Podnikání v březnu přerušilo více než 10 000 živnostníků
Hlásá to titulek tiskové zprávy firmy Bisnode. Důvodem pro přerušení živnosti pro většinu z 10 033 OSVČ byla zajisté vidina přihlášení se na úřad práce. Drtivé většině podnikatelů totiž opatření proti koronaviru znemožnila podnikání nebo se drasticky snížila poptávka po jejich službách či zboží a pro některé z nich je to likvidační.
V březnu 2020 přerušilo živnost o 47 % lidí více než v březnu loňského roku a o 71 % více než předloni.
Podle analýzy Bisnode je nejvíc přerušených živností v segmentu stravování, kde došlo k 639 přerušením, což je meziročně o 54 % více. A není divu. Mají zavřené provozovny. Na otevření si budou muset počkat až do pondělí 11. května, kdy se budou moci otevřít alespoň zahrádky v restauracích, hospodách, bufetech, kavárnách, vinotékách a pivotékách anebo do 25. května, pokud mají k dispozici jen vnitřní prostory.
Nárok na Pětadvacítku při přerušení živnosti
V březnu sice mnoho OSVČ živnost kvůli dávkám přerušilo, ale některé OSVČ si brzy uvědomily, že by to kvůli Pětadvacítce raději vzaly zpět. A pro ně má Ministerstvo financí dobrou zprávu.
„Nárok má OSVČ, která měla aktivní živnostenské oprávnění ke dni 12. března 2020.Případně může jít také o OSVČ, která svou činnost aktivovala později, za předpokladu, že její činnost byla přerušena kdykoliv po 31. srpnu 2019 (sezónní podnikání).“
Pokud jste tedy přerušili svou živnost kdykoliv po 13. březnu, můžete o Pětadvacítku zažádat a jestli jste po přerušení živnosti začali čerpat podporu v nezaměstnanosti, stále není nic ztraceno, pakliže jste ji nečerpali po celou dobu rozhodného období. Máte na ni nárok za dny, kdy jste podporu nečerpali.
V případě, že jste například podporu v nezaměstnanosti čerpali v březnu a v dubnu již nikoliv, můžete zažádat o kompenzační bonus za zbytek bonusového období, tedy od 1. dubna do 30. dubna, což při výši bonusu 500 Kč/denně představuje 15 000 Kč. Počet dnů, za které chcete bonus čerpat, vyplníte v žádosti.
Počet přerušených živností snížila vládní podpora
V prvním dubnovém týdnu podnikání přerušilo jen o 11 procent živnostníků více než ve stejném období roku 2019 a o 60 procent více než v roce 2018. Podle Bisnode to znamená, že březnové hromadné přerušování živností díky vládní podpoře opadlo a teď se situace začíná stabilizovat.
Vysoké přírůstky o 19 procent, respektive 78 procent Bisnode evidoval u kadeřnických a kosmetických služeb či činností pro osobní a fyzickou pohodu.
Ke stejnému závěru došla analýza firmy CRIF. Uklidnění je patrné například na faktu, že počet přerušených živností se proti únoru zvýšil o 1405, zatímco počet ukončených živností se meziměsíčně snížil o 1541. Analytička CRIF Věra Kameníčková dokonce tvrdí, že vládní bezpečnostní opatření neměla na počet přerušených živností téměř žádný vliv.
„Tato vládní opatření se na počtu přerušených živností podílela nejvýše desetinou, pravděpodobně byl však jejich vliv ještě nižší. Přerušených živností, které můžou mít souvislost s vládními opatřeními, bylo v březnu zřejmě několik stovek,“ citoval ji server EuroZprávy.
Podle firmy CRIF tomu naznačuje meziroční i meziměsíční srovnání a vládní omezení se projeví až v dlouhodobějším horizontu. Nezbývá tedy než vyčkat.
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#podnikani #koronavirus #karantena #osvc #byznys #zivnost #zivnostnici #zivnostnik #prerusenizivnosti #statistika #petadvacitka