27.11.2018 3 minuty čtení

Lidé chybí, firmy musí outsourcovat

Ještě před několika lety byl outsourcing, tedy zajištění služeb nebo procesů externím dodavatelem volbou, ovšem při současné situaci na trhu práce se pro některé firmy stává nevyhnutelným.

V České republice nejčastěji využají tuzemské i zahraniční společnosti outsourcingu IT, v této oblasti jsme dokonce nejoblíbenější destinací střední a východní Evropy[1]. Ovšem stále častěji firmy využívají i externího finančního nebo marketingového řízení, právního dohledu nebo logistiky.

[1] https://kariera.ihned.cz/c1-66260450-cesko-je-nejoblibenejsi-destinaci-pro-outsourcing-it-sluzeb-mezi-zememi-stredni-a-vychodni-evropy

I když česká ekonomika začíná mírně zpomalovat, stále má skvělou kondici díky rostoucí spotřebě domácností, nízké nezaměstnanosti, která je stále pod 3 % a zvyšujícím se mzdám. Právě zajímavá finanční nabídka je mnohdy jedinou cestou k získání nového kvalifikovaného zaměstnance. „Potvrzuji, že cena za lidi pro specializované pozice se seniorními zkušenostmi se dramaticky zvedá. Čeští zaměstnavatelé to řeší různě. Buďto sleví ze svých nároků - což je neudržitelné, najdou vhodného kandidáta, který již zaměstnaný je a musí jej přeplatit, hledají v zahraničí nebo se jednoduše rozhodnou pro outsourcing,“ dodává Josef Klimeš, jednatel specializované personální agentury Business Development.

I když jsou firmy k vyčleňování dosud interních oddělení dohnány, neznamená to, že by pro ně byly nevýhodné, ba naopak. „Nejčastěji se na nás firmy obrací kvůli zajištění účetního a právního oddělení. Částečně to souvisí s personálními nedostatky, ale v konečném důsledku jsme pro firmy opravdu i levnějším řešením. Máme smluvně definouvanou kvalitu služeb, za kterou odběrateli odpovídáme i se všemi riziky. Firmám tak odpadá řada poviností a nákladů,“ dodává generální ředitelka společnosti BNG Group, Kateřina Býčková.

Velkým tématem je přístup a poskytování dat. Externí firma je třetí stranou, která by dle mnoha smluv neměla mít k určitým informacím přístup, ale i na to jsou poskytovatele připraveni. Mnohdy garantují bezpečnější zacházení, než které bylo v matřské organizaci nastaveno. „Když jsme u nových klientů zjišťovali, jak se o nás dozvěděli, drtivá většina nás oslovila na základě kladných referencí od jiných odběratelů,“ dodává Josef Klimeš.

Mimo tradičního finančního nebo ICT řízení stoupá poptávka i po zajišťění marketingu. Kandidáti se seniorními zkušenostmi na trhu práce chybí. Navíc musíme brát v potaz i personalistické trendy - řada lidí nechce být z různých důvodů zaměstnaná, musíme s požadovanými experty vyjednávat individuálně a nabídnout jim podmínky, které by jako zaměstnanci nikdy nedostali. Po externích dodavatelích můžete vyžadovat garanci kvality odvedené práce. S firmami si vždy definujeme KPI včetně sankcí za nesplnění,“ říká Kateřina Býčková.

V tuto chvíli už se začíná trh sytit a lze opět očekávat, že nebude „kde brát“. Už nyní jsou nuceny větší firmy hledat v zahraničí. Jedni z největších globálních poskytovatelů outsourcingu, společnosti Infosys a Cognizant běžně poskytují služby oddělení sídlících v Indii, Vietnamu a dalších destinacích.[1]

 

[1] https://www.forbes.com/sites/forbestechcouncil/2018/03/21/outsourcing-in-the-new-normal-three-trends-reshaping-the-global-industry/#6362705b53fa

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.