25.11.2018 8 minut čtení

Sara Blakely musela mnohokrát selhat, aby vybudovala miliardovou firmu

Sara Blakely byla koncem 90. let neznámou prodejkyní faxů, která se každý den mučila v nepohodlných punčochách a bojovala s odmítáním zákazníků. Dnes je z ní globálně úspěšná podnikatelka, která na své cestě za úspěchem překonala nejednu překážku a je tak inspirací pro miliony podnikatelek po celém světě.

Když bylo Saře Blakely 16 let, viděla, jak její blízkou kamarádku srazilo auto. Tato zkušenost v ní zanechala hlubokou stopu a otázku – jak žít naplno, jak prožít úspěšný život? Sara začala intenzivně přemýšlet o smyslu bytí a chvilku se zdálo, že je v životě ztracená.

Oporou se však dospívající Saře nakonec stal její otec, který jí dával motivační audionahrávky a snažil se v ní pěstovat odolnost vůči neúspěchům a silnou vůli. Sary a jejího bratra se vždy u večeře ptal, co se jim ten den nepovedlo. A pokud neměli odpověď, byl zklamaný. To se nakonec ukázalo být rozhodujícím faktorem na její cestě mezi nejúspěšnější podnikatelky světa.

Sara si totiž na své cestě za úspěchem prošla opravdu náročnými zkouškami, které by mnoho jiných ambiciózních lidí absolutně vykolejily a dost možná připravily o jejich celoživotní sny. Ne tak Saru Blakely, která si šla nezdolně za svým cílem a dnes se pyšní několikamiliardovým majetkem a globálně úspěšnou firmou. Jak se jí to podařilo?

Počátky vize

Než se Sara Blakely stala nejmladší self-made miliardářkou, toužila se dostat na právnickou školu, aby se později stala uznávanou advokátkou. Naštěstí pro ni ale nezvládla zabodovat u přijímacích zkoušek a musela tak změnit veškeré plány a sny.

Aby nezahálela, našla si kvapem práci na Floridě v zábavním parku Walt Disney World, kde každý den trpěla myšlenkou, že se z ní nic nestane a nenaplní tak svůj sen o důležitějším poslání. Během této tříměsíční epizody u Walta Disneyho si přivydělávala dokonce také jako stand-up komička.

Nakonec se rozhodla jít dál, a tak si našla zaměstnání v prodeji. Z pětadvacetileté Sary se tak stala podomní prodejkyně faxů. Zde se poprvé naplno vyplatila otcova výchova, která umožnila Saře překonat mnohdy nepříjemná odmítnutí. Díky svému přirozenému prodejnímu stylu byla navíc velmi rychle povýšena na pozici prodejního školitele.

Do svého deníku si v této době zapsala, že by chtěla vymyslet nějaký produkt, který by mohla prodávat milionům lidí po celém světě.

Její pracovní uniformou byl kostýmek, ke kterému musela nosit punčocháče, které v horkém kalifornském prostředí znamenaly doslova peklo a tak se rozhodla, že si udělá vlastní punčochy. A právě tato myšlenka měla nakonec naplnit její předsevzetí z deníku.

Zrození Spanx

Během nošení punčoch si Sara uvědomila, že ač je jí v uzavřených punčochách horko, celkový dojem z pocitu zpevněných nohou je přínosem. Přemýšlela, jak docílit zpevnění nohou v punčochách, ale za současného odstranění kumulace tepla. A tak se rozhodla pro to nejlehčí řešení – ustřihla punčochy u kotníků a zkusila, zda se bude nakonec cítit lépe. Takto upravené punčochy si vzala pod kalhoty na party jako experiment. Během akce se jí punčochy nepříjemně rolovaly nahoru, ale celkový pocit horka zmizel a i nohy jako takové vypadaly pevněji.

Měsíce roku 1998 plynuly a Sara si řekla, že by o takto modifikované punčochy mohl být zájem mezi dalšími ženami. Pokračovala tak v práci školitelky prodejců a mezitím stále zkoumala trh a možnost zdokonalení svého nápadu.

Investovala 5 tisíc dolarů, aby vznikl funkční model, který si mohla nechat patentovat. Svůj revoluční nápad se následně rozhodla předvést těm největším společnostem zabývajícím se pleteným zbožím, aby získala partnera pro sériovou výrobu. Realita však byla velmi tvrdá – žádný zástupce z těchto firem neprojevil o bezejmennou „domácí švadlenu“ zájem a Sara se tak vracela domů v mínusu a s nepořízenou.

„Tajemství úspěchu je projít si selháním.“

Sara Blakely

Po dvou týdnech zoufalství se však Saře rozezvonil telefon a v něm se ozval doslova spásný hlas. Jeden z továrníků Saře oznámil, že jeho dcery byly jejími punčochami unešené a chtěl by se s ní setkat, aby se dohodli na spolupráci a financování. Slovo dalo slovo a Sara se mohla konečně naplno pustit do pořádného vývoje.

