26.04.2020 4 minuty čtení

Ranní zprávy 27.04.2020: Vyšší podpora v nezaměstnanosti, čtvrt milionu odkladů úvěrů a Google bude šetřit

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za předešlý den.

Dobré ránoČesko se začíná pomalu probouzet z karantény, počínaje dneškem otevřou obchody, posilovny, knihovny, vysoké školy. Že ten seznam zní dost náhodně? To neříkejte mně, takhle to vyhlašuje naše vláda... tak doufejme, že nepatříte mezi podnikatele, kteří na své losování ještě stále čekají. Úspěšný start týdne Vám přeje Matěj.

-----

Partnerem newsletteru je PojištěnáFaktura.cz, se kterou máte jistotu, že vám proplatí faktury. Chci vědět víc!

-----

Vítěz a poražený

Caesars Entertrainment +9.98 % (8.87 USD)
Zatímco kasina po celých Spojených státech zejí prázdnotou, zisky online kasin vyrostly v některých státech meziročně až o 66 %. Caesars tak má o příjem vystaráno. 

Lufthansa -8.02 % (7.18 EUR)
Německý přepravce očekává, že vlivem pandemie přijde až o 100 letounů. Podle CEO se stavy zaměstnanců sníží až o 10 000. Firma vyhlíží vládní pomoc v hodnotě 10 mld. eur. 

-----

Burza

Celkově ztrátový týden uzavřela Wall Street nakonec růstem, především za podpory oživení ropy. DJIA posílil o 1.3 % a technický Nasdaq získal 1.7 %. Ve srovnání se situací na začátku března již trhy posílily o více než 25 %.  

-----

Slova dne

„Vidím prostor pro navýšení podpory v nezaměstnanosti, pokud nezaměstnanost stoupne skokově."

Pokud kvůli pandemické krizi výrazně vzroste počet lidí bez práce, šéfka rezortu práce a sociálních věcí Jana Maláčová je připravena zvýšit podporu v nezaměstnanosti. Podle ní je navýšení podpory již připravené a bude spuštěno v případě potřeby.

-----

Číslo dne

230 000

Podle prvních dat z bankovních domů Češi využili odkladu splátek u 230 tisíc úvěrů ještě předtím, než začalo platit takzvané moratorium, které tuto možnost uzákonilo. Podle ředitele bankovní asociace byly odloženy splátky za více než 6 miliard korun.

-----

Bleskově

▶ Holešovická manufaktura na 3D tiskárny Prusa Research patří navzdory globální krizi k nejrychleji rostoucím evropským firmám. Nyní utrží za den i 9 milionů korun. I proto firma zdarma rozdává ochranné štíty proti COVID-19, kterých už vyexpedovala na 100 tisíc.

▶ Už i na Google dolehla pandemie. Společnost se chystá o polovinu snížit marketingový rozpočet a přibrzdí nabírání nových pracovníků. Obří konglomerát Alphabet, pod který Google spadá, se připravuje na střídmější rok 2020. 

▶ Počátkem tohoto týdne se do projektu „chytré karantény“ zapojí i banky. Budou poskytovat Ministerstvu zdravotnictví údaje, které je od nich bude požadovat na základě předem poskytnutého souhlasu nakažených osob.

▶ Dvě největší tuzemské cestovní kanceláře budou už brzy patřit stejnému majiteli. Exim Tours a Fischer skoupí německá skupina Rewe, obě značky zůstanou zachovány ve stávající podobě. Rewe mimo jiné vlastní i sítě supermarketů Billa nebo Penny

Itálie začne od pondělí 4. května obnovovat průmyslovou výrobu, školy se ale podle premiéra Giuseppe Conteho otevřou až v září. Itálie byla první evropskou zemí, která byla těžce zasažena koronavirem a celostátní karanténa v zemi platí od půlky března.

Pro více zpráv ze světa byznysu sledujte účty IHNED.czE15.czEuro či Forbes Česko.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
Doporučené příspěvky
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
3 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty
4 minuty