Výčet všech titulů, které Michael Jordan za svůj život získal, je nepřeberný. Sbíral je (především v basketbalu) už od školy. Ve své debutové sezóně v NBA se stal Nováčkem roku, za svou aktivní kariéru se stal 6x šampionem ligy, 6x Nejužitečnějším hráčem finále NBA, 5x Nejužitečnějším hráčem sezóny, 10x Nejlépe skórujícím hráčem ligy, 2x vítězem olympiády a dokonce od prezidenta Obamy obdržel nejvyšší civilní vyznamenání Spojených států amerických - Prezidentskou medaili svobody.
Je tedy logické, že Michael za svým pasem musí mít i pár působivých finančních milníků. A taky že má. Před sezónou 1996-1997 se stal historicky prvním sportovcem, jehož roční plat přesáhl metu 30 milionů dolarů. O rok později mu smlouva přinesla již 33,14 milionu dolarů, což je po započtení inflace, jako kdyby dnes vydělal 53 milionů dolarů.
Jeho největší finanční talent však tkvěl v něčem jiném. Během své kariéry dokázal Jordan konstantně na smlouvách se sponzory vydělávat víc peněz než jakýkoli jiný sportovec na světě. Jeho nejcennější smlouvy se značkami Gatorade a Nike sahají až do poloviny 80. let 20. století a do dneška mu vynesly nepoměrně vyšší příjmy než všechny jeho basketbalové úspěchy dohromady.
Za svých 15 sezón v NBA si Michael Jordan vydělal "jen" 93 milionů dolarů. Jeho lukrativní smlouvy s prestižními značkami mu však dokázaly vynést už 1,4 miliardy dolarů. Díky soudnímu sporu o obchodní značku z roku 2016, v níž Jordan vyhrál práva na své jméno psané v čínských znacích, víme, že v letech 2002 až 2012 mu jen spolupráce s Nike vynesla 500 milionů dolarů.
Není proto divu, že mnoho lidí si tak nějak automaticky myslí, že Michael Jordan je - a vlastně asi vždycky byl - nejbohatším sportovcem na světě. To však není pravda a byť se tomu nechce věřit, na tento titul si Jordan navzdory své hvězdné kariéře a faktu, že je od roku 2014 dolarovým miliardářem, musel počkat až do nynějška, kdy je mu 57 let.
Kdo celá léta příčku nejbohatšího sportovce opanoval?
Nabízí se logická otázka - kterým sportovcům se za všechna ta léta dařilo mít se finančně ještě lépe než basketbalová legenda Michael Jordan? Ve skutečnosti to byl jen jeden jediný sportovec - bývalý rumunský tenista, jehož jméno jste pravděpodobně nikdy neslyšeli. Tedy pokud jste v 60. a 70. letech náhodou nebyli velkými tenisovými fanoušky.
Jeho jméno je Ion Tiriac.
Také Ion Tiriac prožil působivou sportovní kariéru, během které vyhrál ve čtyřhře 22 turnajů, grandslam French Open (1970), dvakrát Davis Cup (1971, 1972) a z letní univerziády roku 1965 si odvezl dvě zlaté a jednu stříbrnou medaili.
Po ukončení aktivní kariéry se z Tiriaca stal vyhledávaný profesionální tenisový trenér. I zde slavil úspěch, když trénoval jména jako Ilie Năstase, Mary Joe Fernández, Guillermo Vilas, Marat Safin, Steffi Grafová, Goran Ivanišević a především Boris Becker.
Ion jakožto trenér dokázal Borise Beckera dovézt až na pozici světové jedničky a byl jeho hlavním trenérem od poloviny 80. let až do roku 1993. Toto období bylo shodou okolností velmi zajímavým obdobím světové historie - zvlášť pro někoho, kdo měl silné vazby jak na západě, tak na východě.
