22.04.2020 6 minut čtení

Jestli vás těchto 5 věcí nedostane do flow, máte u mě stovku

Stává se vám často, že se tak zaberete do práce, že ztratíte pojem o čase? Vy nadšeně pracujete na svém projektu, krásně vám to jde od ruky a za oknem se mezitím míhají dny a roční období. Stav flow je krása, že? Proč jen v něm nejste častěji? 

Flow je velmi mocný nástroj mysli. Jde o chvíli, kdy nejenže jste extrémně produktivní, ale zároveň se cítíte skvěle. Nemusíte tvrdě dřít. Spíš to vypadá, že vám práce jde od ruky tak nějak sama. Od toho také slovo „flow“. Jako kdybyste proplouvali, plynuli prací. 

Pravdou ale je, že dostání se do flow není něco, co se děje náhodou. Do flow se můžete dostat aktivně sami. Akorát musíte znát spouštěče, které fungují. A o nich se právě budeme bavit.

Většina lidí předpokládá, že odpočinek je to, co je činí šťastné. Chtějí méně pracovat a víc odpočívat. A ano, odpočinek je pro štěstí člověka nesmírně důležitý, ale flow neméně.

„Neznali bychom světlo, kdyby neexistovala tma a nepoznali bychom tmu, pokud by neexistovalo světlo.“

To ví například i psycholog a autor knihy Flow State, Mihaly Csikszentmihalyi (ano, je maďarského původu. Ne, neumím jeho jméno vyslovit, ani si ho nedokáži zapamatovat). Tento maďarský psycholog udělal studie, které dokazují, že většina lidí si myslí, že nejšťastnější jsou, když odpočívají. On je ale, jak už jsem zmínila, opačného názoru.

„Nejlepší chvíle v našem životě nejsou pasivní, přijímající, odpočinkové... Nejlepší chvíle většinou člověk prožívá, když je jeho mysl napnutá do svého maxima a dobrovolně se snaží dosáhnout něčeho obtížného, co stojí za to,“ říká.

Když se lidem daří dosahovat něčeho náročného, jsou ponořeni v práci a úsilí, jsou to chvíle, kdy jsou nejšťastnější. Teď, když víme, jak je flow důležitá, se pojďme podívat na způsoby, jakými se do ni můžeme dostat.

1. Eliminujte okolní rozptýlení

Je vědecky dokázáno, že abyste se dostali do flow, musíte mít na práci klid. Pokaždé, když vás něco ve vašem okolí rozptýlí, budete se od flow vzdalovat. Svou nerušenou pozornost musíte úkolu věnovat asi 10-15 minut, abyste se do flow dostali.

Proto velmi pomáhá uspání notifikací, zavření sociálních sítí a e-mailů, odstranění zbytečně rozptylujících objektů z prostředí a ticho a klid. Možná by vás nenapadlo, že když vás něco rozptýlí, potřebujete v průměru dalších 25 minut na to, abyste se dokázali na úkol znovu plně soustředit.

2. Zbavte se vnitřního neklidu

Kromě vnějších rozptýlení jsou velmi toxická i ta vnitřní. Pokud je tu něco, co vás stresuje a odvádí vám to pozornost od práce, bude pro vás nezvykle těžké se do flow dostat. Pomáhají s tím tři věci:

  1. Vyřešit daný problém,
  2. psát si deník,
  3. každodenní meditace.

 

Nejlepší je samozřejmě se problému zbavit. Pokud jde ale o věc, která ze své podstaty není vyřešitelná, musíte se zkrátka pokusit ji v sobě potlačit. Pokud vám několik měsíců umírá pes na rakovinu, asi to nijak nevyřešíte. Ale přece nemůžete být měsíce bez flow. V podobných případech doporučuji zkusit možnosti 2 a 3, které vám pomohou vyčistit hlavu a lépe si utřídit myšlenky.

3. Zjistěte, kdy jste nejproduktivnější

Když jste vyčerpaní, těžko se dostanete do flow. Naučte se, kdy máte nejvíce energie a zasedněte k práci v danou chvíli. Já třeba vím, že nejlépe pracuji brzy ráno a tak k práci nejraději usedám kolem sedmé hodiny. A mnoho mých kamarádů, kterým se nejlépe pracuje uprostřed hluboké noci, si myslí, že jsem blázen.

Teorie sovy a skřivana prostě funguje, nemá cenu se tomu vzpírat. Namísto toho to přijměme a použijme ve svůj prospěch. Tohle je mimochodem jeden z důvodů, proč byl skvělý nápad nechat zaměstnance mít volnou pracovní dobu a pracovat z home office ještě předtím, než to bylo cool. Tedy... než nám koronavirus naznačil, že by to mohlo být cool.

4. Poslouchejte vhodnou hudbu 

Kdysi jsem psala o mozartově efektu, zvýšené aktivitě mozku a lepším soustředění při poslechu vážné hudby. Klasická hudba je spolu například s technem nebo lo-fi beats skvělou volbou hudebního doprovodu k práci. Když takovou repetitivní hudbu budete při práci poslouchat, do flow se dostanete snáze.

Navíc je poslouchání hudby do sluchátek skvělý způsob, jak se dostat do flow v openoffice kanceláři, přelidněné kavárně nebo teď případně v pokoji, za jehož dveřmi slyšíte jekot vlastních dětí.

A ještě jedna důležitá věc – měli byste mít svůj pracovní playlist, který posloucháte opakovaně. Jednak vám hudba, kterou znáte, nebude strhávat pozornost na sebe samou a za druhé určitě dobře znáte Pavlova a klasické podmiňování. Jakmile si určitou hudbu spojíte s flow, bude pro vás snazší se při jejím poslechu do flow opravdu dostat. 

Moje dva nejoblíbenější pracovní playlisty, z nichž právě teď jeden poslouchám, jsou tyto:

 

5. Vyberte správný úkol

Správný výběr úkolu je při snahy o dostání se do flow klíčový. Měli byste vybrat úkol:

  • Velmi konkrétní,
  • náročný, ale ne příliš náročný
  • a s jasným cílem.

Pokud chcete dosáhnout flow, váš vybraný úkol by měl být výzvou, ale ne příliš náročný, aby nevedl k frustraci a stresu. Pokud naopak vyberete něco snadného, bude vás to nudit. Ani v jedné z těchto tří emocí zpravidla nemůžete flow dosáhnout.

Jakmile budete mít jasně daný cíl, pomůže vám to dosáhnout maximální koncentrace a zbavit se utíkání od úkolu. 

Teď se do toho můžete pustit

Flow je jedním ze stavů, ve kterých se cítíme nejšťastnější. Proto byste se jej měli snažit dosáhnout tak často, jak jen to jde. Nenaučíte se to ale jen díky tomu, že si přečtete nějaký článek na Warengu. Musíte se o to zkrátka pokoušet znova a znova. Proto se příště, až zasednete k práci, pokuste implementovat těchto 5 tipů. A dejte mi vědět, jak to šlo!

#homeoffice #soustredeni #psychologie #prace #flow #prace #efektivita #produktivita #stesti #zdravi #uspech #osobnirozvoj #seberozboj #rady #tipy #inspirace

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.