Sdílejte své investiční zkušenosti!

Staňte se členem komunity Warengo a začněte tvořit obsah, který bude ostatním investorům pomáhat na jejich cestě. Je nás už 21 452.

Zaregistrovat se

18.04.2020 7 minut čtení

Nakupte akcie hned teď, radí legendární investor Burton Malkiel

Burton Malkiel je profesor ekonomie a legendární investor, díky jehož radám už zbohatlo mnoho dalších investorských talentů. Pokud chcete patřit mezi ně, podívejte se, jak se dívá na investice v období padnemie COVID-19.

Burton Malkiel proslul především bestsellerem Náhodná procházka po Wall Street, která už ve 12 vydáních zasvětila do světa akcií nejednoho úspěšného investora. Pokud chcete začít s investováním, tahle kniha vás naučí základní terminologii burzy a představí vám snadnou pochopitelnou dlouhodobou investiční strategii, která funguje. 

Malkiel je kromě toho ekonom, finanční poradce a především dolarový miliardář. Jaký lepší důkaz úspěšnosti jeho metod bychom mohli chtít?

Ve své úspěšné knize Malkiel říká, že akciový trh je ze své podstaty nepředvídatelný a také, že pokusy investorů tento trh systematicky ovládnout jsou marné. Tato nepředvídatelnost trhů se ale podle Malkiela vztahuje pouze na krátkodobá období.

Zastává totiž názor, že z dlouhodobého hlediska mohou některé indikátory ohlašovat budoucí růst – mezi ně se řadí například i prudký pokles způsobený kolapsem trhu. Proto nedávno nakoupil spoustu akcií a všem ostatním doporučuje to samé. Mluví o tom v jen pár dní starém rozhovoru pro server Barron's. Následující odstavce jsou překladem toho nejzajímavějšího z něj.

Barron's: Lidé za každým pohybem akciových trhů hledají nějaké opodstatnění. Ceny šly nahoru, protože prezident Trump řekl tohle nebo se takhle změnilo procento nezaměstnanosti. Jak to zapadá do teorie z knihy Náhodná procházka po Wall Street?

Malkiel: Znamená to, že reportéři potřebují nějaké vysvětlení, opodstatněné nebo ne, na každý pohyb trhu. Ačkoliv tu jednoznačně jsou určité události, které zapříčiní pohyb burzovních cen, ve většině případů nemají každodenní změny žádný jasný titulek, kterým by se dalo informovat lidi o tom, co se stalo. Upřímně, ve většině případů jsou ta vysvětlení úplně neopodstatněná. To platí především v normálním období.

Barron's: Co to znamená „náhodná procházka“?

Malkiel: Ceny akcií fluktuují ze dne na den, způsobem, který by matematik popsal jako „náhodnou procházku“. Teď, když jsem to řekl, musím dodat, že to platí jen na 90-95 %. Víme, že existují strategie založené na hybnosti, které čas od času fungují a také je tu zhroucení [trhu]. Lidem se obecně vyplácí zkrátka držet kurz, nakupovat akcie a držet je.

Barron's: Náhodná procházka přesto zní jako krátkodobý fenomén.

Malkiel: Ze dne na den a téměř ze vteřiny na vteřinu. V krátkodobém horizontu existuje jen málo ne-náhodnosti. Hlavní ne-náhodnost tkví v tom, že dlouhodobý zisk rozhodně závisí na počáteční ceně [akcií].

Barron's: Hodně prostoru ve své knize věnujete popisováním „bublin“ [situace, která se nafukuje do chvíle, dokud nepraskne]. Jsou teď ceny akcií tak nízké kvůli pandemii koronaviru, nebo už zkrátka šlo o bublinu, která musela prasknout?

Malkiel: Je pravda, že rok 2020 začal velmi vysokými cenami. Když chcete změřit výdělečnou sílu společnosti, nejlepším měřítkem je získat představu o tom, kolik je během dlouhodobého cyklu schopna vydělat v dobrých časech a kolik ve zlých. Takzvaný ukazatel CAPE [cyklicky přizpůsobený poměr cena/zisk za poslední desetiletí] dokáže vysvětlit asi 40 % variací dlouhodobých výnosů.

Poměry CAPE v lednu a v únoru byly jedny z historicky nejvyšších, ačkoliv ne tak jako v letech 2000 nebo 1929. Existovala docela velká šance, že je něco srazí. Závažnost pandemie byla samozřejmě racionálním důvodem k jednomu z nejostřejších poklesů, kterých jsme kdy byli svědky.

Barron's:  Teď každopádně vyděláváte.

Malkiel: Ukazatel CAPE je teď stále mírně nad průměrem, ale ne nijak výrazně. Nemyslím si, že můžete naplánovat, jakým směrem se budou trhy ubírat, ale můžete se je snažit balancovat. 

