Druhů kancelářských židlí je mnoho
Mezi nejoblíbenější v současnosti patří ergonomické židle, které nabízejí lepší postavení nohou, pánve a beder, přesto mají ale své nevýhody. Použití ergonomické židle si bude vybírat daň v podobě ochabnutí zádových svalů a ceny těchto židlí bývají astronomické. Pojďte se se mnou nejprve podívat na to, jaké máte při výběru židle do kanceláře možnosti a jaké mají tyto možnosti výhody a nevýhody.
Klekací židle, klekačky
Slyšeli jste už někdy o klekacích židlích nebo stoličkách? Nejsou sice široce používané, ale mají mnoho výhod. Výzkumy naznačují, že klekací židle zlepšují zakřivení dolní části páteře.
Víme, že zlepšení držení těla na jednom konce páteře (v pánevní oblasti) vede ke zlepšení na druhém konci (krk, který patří mezi nejčastější problémové oblasti). Proto se říká, že používání klekacích židlí vede k lepší poloze spodní i horní části zad. Ve skutečnosti to platí ale jen v případě, že je váš stůl v optimální výšce.
Klekací židle nebo stoličky mají oproti běžným židlím velkou výhodu v tom, že při jejich použití nemusíte mít nohy na podlaze. To znamená, že je lze přizpůsobit téměř jakékoliv výšce stolu a tím pádem se dají lokty při jejich používání vždy umístit do správné polohy.
Praktičnost jejich snadné přizpůsobitelnosti spočívá také v tom, že je může bez obav používat více lidí s různými tělesnými proporcemi. Nevýhoda, která plyne z jejich používání, tkví v tom, že se kvůli středové tyči dají používat jen v kalhotách. Rovněž nejsou vhodné pro osoby, které mají potíže s koleny a zatěžují páteřní svaly.
Kancelářské stoličky
Kancelářské stoličky nezřídka kdy používají ve svých ordinacích například zubaři nebo anesteziologové, protože se musí k pacientům předklánět a ví, že na stoličkách to není nezdravé. Stoličky bez opěry zad uvolňují napětí páteře a předchází zraněním páteře.
Použití kancelářských stoliček zlepšuje postavení páteře včetně krku a hlavy. Odborná literatura tvrdí, že stoličky snižují pravděpodobnost onemocnění zad i v porovnání s tolik populárními ergonomickými židlemi. Tyto židle posilují, stejně jako klekačky, zádové svaly, což je požehnáním a prokletím zároveň. Sice je to zdravé, ale také to po určité době bolí, dokud si svaly neposílíte dostatečně.
Ergonomické kancelářské židle
Ergonomických židlí je mnoho druhů a navzdory tomu, že by měly tvořit oporu celému tělu, má jen málo z nich dostatečné možnosti přizpůsobení. Kvalitní ergonomická židle by měla vypadat nějak takto:
Skvělé je na nich to, že opěradlo je schopné přizpůsobit se vašim zádům v každé poloze a vybrat si můžete z několika typů mechanik, područek i potahových materiálů.
Ergonomické opěráky kopírují tvar lidské páteře. Velkým plusem je bederní opěrka, v lepších případech i nastavitelná. Židle bez bederní opory, které jsem zmiňovala výše, vás po delší době sezení mohou přinutit sedět nepřirozeně a křivě a následkem toho může dojít k deformaci páteře nebo jejímu poškození.
Na rozdíl od výše uvedených variant jsou tedy ergonomické židle s opěrákem výhodné v tom, že při jejich používání nemusíte konstantně myslet na to, abyste seděli rovně. Pokud sedíte u počítače více než 3 hodiny denně v kuse, je pro vás vhodná ergonomická židle s hlavovou opěrkou.
Jak vybrat kancelářskou židli?
Židli byste si v ideálním případě neměli objednávat přes internet, protože jde většinou o investici v řádu tisíců korun a potřebujete, aby to byla láska na první pohled – abyste se do ní posadili a bylo vám příjemně. Při výběru zohledněte těchto 5 věcí:
- Kolik hodin denně budu na židli sedět?
- Mám nějaká zdravotní omezení?
- Chci židli statickou nebo pojízdnou?
- Nakolik je židle přizpůsobitelná?
- Je mi posed pohodlný?
Pokud trávíte na židli několik hodin denně, je ideální zvolit ergonomickou židli se synchronní, asynchronní nebo houpací mechanikou, které automaticky přizpůsobují zádové a sedací opěry židle pohybům trupu, přičemž zajišťují permanentní oporu v zádové oblasti.
Musíte mít ale na paměti, že při používání ergonomické židle vám ochabují zádové svaly a hluboký stabilizační sytém. Zkuste tedy například hodinu denně rovně sedět na klekačce, stoličce nebo například gymnastickém míči. Ocení to vaše budoucí já. Anebo zkuste záda posílit například jógou či jiným cvičením.
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#osobnirozvoj #seberozvoj #inspirace #zdravi #homeoffice #pracezdomova