22.04.2020 4 minuty čtení

Jak koronavirus ovlivní EET? Přehledný souhrn všeho podstatného

Jen máloco dokáže mezi podnikateli, živnostníky ale i spotřebiteli vyvolat podobně ohnivou diskusi jako EET. Kvůli koronaviru bude teď EET fungovat v jiném režimu. Pojďte se se mnou podívat na nejčastější otázky, co se přesně mění, jak a pro koho.

Navzdory tomu, že Alena Schillerová ještě 13. 3. tvrdila, že koronavirus 3. a 4. vlnu EET neovlivní, protože odklad neumožňuje legislativa, nakonec snad i díky tlaku veřejnosti a opozice otočila o 180 stupňů.

Pozastavení EET schválili poslanci i senátoři

Stalo se tak 24. března 2020. O tři dny později byla zveřejněná novela zákona ve sbírce zákonů a tímto dnem začala platit.

„S ohledem na další vývoj situace, zejména uzavření či omezení fungování části provozoven, by mohlo docházet i ke komplikacím pro nyní již evidující poplatníky, a to například při zajišťování technické podpory nebo aktualizací certifikátů. Z tohoto důvodu přistoupilo ministerstvo financí k dočasně úplnému pozastavení EET,“ uvedlo Ministerstvo financí.

Do kdy je pozastavena EET?

Oproti původnímu plánu, kdy měla 1. května být spuštěna třetí a čtvrtá vlna EET, která se týká řemeslníků a dalších drobných podnikatelů, se Babiš a Schillerová budou muset na spuštění těšit alespoň ještě necelé čtyři měsíce.

EET bude pozastavena po dobu trvání nouzového stavu a k tomu následující tři měsíce. (Nouzový stav je v tuto chvíli prodloužen do 30. dubna.) EET by se tedy mohlo opět spustit v srpnu 2020.

Co přesně pozastavení EET znamená?

Ministerstvo financí i finanční správa opakovaně informovaly o tom, že zavádí tříměsíční tolerační pásmo. Od 1. května tedy bude Finanční a Celní správa k případným zjištěním maximálně tolerantní. 

„Bude plnit výhradně poradní funkci a nebude udělovat žádné sankce, pokud se nově evidující podnikatel nezvládl na evidenční povinnost včas připravit,“ uvádí se na stránkách Ministerstva financí.

Pozastavení EET znamená dvě věci. Tou první je, že podnikatelé z 1. a 2. vlny mohou dočasně přestat evidovat a tou druhou je, že podnikatelé ze 3. a 4. vlny nemusí s evidencí prozatím začínat. Podnikatelé tedy nemusí:

  • Vystavovat EET účtenky (na požádání však musí vystavit doklad),
  • odesílat data o tržbách,
  • mít vyvěšené informační oznámení.

Pokud nevíte, o jaké informační oznámení jde, je to tato floskuje:

„Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.“

Právo přerušit evidenci EET se samozřejmě nedá zaměňovat s povinností, a tak pokud by někdo z podnikatelů vnímal EET evidenci jako svou oblíbenou kratochvíli, může v evidování nadále pokračovat. Stejně tak podnikatelé spadající do 3. a 4. vlny EET mohou s evidováním 1. května 2020 dobrovolně začít, pokud už nemohou dospat.

Kdo patří do 3. a 4. vlny a zatím nemusí EET zavádět?

 

Řemeslníci
KadeřniceKosmetičkyMaséři
VýrobciZemědělci
PrávníciÚčetníKonzultanti
LékařiVeterináři
Stánkoví prodejci občerstvení
DopravciCestovní kanceláře
Autoservisy    
LektořiOrganizátoři kulturních akcí
     

Všichni tito podnikatelé a živnostníci a všechna další povolání, která nejsou v předchozích vlnách, teď budou mít na přípravu na zavedení EET ještě asi tři měsíce.

Povinnosti, které se neodpustí

Podnikatelé mají nadále povinnost za své autentizační údaje, EET certifikát a účtenkové bločky (pokud evidují ve zvláštním režimu), ale to znamená především, že je nesmí někde nechat ladem tak, aby je někdo mohl ukrást a zneužít.

A jak se na to díváte vy? Jste vládě za toto rozhodnutí vděční?

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#covid19 #koronavirus #pandemie #vlada #byznys #podnikatel #pomoc #osvc #zivnost #zivnostnici #eet #schillerova #babis #finance #ministerstvofinanci

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.