Ukazatel CAPE naznačuje tomu, že v budoucnu nás čeká slušný návrat investicí. A také velká změna v úrokových sazbách. Třetí částí je, že na tento problém vyplýtváme nebývale velké množství peněz. Takové řešení se velmi blíží moderní měnové teorii. Vláda rozesílá šeky a zajišťuje je dluhopisy, které kupuje FED.

Barron's: Bude to mít nějaké následky?

Malkiel: Právě z tohoto důvodu jsou všichni přesvědčeni, že inflace je minulostí. Já si tím nejsem tak jistý. Investoři by si měli minimálně o obrovské částky [které jdou do ekonomických stimulů] dělat starosti. 

Vždy jsem věřil v to, že akcie mohou zajistit inflaci. Když vidíte měnové orgány házet peníze na problém a používat věty jako „Kvantitativní uvolňování [monetární politika používaná centrálními bankami ke stimulaci ekonomiky] je neomezené“, musí vám být jasné, že by to mohlo špatně skončit.

Točí se kolem toho obrovské množství peněz, které by mohlo přetížit globální kapacitu produkce zboží. Lidé začnou utrácet – dobrovolně nebo ne a to ovlivní poptávku. 

V 70. letech očekávání inflace často inflaci samo vyvolalo. Nikdo neví, jak brzy se z toho zotavíme, ale očividně budeme regionální i světovou ekonomiku obnovovat na etapy. Zaznamenali jsme obrovský šok v zásobování, kolem poletovala spousta peněz a to poškodilo dodavatelské řetězce.

Barron's: Jaká je pravděpodobnost toho, že v příštích 12 měsících přijde inflační šok?

Malkiel: Je velmi nepravděpodobné, že by se to stalo v blízké budoucnosti. Podívejte se, ekonomie je v předvídání recesí a deflace příšerná. Pokud se mě zeptáte na příštích šest měsíců a růst cen v důsledku nedostatku zboží, podle mě na škrtech nebude záležet, protože máme obrovské zásoby. Až se přes tohle všechno dostaneme, vrátíme se nějakým způsobem do normálu a poté můžeme výrobní motor opět spustit.

Jedna věc, kterou víme s jistotou, je ta, že když je v oběhu příliš peněz, tak i za předpokladu, že produkce funguje dobře, je tu vždy pravděpodobnost inflace. Milton Friedman jednou řekl, že inflace je vždy a všude – měnový fenomén. Bezprecedentní měnové politiky se [už v historii] projevovaly napříč světem.

Barron's: Existuje spojení mezi akciovými trhy a ekonomikou?

Malkiel: Z dlouhodobého hlediska si akciové trhy vedou dobře, když si vede dobře ekonomika. Když máte širokospektré portfolio, kupujete firmy, které produkují HDP. To nejde dělat krátkodobě, protože jak jste sám řekl, ekonomika jde teď z kopce.

Barron's: Co teď na trzích sledujete?

Malkiel: Hlavní věc, na kterou by se měl každý soustředit, je za prvé: podařilo se nám zploštit křivku a za druhé: už jsme za největší špičkou počtu nakažených COVID-19? Víme, že jedním z klíčů k obnovení ekonomiky je rozsáhlé testování. Kdybyste mi zítra řekl, že budou všichni v zemi otestování a budeme vědět, kdo má imunitu, to by bylo něco úžasného.

Barron's: Co jste během pandemie COVID-19 udělal se svými osobními financemi?

Malkiel: Když byly v roce 2019 trhy na vrcholu, naspořil jsem peníze. Když šel o 20 a 30 % dolů, něco jsem nakoupil. Teď, když máme 20% nárůst, jsem nedělal nic. Kupoval jsem indexové fondy. Před S&P 500 upřednostňuji VTSMX. Starost mám o VBMFX, který se ze dvou třetin sestává z vládního úvěrového výnosu blížícího se nule.

Možná vás překvapí, že kupuji i jednotlivé akcie. Věřím v záložní portfolio dluhopisů kmenových akcií, které jsou tak bezpečné, jak to jen jde a přináší slušné dividendy. AT&T vydělávající 6.9% jsou jedněmi z nich. Mezi další patří Verizon Communications (VZN) a Duke Energy (DUK). IBM, které jednu dobu vynášely 7.5%, mají teď nový management a silnou rozvahu. Své dividendy vyplatí.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#investovani #akcie #koronavirus #pandemie #krize #recese #investice #covid19 #investice #tipy #rady

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
7 minut
6 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty
4 minuty
5 minut
5 minut
4 minuty
5 minut
6 minut
6 minut