21.04.2020 7 minut čtení

Historický propad cen ropy do mínusu je důkazem, že se aktuálně řítíme do pekla a sedíme v první třídě

Bezprecedentní kolaps ropného trhu, při němž v pondělí firmy musely poprvé v historii samy platit za to, že se zbaví držené ropy, je jasnou ukázkou zoufalého ekonomického stavu, do kterého nyní svět pomalu a jistě sklouzává.

Na komoditních trzích s ropou se včera bez nadsázky psala historie a byli jsme svědky něčeho, co se během obchodování s "černým zlatem" ještě nikdy před tím nestalo.

Pokud nejste v obchodování se strategickými komoditami, jako je ropa, zemní plyn, pšenice, cukr nebo sojové boby, kovaní, pak vězte, že tyto komodity se obchodují v časově omezených kontraktech, jež jsou rozděleny na jednotlivé měsíce. Proto když se teď všude píše o nějakém "květnovém kontraktu ropy", znamená to, že jde o ropu s datem dodání v květnu.

Na burzách však přirozeně velká většina obchodníků funguje jako spekulanti - žádnou cisternu s ropou před domem vážně nechtějí, chtějí se jen vozit na cenových pohybech. Proto tito spekulanti vždy včas kontrakty, u nichž se blíží dodání, opouštějí a vrhají se na nové, jejichž dodání je ještě v nedohlednu.

I proto je už pár dní nejobchodovanějším kontraktem ropy nikoliv nyní skloňovaný květnový, ale červnový kontrakt. V dobíhajícím květnovém kontraktu však očividně před včerejškem stále bylo dost lidí, kteří se své ropy potřebovali zbavit. Ono to navíc funguje i tak, že burzovní makléři vás samozřejmě jako obyčejného malého obchodníka jen s obchodním účtem nenechají, abyste si kontrakt ropy jako spekulant prostě ponechali až do doby jeho dodání (věřte mi, že platit poplatky za dopravu tisíce barelů ropy z USA byste opravdu nechtěli, zvlášť pokud byste se své ropy prostě jen zapomněli včas zbavit).

To znamená, že jak se blíží konec dubna, jsou všichni, kdo mají jakékoliv množství květnové ropy nakoupené, stále víc a víc pod tlakem, aby se jí zbavili. Jenže co se stane, když se téhle květnové ropy chcete zbavit, ale na celém světě není nikdo, kdo by ji od vás koupil za 10, 8, 5, 3, ba ani za 1 dolar za barel? Stane se to, že se v absolutním zoufalství a pod tlakem toho, že za každou cenu své držené kontrakty ropy MUSÍTE prodat, rozhodnete za to, aby si od vás tuto ropu někdo přibral, klidně i zaplatit.

300% pokles a minusové znaménko

Jen díky tomu, že se očividně našlo obrovské množství lidí (resp. firem), kteří byli ochotni i zaplatit za to, že jejich ropu někdo převezme, mohla cena propadnout až na nepředstavitelných MÍNUS 37 dolarů za barel. Jinými slovy, pokud si včera čistě náhodou nějaká společnost chtěla nutně nakoupit ropu, která by jí dorazila už v květnu, nejenže za ni nezaplatila ani dolar, ale ještě za tento svůj nákup dostala hezky zaplaceno.

Fakt, že květnový kontrakt americké ropy včera zkolaboval o zhruba 300 % a propadl se takto hluboko do mínusu, ukazuje na jediné - globální ekonomika aktuálně ztrácí pevnou půdu pod nohami rychleji a razantněji, než by se na první pohled mohlo zdát. Zatímco jsou lidé zavření doma a společnosti nevyrábějí, ekonomika začíná krvácet do té míry, že už nikdo nemá zájem ani o tak klíčovou průmyslovou komoditu, jakou je ropa.

Přečtěte si také: 12 akciových titulů, kterým koronavirus svědčí a utěšeně rostou - a pravděpodobně porostou i po pandemii
 

Bezprecedentní obrázek - květnový kontrakt ropy se v posledních pěti dnech obchodoval v rozsahu +20 až -37 dolarů za barel. Asi nikdo nečekal, že budeme někdy u takto strategické komodity nuceni k vývoji ceny používat kladná a záporná znaménka...

Ze Spojených států dokonce včera dorazila informace, že zásobníky s ropou v zemi jsou kvůli masivnímu propadu poptávky přeplněné k prasknutí a reálně hrozí, že během pár týdnů navzdory rekordnímu omezení globální těžby ropy nebude kam černé zlato dávat.

Velmi zajímavé tak nyní bude sledovat, co se bude dít s následujícím červnovým kontraktem ropy. Ten včera ztratil 18 % a jeho cena klesla na 20 dolarů za barel. Stále je tak výrazně dražší než květnový kolega, ale co bude v květnu?

Nemůžeme přitom celou tuto ropnou blamáž automaticky svádět jen na ropnou válku a politické pletichy Saúdské Arábie. Je nutné si uvědomit, že zavřené a nevyrábějící společnosti žádnou ropu nepotřebují, je nutné si uvědomit, že propadající ekonomiky napříč celým světem budou pro své fungování potřebovat (respektive si budou moci dovolit) výrazně méně ropy, než doposud, a to i kdyby vlády ekonomiky kompletně otevřely ještě dnes. A v neposlední řadě je nutné si uvědomit, že doma zavření spotřebitelé nepotřebují tak často tankovat palivo do automobilů, což hezky ilustruje fakt, že třeba ve zmíněných Spojených státech minulý týden cena benzínu spadla na nejnižší cenu za posledních 10 let.

