17.04.2020 5 minut čtení

Příběh o slepé honbě za kariérou a úspěchu za cenu života, který se opravdu stal

Existují dva druhy úspěchu.

Ten první je velmi přirozený a jeho dosažení nijak nelimituje žádné důležité prvky vašeho života, jako partnerství, rodinu nebo zdraví. Pak ale existuje úspěch, kterému obětujete absolutně vše až do té míry, že vás po jeho dosažení pomalu rovnou odvezou do nemocnice. A že se workoholismus a odkládání opravdového žití až na později nemusí vyplatit, to si dnes ukážeme na reálném příběhu, který se doopravdy stal.

Úspěch

Přirozeně nebudu zmiňovat žádná konkrétní jména ani místa, protože o těch to konec konců ani není. Řeč bude o jedné ženě - říkejme jí třeba Klára - která byla dlouhou dobu úspěšnou ředitelkou jedné významné finanční instituce. Nastoupila sem hned po škole a hodně rychle se díky svým ambicím a pracovitosti dokázala vypracovat až na nejvyšší pozici, zkrátka pohádková kariéra.

Instituci takto vedla prakticky po celý svůj kariérní život a práci vždy absolutně upřednostňovala před vším ostatním. Byť byla vdaná, založení rodiny muselo kvůli pracovní vytíženosti úplně stranou, protože mateřskou si v žádném případě nemohla dovolit. Na dotazy svých známých a přátel Klára často odpovídala, že rodinu, cestování, koníčky a užívání si života nechává až na později, protože zatím je na prvním místě kariéra a práce.

Na děti nakonec nikdy nedošlo, protože Klára díky své oddanosti práci zcela zaspala svůj biologický budík. Proto si aspoň v pokročilejším věku začala plánovat, že v práci skončí a začne konečně žít. Měla úžasné místo, vydělávala víc než solidní peníze, ale ty ležely ladem na účtu, protože si za ně vlastně nikdy nic kromě nezbytného bydlení a automobilu nekoupila.

Jednoho léta se konečně s manželem rozhodli, že práce, nervů a starostí už bylo dost a že oba do konce roku skončí v práci. Pak si chtěli konečně po letech nekonečné práce začít užívat, cestovat po celém světě a věnovat se svým zanedbaným koníčkům.

Cena za úspěch

Než k tomu došlo, měla Klára jednoho dne ráno při cestě do práce menší autonehodu. Vlastně se nic zásadního nestalo, nikdo nebyl vážně zraněn, ale i přesto jí přivolaný lékař doporučil podstoupit aspoň základní vyšetření, aby měla jistotu, že náraz opravdu nic nezpůsobil.

Asi nikdo, kdo něco podobného nezažil, si nedokáže představit šok, který se Kláry zmocnil, když jí v nemocnici oznámili, že se při nehodě sice opravdu vůbec nic nestalo, ale při testech jí na mozku objevili nádor. Nádor, který se po dalších testech ukázal jako zhoubný a o kterém by vlastně vůbec nevěděla, pokud by se ona nehoda nestala.

Z práce tedy podle plánu opravdu odešla, ale bohužel v žádném případě ne proto, aby měla konečně klid a mohla začít žít, právě naopak. Je to až absurdní, celý život se takto za něčím hnát jen proto, abyste nakonec zjistili, že i přes peníze a úspěšnou kariéru jste jej vlastně ve skutečnosti promrhali, jelikož po vás vůbec nic nezůstane a jeho drtivou většinu jste prožili zavření v kanceláři.

Vše, co zde získáme, tady budeme nakonec muset nechat

Jaké si vzít ponaučení? Nikdy nestavte svou práci a kariéru před rodinu. Nedělají to i nejbohatší lidé na světě (klidně se na všechny ty Buffetty, Gatese, Bransony, Jobse a další podívejte, rodina pro ně vždy byla na prvním místě a věděli proč), takže není důvod, proč byste to měli dělat vy. Mnoho těchto zapálených kariéristů si vůbec neuvědomuje, jak prospěšná může rodina a rodinné prostředí být pro motivaci, relaxování, psychickou podporu nebo pouhou radost ze života.

Jednoho dne si to většina z nich uvědomí, ale pak končí v psychologických poradnách, protože jim dojde, že peníze jsou v tomto případě úplně k ničemu a jsou vlastně úplně sami, nebo se s partnerem užírají a s velkou pravděpodobností až do konce života užírat budou, protože jsou vlastní vinou bezdětní.

V neposlední řadě bych určitě zdůraznil zdravotní stránku věci. Strávit život v každodenním stresu bez pravidelného odreagování a chvilek pohody může způsobit, že už si žádné klidné stáří s vydělanými miliony užít nestihnete. Úspěšný není ten, kdo vydělá miliardu. Úspěšný je ten, kdo si umí plnit své sny a touhy a ještě si na ně přitom bez problémů a s úsměvem stíhá vydělat.

*Příběh pochází z mé sociální bubliny a sdílím jej se slibem, že vše zůstane zcela anonymní, neboť mi přišel jako ukázkový, smutný příklad pomatení priorit a skutečného promrhání života.

Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!

#osobnirozvoj #zivot #zezivota #kariera #priority #rodina #zdravi

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
6 minut
14 minut
9 minut
5 minut
8 minut
7 minut
5 minut
7 minut
7 minut
5 minut
8 minut
9 minut
Doporučené příspěvky
6 minut
14 minut
9 minut
5 minut
8 minut
7 minut
5 minut
7 minut
7 minut
5 minut
8 minut
9 minut