26.04.2020 6 minut čtení

Glosa: Má to Kim Čong-un za sebou? Aneb jak lenivá Čína dopustila, aby se její loutka doslova ujedla k smrti

Severní Korea je opět v hledáčku medií z celého světa. O víkendu se totiž začaly východní Asií šířit zvěsti, že její všemocný vůdce Kim Čong-un je ve vegetativním stavu, nebo už je dost možná i mrtvý.

Kim nebyl na veřejnosti vidět již od 11. dubna, kdy předsedal schůzi vládnoucí komunistické strany. To je samo o sobě divné z několika důvodů. 

Jednak proto, že své zemi vládne primárně skrz kult své neohrožené osobnosti a image poloboha, který je všude a dělá všechno pro blaho svého lidu. A pak proto, že tím pádem promeškal zcela klíčový severokorejský státní svátek - oslavy narozenin zakladatele KLDR Kim Ir-sena.

Zatím jsem se nikde nedočetl, jestli aktuálně Severokorejští pohlaváři neřeší stejný problém, jaký jsme nedávno měli s našim vlastním prezidentem Zemanem a jeho zmizením z veřejného života my. Možná by totiž stejně jako u nás mohl zasáhnout a vše vyřešit Tonda Blaník.

V tomto případě už ale v mediích kolují informace z nepodložených zdrojů, dle kterých je teprve šestatřicetiletý Kim v kriticky vážném stavu poté, co prodělal kardiovaskulární operaci. Jiné fámy hovoří o tom, že to má již za sebou a jen se to aktuálně tutlá, což by nebylo překvapivé, jelikož jde o klasickou komunistickou taktiku. (Čirou náhodou je zrovna dnes 26. dubna a připomínáme si 34. výročí Černobylské havárie, což byl doslova koncert v komunistickém lhaní a zatajování skutečného stavu věcí).

Jenže třeba Jižní Korea zatím tyhle fámy trošičku mírní s tím, že dle jejich informací se zatím zdá, že Kim stále zemi řídí. "Uvnitř Severní Koreji jsme nezaznamenali žádné neobvyklé chování," uvedl mluvčí jihokorejského prezidenta Kang Min Seok. Což souhlasí, protože snažíte-li se utajit zpackanou operaci srdce, díky které vám právě na stole kleknul váš domnělý polobůh, to poslední, co chcete, je, aby to bylo navenek jakkoli poznat.

Stejný přístup mají k dohadům (nečekaně) i čínské úřady, dle kterých jsou řeči o Kimově kritickém zdravotním stavu nesmysl. Každopádně faktem je, že Kima nikdo už 15 dní neviděl a Jižní Korea má od svého nejmenovaného zdroje ze Severní Koreje informace, že Kim skutečně podstoupil operaci srdce a měl by se zotavovat ve svém sídle nedaleko Pchjongjangu.

No a ti stejní Číňané, podle kterých je Kim zcela v pořádku, v pátek dle 3 různých zdrojů agentury Reuters vyslali do Severní Koreje tým doktorů, aby plnili "poradenskou funkci v oblasti zdraví Kim Čong-una" (taky milujete tu upřímnou a všeříkající volbu slov?).

Zatímco ten chirurg, který Kima operoval, se nyní pravděpodobně modlí, aby se z toho jeho všemocný vůdce už nevyhrabal, protože by to celkem jistě znamenalo jízdenku do koncentračního tábora pro něj i celou jeho rodinu, podle mě za vše může zcela jednoznačně Čína.

Pokud jste v posledních letech viděli aspoň jednu fotku Kim Čong-una, pravděpodobně jste si všimli, že kdyby náhodou pojal chuť ukrást si pod svou vládu nějaký další stát, mohl by ho s klidem celý schovat do svého podbradku. A že najít důvod hladomoru v Severní Koreji vážně není nic složitého, protože je jasné, že sám denně spořádá jídlo určené pro minimálně pět severokorejských měst.

Foto: KCNA, Reuters

Ale proboha, kluci čínský, když už si v sousedním státě vychovávám takovou vykutálenou loutku pro provokování USA i zbytku světa, musím sakra dbát na to, aby mi krátce po třicítce neklekla na přežrání! Jsme přece v roce 2020 a tak nějak víme, co se srdíčkem udělají hromady cukříku, kouření a alkoholu.

Že se Kim úspěšně ve 36 letech projedl až k operaci srdce, to bych klidně pochopil. Že ho ale Peking nechal projíst se až na dohled k dubové (co si to namlouvám, to bude minimálně pozlacený mramor) rakvi, je prostě klukovská chyba na poli mocenského čachrování.

Nejkomičtější na tom všem je, že ohledně Kimova zdraví v posledních letech nejvíc bila na poplach jihokorejská media, která opakovaně informovala o jeho špatném zdravotním stavu a velkém riziku kardiovaskulárních onemocnění kvůli obezitě. 

Ano, i úhlavní nepřítel se na Severní Koreu přes hranice snažil křičet: "Halóóóó! Ten vás bůh se vám přežírá jako Pandrhola, na toho ani smrťáka nebude třeba." Ale všechno marné, Kim si výdobytků konzumu a kapitalismu, kterými navenek tolik pohrdal, užíval do té míry, že se z něj stal v podstatě chodící infarkt na obzoru.

Ono totiž nejde o úplně první Kimovu absenci z veřejného života. V roce 2008 taky na pár měsíců zmizel. New York Times později přišly s informací, že Severokorejský lídr prodělal mozkovou mrtvici. V roce 2008. Tedy v mladých a vitálních 24 letech.

Nejsem sice doktor, ale jedno vím jistě - Čína měla místo doktorů už před zatraceně dlouhou dobou do Severní Koreji poslat vlak plný dietologů, fitnessáků, psychologů a radši i psychiatrů. Chci-li, aby mi ten kašpar zfanatizované Severokorejce ještě nějaký ten pátek vedl a držel zkrátka, musím se přece ujistit, že se místo z talíře nekrmí z koryta!

Mám ale ještě druhou teorii, která by byla vskutku majstrštykem. Čína ve skutečnosti potřebuje Kima pokud možno zcela nepozorovaně odstavit a dosadit si do Pchjongjangu vhodnějšího vůdce. Proto místo vlaků se zeleninou a osobními trenéry mlsnému sousedovi posílala jen vlaky plné dobrůtek, cigaretek a alkoholu. A pak stačilo jen čekat, až to srdce toho blázna nevydrží. Geniální!

Pokud už to má Kim skutečně za sebou, nebo je minimálně hodně na dohled, pravděpodobně teď někde hluboko v zákulisí zuří bitva o jeho nástupce. Má sice sestru, ale neumím si moc představit situaci, kdy do tak pracně vybudovaného kultu mocných mužů z rasy polobohů najednou dosadí ženu. To by Čína zanedlouho mohla mít za humny další emancipovanou demokracii a Medvídek Pú by měl taky zaděláno na možný infarkt.

Sestra Kim Čong-una Kim Jo-čong; foto: Jorge Silva/Pool Reuters/dpa

Ale dosadit tam místo ní, jež je aspoň příbuzná oněch polobohů, nějakého no-name stranického pohlavára, u kterého bude nutné budovat PR a kult osobností úplně od píky? No, klukům čínským to rozhodování nezávidím. Přitom stačilo už před lety do Google napsat "obezita zdravotní rizika". Oh wait, v Číně vlastně Google nemají...

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#glosa #severnikorea #kimcongun #zdravi #obezita #operace #srdce #cina 

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.