Tiriac díky trénování Beckera žil v západním Německu a měl možnost z první ruky vidět hodnotu a expanzivnost západních byznysových praktik. Když přišel pád železné opony a Berlínská zeď se roku 1989 poroučela k zemi, ihned mu došlo, že západní byznys velmi rychle vtrhne do střední a východní Evropy, která se mu nebude mít šanci ubránit.
V roce 1990 proto využil vlastní prostředky a založil první soukromou komerční banku v Rumunsku. Pojmenoval ji po sobě, Banca Tiriac. Jen u banky však nezůstalo, Tiriac po vzoru kapitalismu, ke kterému přičichl v Německu, postupně svůj byznys rozšiřoval o další lukrativní složky, které měly potenciál vydělat nemalé peníze na transformaci Rumunska na konzumní společnost. Založil proto několik maloobchodních byznysů, prodejny automobilů, leteckou společnost a pojišťovnu.
Dnes Tiriac své byznysové impérium, které zahrnuje i masivní realitní portfolio, řídí skrz několik společností zahrnujících Tiriac Holdings, TiriacAIR, HVB Tiriac Bank, Allianz-Tiriac Asigurari Romaina, TiriacAuto, Tiriac Leasing a Tiriac Travel.
Už v roce 1993 osobní jmění Tiriaca dosáhlo 100 milionů dolarů. Do roku 2000 měl hodnotu 500 milionů dolarů. V roce 2005 bylo jeho bohatství odhadováno na 900 milionů dolarů a v roce 2007 jej Forbes zařadil na svůj seznam nejbohatších lidí planety na 840. příčku se jměním 1 miliardy dolarů.
Jen pro srovnání, v roce 2007 měl Michael Jordan hodnotu asi 500 milionů dolarů a jeho osobní jmění nedosáhlo 1 miliardy dolarů až do roku 2014, kdy už měl Ion hodnotu 1,5 miliardy dolarů.
Za posledních 6 let však MJ Tiriaca mocně dotahoval. Mohla za to především jeho investice do týmu NBA Charlotte Hornets. Poprvé do týmu vložil peníze v roce 2006. V roce 2010 pak za 175 milionů dolarů koupil největšího týmového investora, společnost BET. Během následujících 4 let vyrostla hodnota týmu na cca 500 milionů dolarů, což z Jordana udělalo miliardáře. Hornets se v posledních letech stávali stále cennějším týmem i značkou, a když v roce 2019 Jordan malou část svého podílu prodal skupině manažerů hedgeových fondů, odpovídala valuaci týmu ve výši 1,5 miliardy dolarů.
Růst Hornets znamenal růst i pro Jordanovo jmění: 1 miliarda dolarů v roce 2014, 1,2 miliardy v roce 2017, 1,5 miliardy v roce 2018 a 1,9 miliardy dolarů v roce 2019.
Naneštěstí pro Michaela, za celou tuto dobu nedokázal ani jednou dosáhnout na 2 miliardy dolarů Iona Tiriaca. A kdo ví, zda by se Jordan vůbec někdy dočkal, kdyby nedorazily současné ekonomické kotrmelce.
Konec roku 2019 a dosavadní průběh roku 2020 totiž nebyl ke jmění Tiriaca příliš shovívavý a ostatně asi každé byznysové portfolio stojící primárně na finančním sektoru, realitách, hotelech a cestovním ruchu nyní zažívá velmi nepříjemné časy. Proto se aktuálně Ionovo jmění smrsklo na nějakých 1,2 miliardy dolarů.
Naproti tomu Michael Jordan má dle dat z dubna 2020 hodnotu 2,2 miliardy dolarů, čímž se mu konečně poprvé v životě podařilo stát se nejbohatším sportovcem na světě. Gratulace!
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#michaeljordan #nba #jmeni #sport #basketbal #byznys #bohatstvi #majetek #sponzori #iontiriac #tenis #investovani #zeleznaopona #rumunsko #kapitaismus