20.04.2020 2 minuty čtení

Stát dělá z majitelů nemovitostí nedobrovolné poskytovatele nekrytých úvěrů

Statisíce firem, živnostníků i domácností se potýkají s tím, že vláda ze dne na den nařídila kvůli koronavirové pandemii zavřít většinu obchodů a provozoven. Mnozí přišli o veškerý příjem a už mnoho týdnů žijí z úspor.

V této situaci přišla vláda s nápadem, jak nejvíce zasaženým ulehčit. Bohužel místo smysluplné podpory jen přesouvá problém na další skupinu lidí. Vládní strany totiž ve sněmovně schválily několik úprav, které zásadním způsobem narušují právo na osobní vlastnictví. Nájemníkům tyto změny umožňují odložit platby nájemného až o několik měsíců. To může majitelům pronajímaných nemovitostí způsobit obrovské problémy. Naštěstí do toho minulý týden zasáhli senátoři a alespoň trochu toto opatření zmírnili.

Celkem logicky přišli s tím, že pokud už z někoho stát dělá nedobrovolného poskytovatele úvěrů, měl by se k tomu postavit alespoň trochu zodpovědně. Senátoři proto návrhy poslali zpátky do sněmovny s několika úpravami, přičemž ta nejdůležitější říká, že stát za tyto odložené nájmy ručí až do výše 80 procent. To je jistě krok správným směrem. Nicméně si myslím, že by stát měl upustit od celého záměru. Jde totiž o neomluvitelný zásah do práva na osobní vlastnictví, což odporuje Listině základních práv a svobod, která je nedílnou součástí české ústavy. Jsem proto jednoznačně přesvědčen, že tyto protiústavní změny dříve či později smete ústavní soud.

Více ZDE: www.retrend.cz

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.