Pesimismus v jeho dopisu převládá navzdory poslednímu pozitivnímu vývoji kolem koronaviru v minulých dnech. Nabízíme vám to nejdůležitější z dopisu:
Bankéři jsou optimističtí?
Když si přečtete pozitivnější názory na aktuální dění a podíváte se na vývoj na akciových trzích, vkrádá se na mysl oblíbený novinový titulek, který obsahoval frázi "Bankers Optimistic". Stojí za zmínku, že dotyčný příběh byl zveřejněn na konci října 1929, a informoval o selhání trhu předchozí den. Od tohoto "dne optimismu" trvala Velká hospodářská krize dalších jedenáct let.
Shrnutí pro investory je následující:
Důvody pro optimismus:
Země zasažené nejdříve, jako je Čína a Jižní Korea, vykazují pokrok, a zdá se, že Itálie, Španělsko, NY se s pandemií také vyrovnávají (i když pomaleji)
Většina prognostiků věří, že to bude pod kontrolou do konce Q2, s oživením ve Q3. Dopad bude ostrý, ale krátký
Vláda dává pacienta (ekonomiku) do lékařsky vyvolaného kómatu a doufá, že zafunguje JIP (nebývalé stimulační úsilí - kvantitativní uvolňování a bezprecedentní výše opatření na podporu)
Banky jsou méně zranitelné než během Velké hospodářské krize ve 30. letech, výzkum a vývoj a také zpracování a výroba se zrychlují
Sníží se cena cenných papírů a tak dojde k dalšímu přílivu kapitálu do této oblasti
Důvody pro pesimismus:
Nemocnice jsou ochromeny a my se budeme muset uchýlit k rozhodování (velmi špatné pro naši kolektivní psychiku)
Vzhledem k útlumu ekonomiky, dodávkovými a poté poptávkovými šoky nebude rychlé zotavení ve tvaru písmene V možné
Z politického hlediska může mít (nejen) USA jeden z největších problémů s udržením rovnováhy mezi zadržováním nemoci a hospodářským zotavením
Některá odvětví mají střednědobé (nejen krátkodobé) šoky z příjmů, jiná mají trvalý šok. Zatím není jasné, jak dlouho to potrvá ani jaký bude rozsah těchto škod
Současná ropná krize, vyvolaná cenovou válkou mezi Saúdskou Arábií a Ruskem ohrožuje energetický průmysl, který představuje významné procento kapitálových investic
Prudké negativní efekty krize ovlivní spotřebu a investiční návyky na dlouhou dobu
Čeká nás tedy vleklá krize nebo prudký propad, a pak růst?
Podle Markse a několika dalších analytiků i z oblasti kryptoměn začíná vývoj spíše vypadat na dlouhodobější a hlubší problémy. Marks v dopise také kritizuje obrovské pumpování peněz do ekonomik, které by mohlo ve finále spíše uškodit, protože místo ke zotavení napomůže spíše hyperinflaci, a to je spirála, ze které se těžko dostává.
Zajištění proti krizi
Proti hyperinflaci je jen několik málo možných zabezpečení, investice do nemovitostí, investice do fyzického zlata a nově také je možnost investice do prověřených #kryptoměn. Každá z těchto investic má svá rizika. Každý dobrý investor by se ale měl pokusit o diverzifikaci svého portfolia nebo majetku, tedy rozdělení investic do různých oblastí.
Závěr
Z historie bychom se měli poučit, nebo budeme nuceni ji opakovat. Otázka je, zda jsme se od minulé (2008) a předminulé (30. léta) hospodářské krize poučili dostatečně a to jednak jako společnost na makroekonomické úrovni, tak i jako jednotlivci na mikroekonomické úrovni.
Zdroj: OakTreeCapital.com