Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
19.04.2020 5 minut čtení

V home office nám chybí rituály a rutina. Nahraďte je novými, zachráníte kolektiv, radí experti

Snad všichni zaměstnanci, jejichž povaha práce to umožňuje, pracují během pandemie COVID-19 z domova. To podle odborníků, především kvůli nabourání rituálů a stereotypů, silně ovlivňuje naší psychiku. Můžeme se tomu ale bránit! Podívejte se, jak.

Dva profesoři z Kellogg School of Management, David Schonthal a Loran Nordgren, se o tom rozepsali na serveru Fast Company a já si myslím, že byste jejich názor a rady měli znát. Svou tezi opírají především o rituály a rutiny, o které nás práce z domova připravila.

„Rituály tu jsou, ať už si jich všímáme, nebo ne. Například pondělní meeting nebo páteční šťastná hodinka v baru na rohu. Nebo rituál, který se patří mezi vůbec nejstarší, potřesení rukou, které už existovalo před 2,5 tisíci let v antickém Řecku,“ píší autoři v článku.

Když si připustíme, že teď kvůli nové realitě o mnoho těchto rituálů přicházíme a co pro nás jednou znamenali, podle Schonthala a Nordgrena nám to umožní vytvořit si nové rituály, které nám mohou pomoci zlepšit kvalitu našeho virtuálního života a navrátit nám pocit sounáležitosti s kolegy, ačkoliv s nimi fyzicky nejsme.

Dojíždění je důležitým rituálem

Možná, že jste jízdu tramvají, autem nebo klidně i procházku do práce jako rituál dosud nevnímali, ale zamyslete se nad tím. Copak právě tato cesta není tím, co vám umožní jak doslovný, tak metaforický přechod z osobního života do pracovního a zase zpátky?

Absence tohoto procesu může být pro psychiku jednotlivce matoucí a škodlivá. Schonthal a Nordgern ve svém článku doporučují, abyste si vytvořili jiný rituál, který vám bude dojíždění suplovat

„Teď by mohlo například signalizovat konec pracovního dne zavření laptopu a uklizení pracovního prostoru.“

Já sama z home office pracuji už přes rok a až díky tomuto článku jsem si uvědomila, že takovéto rituály už mám. Začátek pracovní doby je pro mě spojen s rituálem přípravy kávy. Každý den jdu do kuchyně a udělám si překapávanou kávu. Jakmile s ní poté zasednu k počítači, můj pracovní den začíná. 

Uvědomuji si, že nic podobného nedělám, když mám volno. Jde tedy možná opravdu o jakousi „cestu do práce“. Naopak rituál ukončení práce je pro mne vždy spojen s jídlem. Jakmile dopracuji, jdu se najíst. To samozřejmě funguje i jako jistá motivace a odměna.

Nevíte, jaký rituál by mohl s přechodem z osobního do pracovního módu pomoci vám? Mám pro vás pár nápadů:

  • Protažení se,
  • vytvoření to do listu a po skončení pracovní doby třeba jeho vyhození nebo naopak uložení,
  • poslechnutí oblíbené písničky,
  • příprava oblíbeného nápoje.

Vytvoření rituálu doporučují autoři článku aplikovat i na domácí výuku dětí, které mají teď zavřené školy. Dále popisují 5 způsobů, jak do každodenní práce z domova zařadit více rituálů, které vám pomohou zachránit kolektiv zaměstnanců.

1. Podporujte small talk na meetinzích

Osobní meetingy většinou začínají small talkem, který má na kolektiv blahodárný vliv. Pokud pořádáte online meetingy, můžete vyhradit prvních 5-10 minut videohovoru na to, aby se členové týmu vzájemně optali, jak se jim daří a řekli si cokoliv, co se jim honí hlavou. Díky tomu se mezi kolegy bude dařit upevňovat pouto, ačkoliv se měsíce neuvidí.

2. Buďte novým rituálům otevření

Když se spontánně stane v kolektivu něco, co všichni hodnotí pozitivně a mají z toho dobrý pocit, zapřemýšlejte, zda by se z toho nedal udělat rituál. Schonthal a Nordgern jako příklad uvádějí vlastní zkušenost s rituálem, kdy si ve firmě při končení meetingu všichni na kameru zamávají.

3. Upevňujte hodnoty

Rituály jsou pro určování a upevňování hodnot společnosti klíčové. Například sociální distancování je výrazem ohleduplnosti a zodpovědnosti vůči ostatním. Ačkoliv jde o rituál, který provádí jistá oběť, jeho cílem je vyšší dobro.

4. Nezanevřete na společenské akce

Mnoho kolektivů ve firmách mezi sebou nemá jen pracovní vztahy, ale i vztahy přátelské. V kancelářích se slaví narozeniny, pořádají se pracovní večírky. Zkuste virtuální oslavu narozenin zaměstnance nebo „drink po práci“. Podle Schonthala a Nordgerna to může firmě i psychice zaměstnanců jen prospět.

5. Dejte si s tím práci

Podle autorů článku všechny rituály, které mají význam, mají také svou cenu. U rituálů v online světě je to čas a úsilí, které se jim nutně musí věnovat. A právě díky nim jsou hodnotné. Když zaměstnanci nebo kolegové uvidí, že jste si dali s vymýšlením nebo vytvářením rituálu práci, je pravděpodobnější, že ho přijmou a že se do něj rádi zapojí.

Ztráta rituálů a rutin může pro lidi znamenat ztráty pocitu normálnosti a může mít za následek větší pocit osamělosti a odpojení od kolektivu. Když staré rituály nahradíte novými, dokážete s tím mnohem lépe pracovat.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#osobnirozvoj #seberozvoj #inspirace #zdravi #psychologie #leader #leadership #ritual #rutina #kolektiv #online #homeoffice #pracezdomova #onlinedikyviru

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
5 minut
4 minuty
6 minut
5 minut
6 minut
5 minut
5 minut
5 minut
6 minut
6 minut
5 minut
5 minut