Během jednoho roku byl dokončen prototyp a Sara se rozhodla otestovat ho na rodině a kamarádkách. V tomto směru byla Sara určitou průkopnicí, protože do té doby snad nikdo oděvy na vlastní rodině a přátelích netestoval. Dalším pokrokovým detailem bylo rozšíření pasu o několik velikostí – v tu dobu se většina firem zaměřila jen na univerzální velikost a v podstatě až Sara přišla s velikostí pasu pro ženy všech velikostí.

Sara se stále snažila svůj produkt vylepšovat, a tak rozšířila design punčoch např. o červenou barvu, potisk obrázků apod. Chtěla něco víc, než jen v tu dobu běžné šedivé nebo bílé odstíny punčocháčů. Jednoduše se chtěla trefit do vkusu každé ženy.

Když byl finální koncept produktu vyroben a úspěšně otestován, zbývalo už jen vymyslet chytlavé jméno. Uplynuly měsíce a název společnosti byl v nedohlednu. Po čase si Sara naštěstí všimla jednoho podstatného detailu, který se nakonec ukázal jako geniální – hodně úspěšných firem a současně její tehdy nejzábavnější stand-up výstupy obsahovaly písmeno ,k‘. Je neuvěřitelné, kam až dokázala frustrace při hledání perfektního názvu zajít.

Nakonec se jí ze všech variant slov s písmenem ,k‘ zalíbilo slovo Spank, resp. Spanks. Ještě si ale nebyla tímto názvem jista, a tak dále zapátrala ve studiích o jménech společností, kde ji zaujala informace o tom, že názvy složené ze dvou slov jsou úspěšnější a snazší k zaregistrování. Rozhodla se tedy nakonec název trochu „překroutit“ a světlo světa spatřil „SpanX“.

Punčochové impérium

Krátce po rozjezdu firmy se Saře podařilo domluvit s obchodníky těch nejprestižnějších módních domů jako jsou Neiman Marcus, Saks či Bloomingdales, aby její Spanx nabízely ve svých obchodech. To nastartovalo prodeje, ale Sara stále přemýšlela, jak firmu posunout kupředu ještě rychleji.

Po několikaměsíčním přemýšlení jí napadlo, že by mohla Spanx proslavit skrze populární show Oprah Winfrey. Viděla to již u několika lidí – poslali Oprah svůj produkt, když se jí zalíbil, tak ho ve své televizní show zpropagovala a růst prodeje na sebe nenechal dlouho čekat.

A tak se i stalo, Sara zaslala Oprah dárkové balení, ve kterém byly punčochy spolu s popisem její vize. Po několika měsících nastal okamžik, který znamenal pro Saru něco nevídaného. Koncem roku 2000 stačilo, aby populární Oprah zmínila, že punčochy Spanx se staly jejími oblíbenými a to vystřelilo prodeje k nečekaným číslům. Během prvního roku dosáhla firma Spanx prodejů ve výši 4 milionů dolarů, aby následující rok rostoucí popularita přinesla obrat 10 milionů dolarů.

Následoval kontrakt s tehdejším e-shopem QVC, který umístil punčochy Spanx na své stránky, a následující prodeje trhaly rekordy – během 6 minut se prodalo na 8 tisíc párů všemožných variant punčoch. Následovaly další a další společnosti a obchody, které chtěly punčochy Spanx zařadit do prodeje.

„Je důležité dělat chyby. Nejhorší, co se může stát, je to, že si vás lidé zapamatují.“

Sara Blakely

Rostoucí ohromná poptávka po jejím zboží ze Sary udělala globální jméno v podnikatelském světě. Saře se tak povedlo něco opravdu nevídaného a nakonec si mohla říci, že dosáhla toho, co si předsevzala. Neprodávala pouze punčochy, dodala ženám hlavně pocit, že se mohou cítit pohodlně a zároveň svůdně.

Svoji výrobu už rozšířila o oblečení na jógu, trička pod košile a dokonce zacílila už i na mužskou klientelu. Její rychlé rozhodování se, instinkty a cit pro to, co si ženy žádají, Saře vyneslo opravdové multimiliardové impérium. Svými produkty si získala srdce např. Michelle Obama, Julie Roberts a dalších populárních osobností, které změnila ve své zákaznice.

Sara Blakely je tak skutečně dalším důkazem, že odmítnutí, resp. selhání může nakonec sloužit jako palivo nebo bod odrazu k dosažení něčeho ohromného.

Podívejte se na rozhovor se Sarou Blakely pro CNN:
Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.