Vzácná možnost nahlédnout na aktuální ekonomickou realitu

Proč je tento nevídaný kolaps, byť na relativně malé části ropného trhu, tak důležitý? Protože když všichni sedí doma a tuzemské ekonomiky jsou zamrzlé, lze si jen těžko udělat komplexní obrázek o tom, v jakém jsou skutečně stavu. Avšak burzy jedou dál a musí reagovat na to, jaká je aktuálně globální ekonomická situace. Zůstávají tak dnes de facto jediným aktuálním lakmusovým papírkem toho, jak na tom reálně ekonomicky jsme.

I proto jsem fascinován tím, jak vysoko se stále drží akciové burzy, kde nepochybně stále vládne jistá míra naivity a přesvědčení, že pár bilionů dolarů nacpaných horem dolem do ekonomiky všechno jako mávnutím kouzelné hůlky spraví. 

Smysl mi v tomto kontextu dávají i slova Howarda Markse, miliardáře a zakladatele investiční společnosti Oaktree Capital, jež spravuje majetek ve výši 122 miliard dolarů, který varuje před tím, že dnešní pozitivita na akciových trzích nedává žádný smysl:

"Trvalo 7 let, než jsme se v roce 2007 vrátili na maxima z roku 2000. Trvalo 5 a půl roku, než jsme se na konci roku 2012 dostali na maxima z roku 2007. Dává tedy smysl, vzhledem k tomu, kolik špatných zpráv dneska ve světě je, abychom se dostali zpět na poslední historická maxima ze začátku roku už po třech měsících? To mi zní až nezdravě optimisticky. Aktuálně jsme jen 15 % pod historickými maximy z 19. února... pardon, ale mně se zdá, že svět je aktuálně ve sra*kách o mnoho víc než jen o 15 %."

Přečtěte si také: Ostřílený burzovní expert: „Následujících 45 dní může být nejkritičtějším obdobím americké finanční historie.“

Jsem striktně proti panice a strašení, ale zároveň bych každého z vás vyzval k tomu, aby zapojil racionální selský rozum a položil si dvě v tuto chvíli čistě teoretické otázky: "Jak zdravá je ekonomika, v níž musí firmy platit za to, aby se mohly zbavit ropy? A jak zoufalá musí být světová poptávka, že k takovému stavu vůbec může reálně dojít?"

A úplně na závěr jedna vcelku jistá věc - čím déle budou současné karantény a výjimečné stavy prodlužovány, do tím chudšího a zadluženějšího světa následně všichni vykročíme. Otázkou zůstává, jestli chceme, aby za nás tenhle dluh splácely jen naše děti, nebo i naše vnoučata.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#investovani #ropa #koronavirus #pandemie #poptavka #ekonomika #krize #recese

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • No hele jestli je duben drsnej, tak květen bude teprve opravdovej masakr, až se všichni probudí do úplně jiné ekonomické reality, než jakou si malovali. A přesně jak píšeš, ceny akcií jsou naprosto nepochopitelný. Není náhoda, že ani Buffett se stále nepouští do ničeho většího.
  +1
 • Super článek, včerejší blázinec na ropě jsme sledovali s kamarádem. Poslal mi fotku s grafem, kde bylo zrovna -70%, tak jsem si to otevřel taky a pak už jsme jen sledovali kam až to zajde.
  +1
 • Podobná situácia sa už stala niekoľko krát dokonca v energetike je veľmi častá. Reálne ide skôr o ''ékonomickú hru'' USA. Kedy vyhlásenia USA o preplnenom stave zásobníkov tlačí na ceny v UAE, Irak, Irán, Síria. Sledujú tým dosiahnutie svojich vlastných cieľov. Stav zásobníkov, ani množstvo prepravenej ropy sa reálne nedá skontrolovať.
  0
  • 1) Žádný kontrakt ropy ještě nikdy v historii v záporných číslech obchodován nebyl. Červnový kontrakt dnes spadl už na 11,70 dolaru za barel (včera 20 USD za barel). Nevím, jak dlouho už ropu sledujete/obchodujete, ale vím, že i lidi, kteří už na ní spekulují léta, teď nevěří vlastním očím, protože tohle je (a pravděpodobně ještě bude) větší jízda než při válce v Perském zálivu. Od jiných jsem zase už před 14 dny slyšel, že na grafu vidí možný pokles ropy na 5 dolarů za barel a hledají vhodný vstup na prodej. Ty ale zprávy ani oficiální čísla nezajímají, obchodují čistě technicky. 2) Ekonomická hra USA těžko, když jde primárně o fackování mezi Saúdy a Ruskem. V důsledku na tom bude ztratný celý svět bez výjimky 3) Že žádný stát nemůže reálně zkontrolovat stav svých strategických zásob ropy v zásobnících, je maličko utopie. Globální trh s komoditami vážně nefunguje tak, že tam má každý velký hráč (země) svůj zákop, z kterého jen ostatním konstantně lže o tom, kolik má ropy, zemního plynu, jakou očekává sklizeň pšenice atp. Za takových podmínek by totiž globální ekonomika fungovat nemohla, protože by v záplavě lží asi těžko soukromé subjekty mohly dělat vůbec nějaký byznys. Ale dnes konec konců ani žádná oficiální data nepotřebujete, selským rozumem si lze snadno dopočítat, jak rapidní globální pokles poptávky po ropě opatření proti koronaviru způsobila. A šlo to očividně vidět i technicky s velkým předstihem. Že je někde přeplněný zásobník na ropu a benzín na pumpě je rekordně levný, už je jenom zpětný důkaz o to, že váš předešlý odhad byl správný.
   +2