně rychle, aby se mohla vyhnout přerušení provozu [kvůli koronaviru]“. Rozhodnutí prezidenta Trumpa přestat financovat Světovou zdravotnickou organizaci nazval „přesně tak nebezpečným, jak zní“. V pátečním rozhovoru si ještě přisadil a řekl, že Spojené státy nejsou oproti jiným zemím dostatečně efektivní v testování.

„Mnoho zemí se rozhodlo, že budou řídit testování na celostátní úrovni. To se ve Spojených státech nestalo. A možná, že ani nestane. Ale, víte co, přístup k testům je teď prostě chaotický.“

To, že by měla Amerika k testování přistupovat jinak, tvrdí i ve svém příspěvku na blog ze čtvrtka. Podle něj by se měl vyvinout test, který bude mít výsledky dostupné méně než za den, mělo by se poskytnout dostatečné množství testů především zdravotníkům a nejlepší by bylo, kdyby se vyvinul i způsob, jak by se lidé mohli otestovat sami doma.

Bill Gates se sice stal terčem pro mnohé konspirační teorie jako například, že chce pomocí vakcíny lidem implantovat mikročipy a ovládat je, ale přesto mu velká část světa naslouchá a tak není jedno, co si o koronaviru myslí a co prohlašuje. Souhlasíte s ním?

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#covid19 #koronavirus #pandemie #miliardar #gates #billgates #zdravi 

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • thumbsdownthumbsdownthumbsdown Kdo vládne se ví a že to nejsou lidé dobří se ví taky!

    1

Vytvořte svůj investiční mozkový trust!

Staňte se členem komunity Warengo a diskutujte s ostatními investory v článcích a tématických skupinách. Je nás už 13 016.

Zaregistrovat se