26.11.2018 3 minuty čtení

Jordan Belfort stále dluží peníze podvedeným klientům. Dočkají se vůbec někdy?

Prestože je dnes Jordan Belfort díky svému příběhu a filmu Vlk z Wall Street celosvětovou celebritou, která se nebojí žádat miliony korun za jedno vystoupení, jeho bývalí klienti stále marně čekají na peníze, které jim i po těch mnoha letech šestapadesátiletý obchodník dluží.

Krátký návrat do historie. Jordan Belfort řídil na konci 80. a na začátku 90. let investiční společnost Stratton Oakmont, jejíž obchodníci používali nátlakové strategie, díky kterým jejich klienti investovali do tzv. penny stocks, rizikových akcií menších a začínajících firem. Belfort s jeho týmem v těchto firmách často vlastnili podíl a jakmile jejich obchodníci vyhnali skrze investory ceny akcií vzhůru, Belfort zavelel k výprodeji. Výsledek? Bohatství pro Belforta, velké ztráty pro investory.

Podle výsledků vyšetřování připravil Belfort a jeho tým více než 1500 investorů o částku přesahující 200 milionů dolarů. V roce 1999 byl Belfort zatčen a následně odsouzen ke 3,5 letům za mřížemi. Na svobodu se dostal v roce 2008. Od té doby je díky filmu Vlk z Wall Street, kde ho ztvárnil skvělý Leonardo Dicaprio, celosvětovou celebritou s nemalými nároky na honoráře za vystoupení. Ale co jeho podvedení klienti, nezapomnělo se na ně náhodou?

100 milionů v nedohlednu

Jordan Belfort byl nejen odsouzen k odnětí svobody, ale také dostal příkaz k uhrazení škody ve výši 110 milionů dolarů. 11 milionů dolarů bylo obětem vyplaceno už během Belfortovo odsouzení díky prodeji majetku. Dalších 1,5 milionu zaplatil Belfort od chvíle svého propuštění. A co těch zbylých 97,5 milionu dolarů?

„Pan Belfort splácí svůj dluh dle svých maximálních možností,“ tvrdí jeho právní zástupce. Může to však být pravda?

Belfort totiž dostal v rámci odsouzení nařízeno, aby polovinu svých budoucích výdělků převáděl na konto poškozených. Že by si od svého propuštění v roce 2008 vydělal jen 3 miliony dolarů a z toho zaplatil oněch 1,5 milionu dolarů?

U člověka, o kterém byla napsána kniha, natočen film a který sám inkasuje milionové sumy za svá vystoupení, kterých stíhá několik desítek ročně? Těžko uvěřitelné, s čímž souhlasí také soudkyně Ann Donnelly, která dala podnět k prošetření současných majetkových poměrů obchodnické hvězdy.

Jordan Belfort však neustále opakuje, že za práva ke knize ani filmu nedostal ani cent a stejně tak, že z vystoupení nemá takový zisk, protože jsou pro něj velmi nákladná. Podle svých vlastních slov prý dokonce obětem platí víc, než mu bylo nařízeno.

Belforta nyní nepochybně čeká prověřování ze strany úřadů a ty jistě brzy přinesou informace o tom, zda a jak Belfort řeší své dluhy.

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • To je přesný. V kině jsem nechápal, proč se lidi tak strašně smějou a fandí mu. A proč se Caprio k legalizaci něčeho takovýho propůjčil.
  +1
  • Je to drsný no, když se z někoho takovýho stane ikona a vzor :))
   0
 • Tak si půjde zase na chvilku sednout no, vždyť podle toho filmu se tam měl dobře :D
  0
  • Přesně, když ty konference tak nevynášejí, tak proč se zbytečně namáhat "venku" :D
   0
 • Jednou podvodník, vždycky podvodník.
  0