5 minut čtení

Přeshraniční cestování, testování a karanténa: Za jakých podmínek nyní můžete vyrazit do zahraničí?

Vláda tento týden radikálně změnila svůj přístup k pandemickým opatřením a výrazně zrychlila tempo jejich uvolňování. Proto už dnes každý z nás může i do zahraničí. Vše ale podléhá přísným a konkrétním podmínkám, které je velmi dobré znát.

Foto: ČTK

Zákaz volného pohybu osob je od pátku k občanům České republiky výrazně benevolentnější. Kromě možnosti "houfovat" se až v desetičlenné skupině můžeme nově poprvé od půlky března vyrazit do zahraničí. Není to ale tak, že si můžete volně jezdit sem a tam, aniž by po vás nikdo nic nechtěl.

Právě naopak, pokud se chystáte na cesty za hranice vyrazit, budou po vás téměř vždy něco chtít. Co, kde, kdy a jak to získat? K tomu by vám měl pomoci následující přehled:

  • Do zahraničí vás přes hranice pustí bez kontroly, můžete teoreticky vyrazit třeba i na dovolenou.
  • V tuto chvíli musíte jako jediný prostředek vzhledem k omezení provozu všeho ostatního zvolit osobní vůz.
  • Při návratu zpět do České republiky budete muset na hranicích ukázat nanejvýš 4 dny starý negativní test RT-PCR na přítomnost SARS-CoV-2. Pokud jej k dispozici mít nebudete, budete do země vpuštěni, avšak jen pod podmínkou povinné 14denní karantény. Informace o tom, že jste negativní test neměli, bude rovněž předána hygieně (kterou byste telefonicky měli kontaktovat i sami), jež bude dodržování karantény kontrolovat (jakým způsobem se to bude hlídat, netuším a nic konkrétního jsem k tomu nenašel).

ALE jak už to tak bývá, tyto všeobecné informace, které si můžete dohledat ve všech médiích, nejsou příliš podrobné ani dostačující a zcela opomíjejí třeba bližší popis toho, jak a kde si má člověk onen negativní test na koronavirus opatřit, či zda test potřebuje i tehdy, pokud ráno přes hranice pracovně vyjede a večer se vrací zpět.

Částečně za to může i fakt, že dostat se k těmto informacím nebo je z příslušného zákona vyčíst není tak snadné.

Kdo při návratu ze zahraničí negativní test nepotřebuje a do karantény nemusí?

Na úvod vele-důležité informace pro všechny, kdo míří za hranice na krátkou dobu pracovně či z jiného mimořádného důvodu: 

  • Pokud vycestujete za účelem výkonu ekonomické činnosti (práce), doba vašeho vycestování nepřekročí 72 hodin a nejste-li přeshraniční pracovník, nemusíte předkládat negativní test a 14denní karanténa pro vás neplatí. V zákoně ještě stojí, že toto platí pro osoby, které danou skutečnost doloží odpovídajícím dokumentem.
  • Pokud vycestujete za hranice kvůli "naléhavé mimořádné situaci", a pokud doba vašeho pobytu v zahraničí nepřesáhne 24 hodin, opět žádný negativní test nepotřebujete a karanténa pro vás neplatí.
  • Stejná výjimka platí také pro pracovníky mezinárodní dopravy, pracovníky servisu kritické infrastruktury, diplomaty či úředníky mezinárodních organizací, jejichž doba vycestování nebude delší než 14 dní.

Další důležitá informace - na hraničních přechodech vám při návratu z dobrovolné cesty do zahraničí nikdo test jen tak dělat nebude, cestovatelé si musí negativní testy opatřit sami a na vlastní náklady.

Přečtěte si také: Požádal jsem o Pětadvacítku, ale žádat jsem neměl, protože nesplňuji podmínky. Co teď?

Aktuálně se mi nepodařilo zjistit, jaké konkrétní testy ze zahraničí budou u nás akceptovány. Bylo by určitě fajn zjistit si, jestli v dané zemi (mimo to, zda vás vůbec do oné země přes hranice tamní úřady pustí) mají podobně jako u nás odběrová místa pro veřejnost, kde vám provedou RT-PCR test na přítomnost SARS-CoV-2, příp. kolik vás takový stát bude stát (náklady na test si samozřejmě každý hradí sám).

Alternativa, pokud netušíte, jak v zahraničí správný test získat

Každopádně jsem ve vyjádření Ministerstva zdravotnictví, jež na svém Twitteru zveřejnil Michal Bláha, našel jednu alternativní variantu pro ty z vás, kteří by vyrazili do zahraničí nikoliv za prací a test by tedy při zpáteční cestě potřebovali, ale nikde v zahraničí jej nesehnali, nebo se ani jeho sháněním nechtěli zabývat.

Ministerstvo totiž akceptujte i postup, kdy se vrátíte ze zahraničí bez testu, ale třeba hned druhý den vyrazíte na jedno z aktuálně 17 odběrových míst pro samoplátce (ministerstvo slibuje, že jejich počet průběžně poroste) na území ČR a příslušný RT-PCR test na přítomnost SARS-CoV-2 si necháte na vlastní náklady udělat.

Seznam odběrových míst pro samoplátce na území ČR (vyznačeny modře). POZOR: Pro RT-PCR test na přítomnost SARS-CoV-2 si v žádném případě nechoďte na odběrová místa, kde aktuálně probíhá plošné testování obyvatelstva (vyznačeny červeně)! Foto: Twitter

Výsledky standardního testu můžete obdržet až za několik dní. Do té doby pro vás bude platit 14denní karanténa, ale v případě, že např. po 4 dnech obdržíte negativní výsledek testu, můžete karanténu přerušit a zapojit se do běžného veřejného života.

Pokud se objeví nějaké další kritické informace pro cestovatele, budu text průběžně doplňovat, jakékoliv dotazy směřujte do komentářů.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#aktuality #cestovani #zahranici #prace #dovolena #koronavirus #volnypohyb #test #zakon #karantena

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.