Chcete pořádnou investiční show? Sledujte nás na Instagramu!
18.04.2020 4 minuty čtení

Tim Chen začal podnikat během krize v roce 2008 a věří, že pandemie je ideální čas na založení firmy

Tim Chen je CEO a spoluzakladatel firmy Nerd Wallet, která má hodnotu 500 milionů dolarů. Říká, že se snaží na současnou situaci adaptovat, ale zůstává optimistický. S vedením firmy během krize má totiž už bohaté zkušenosti. 

Chen věří, že pandemie COVID-19 je svým způsobem příležitost pro novou generaci podnikatelů. Řekl to v nedávném rozhovoru pro CNBC Make It.

„Teď je nejlepší čas na vybudování firmy,“ říká.

A Chen o krizích něco ví. Během krize mezi lety 2008 a 2009 byl na Vánoce propuštěn ze své práce v zajišťovacím fondu. Ačkoliv ho to samozřejmě zasáhlo, vzal to jako příležitost rozjet vlastní byznys – to bylo totiž něco, o čem vždy snil.

37letý Chen říká, že nápad na NerdWallet dostal zhruba dva měsíce poté, co se stal nezaměstnaným. Inspirací mu byl e-mail jeho sestry, která žila v Austrálii a ptala se ho, kde může najít kreditní kartu s nízkými sazbami za zahraniční transakce.

Když se mu nepodařilo najít snadno odpověď na Googlu, rozhodl se vytvořit vlastní seznam výhodných kreditních karet. Přišel na díru na trhu a zaplnil ji. Utratil svých našetřených 800 dolarů, aby projekt mohl rozjet – hlavně na pokrytí nákladů jako softwary nebo poplatky za doménu.

Krize je skvělé období na založení byznysu

Dnes má stránka NerdWallet měsíčně přes 10 milionů návštěvníků a hodnota firmy se odhaduje na více než miliardu dolarů.

„Někteří lidé tvrdí, že finanční krize byla nejhorší možné období na založení firmy, ale já jsem přišel na pravý opak.“

Chen objevil tři důvody, proč může recese (a teď zrovna i pandemie) být ideální čas na nastartování byznysu.

1. Větší výběr talentů

Podle Chena není úplně snadné ulovit do firmy opravdu talentované lidi.

„Ceny obrovsky talentovaných lidí se během recese sníží a je snazší je najmout,“ říká. A rovnice je jednoduchá – když můžete získat talentovanější lidi za menší peníze, můžete vytvořit lepší produkt.

Chen také navrhuje neomezovat se při hledání zaměstnanců jen na jednu zemi. „Začít s tím může být strašidelné, ale jakmile se do toho dostanete a zjistíte, jak na to, je mezinárodní nábor mnohem levnější.“

Obávám se, že vzhledem k uzavřeným hranicím a omezenému cestování bude teď tato Chenova rada téměř nepoužitelná. Určitě ale můžeme přechodně zvážit zaměstnání cizinců, kteří tady v Česku uvízli.

2. Levný marketing

Chen říká, že ceny marketingu se už dnes pohybují úplně jinde než na začátku pandemie COVID-19.

„S tím, jak klesají ceny reklam, v podstatě máte během recese příležitost vybudovat svou značku za méně,“ říká.

Chen radí zakladatelům start-upů, aby hledali levnější marketingové příležitosti na platformách jako Twitch a vyhnuli se velkým světoznámým společnostem.

„Na platformách jako Facebook nebo Google je to strašně těžké, protože jsou příliš výkonné a všechny velké společnosti umí dělat kvantitativní analýzy a zjistit, jak tyto reklamy koupit a držet,“ říká Chen.

Pokud zatím nemáte na marketing rozpočet, dobrá taktika je během recese i organický marketing – nechat zákazníky, ať se k vám dostanou sami skrze reference a ne přes placené odkazy.

V případě NerdWattet byl během finanční krize organický marketing snadný, protože se stránka ve svých začátcích soustředila na pomáhání lidem s věcmi jako jak získat bezplatný běžný účet.

3. Menší konkurence

Když Chen na začátku roku 2009 spustil svůj projekt NerdWallet, prý tehdy neexistoval téměř nikdo, kdo by se pokoušel rozjet firmu týkající se osobních financí. Existující konkurenti měli co dělat, aby se uživili, propouštěli zaměstnance a tak dále – neměli čas sledovat konkurenci a pružně reagovat.

„V recesi nemusíte závodit s 10 dobře financovanými konkurenty, abyste si ukrojili podíl z trhu. Zkrátka během několika příštích let bude konkurence slabší.“

Když chcete začít podnikat, musíte chytře

Chen podnikatelům radí, že by při vývoji nového byznysu nebo produktů měli mít na paměti že „svět už po pandemii nikdy nebude stejný.“ 

„Výhoda firem v raném stádiu je ta, že jsou mnohem flexibilnější a dokáží reagovat na vzniklé příležitosti mnohem rychleji než zavedené subjekty, které v současnosti propouští a bojí se budoucnosti.“

Přes svůj optimismus Chen apeluje na začínající podnikatele, aby při budování byznysu v krizi neskákali do ničeho po hlavě a šli na věci pomalu.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#koronavirus #pandemie #krize #recese  #covid19 #byznys #podnikani #podnikatel #tipy #rady

Hodnocení: +14
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Řadit podle: oblíbenosti nejnovější
  • Plne súhlasím, pandémia má za následok aj vyčistenie trhu. Zároveň sa však otvorí množstvo nových možností a priestor na nové projekty slight_smile To čo sme žili je už minulosť, hurá do budúcnosti ....

    1
Doporučené příspěvky
6 minut
11 minut
5 minut
5 minut
6 minut
5 minut
6 minut
4 minuty
7 minut
6 minut
5 minut
6 minut