Asi mi dáte zapravdu, že kdybychom se o své mozky starali se stejnou naléhavostí jako třeba o pleť nebo fyzickou kondici, svět by byl mnohem lepším místem. Neuvědomujeme si, že ten přerostlý růžový vlašský ořech, který se nám skrývá v lebkách, je nejdůležitější součástí našeho těla. Právě jeho stav totiž z velké části rozhoduje o kvalitě našeho života.
Váš mozek je naprosto fascinující věc, které byste měli věnovat nemalou péči. A začít s tím můžete hned teď. Začleňte do svého každodenního života tyto 4 rady a uvidíte, že se vám vaše hlavičky bohatě odmění.
1. Ukliďte si v pokojíčku
Zahlcené prostředí = zahlcený mozek.
Takhle to prostě funguje. Pokud věříte experimentální vědě, dokonce existují důkazy, který vás o tom přesvědčí. Je tu mnoho neurologických opodstatnění teze, že nepořádek v místnosti negativně ovlivňuje vaši psychickou pohodu. Když jste někde, kde není uklizeno, budete podle vědců více tíhnout k následujícím věcem:
- Přehlcení stimuly,
- zvýšení míry stresu,
- potřeba multitaskingu,
- zhoršený úsudek,
- větší impulzivita.
2. Dejte si kávu
Všeho s mírou, že? Toto ustálené slovní spojení platí i u konzumace kofeinu. Kofein přímo ovlivňuje procesy našeho těla a můžeme si na něj vytvořit závislost. Jde o nejpoužívanější psychoaktivní drogu na světě.
Pravdou ale je, že když ho konzumujete s mírou, může převzít kontrolu nad vaším mozkem – v dobrém slova smyslu. Kofein napodobuje molekuly adenosinu a blokuje jeho receptory, což nám zabrání v únavě.
Adenosin je inhibiční neurotransmiter, který působí na nervový systém jako tlumič. Naváže se na určité receptory v mozku, aby podpořil únavu a pomohl nám usnout.
Mírná dávka kofeinu tento proces potlačí, což zapříčiní, že se cítíme bystřejší a našemu mozku se lépe přemýšlí. Během dne každopádně efekt kofeinu zmizí a adenosin začne opět normálně fungovat.
Pokud si tedy dáte šálek kávy ráno a ne každý den, může vašemu mozku pomáhat. Kofein také zlepšuje náladu. Když máte totiž méně adenosinu, mohou se naplno projevit ostatní neurotransmitery jako dopamin nebo glutamin. Tyto stimulační molekuly vám zlepší náladu a zbystří smysly. Pokud kávě neholdujete, dejte šanci třeba se zelenému nebo černému čaji.
3. Kupte si esenciální oleje
Pokud máte esenciální oleje jen za ezo hloupost, mýlíte se. Je u nich prokázána široká škála benefitů pro tělo. A nejlepší na tom je, že se účinky dostaví okamžitě po použití. Jejich neurologické benefity jsou málo známé, ale vy už o nich teď budete vědět a můžete je využít. Jupí!
Vědci v jedné studii přišli na to, že třeba takový rozmarýnový esenciální olej může lidem znatelně zlepšit schopnost krátkodobé paměti nebo schopnost vykonávat některé číselné operace.
Jiná studie potvrdila, že inhalace levandulového nebo heřmánkového esenciálního oleje (které jsou známé pro své uklidňující účinky) zvyšuje mozkové vlny alfa. A to jsou vlny, které se nám v určitých situací více než hodí.
Wikipedie o nich říká:
„V tomto stavu převládá uvolnění, vyskytuje se přirozeně při odpočinku, relaxaci a meditaci. Aktivují se obě mozkové hemisféry, dochází zde ke kontaktu s nevědomím, probouzí se intuice a kreativita.“
4. Vystavte se slunečnímu svitu
Ukazuje se, že vitamín D není to jediné, co nám může sluneční svit nabídnout. Podle jedné čínské studie z roku 2018 totiž vystavení jedince slunečnímu svitu zlepšuje paměť a náladu.
Předcházející studie také našla spojitost mezi sníženým množstvím pobytu člověka na slunci a pravděpodobností kognitivního úpadku – zejména u lidí s depresemi.
Sluneční svit posílá do vašeho mozku signály, které mu pomáhají s orientací v čase. (Kdy je den a máte být aktivní a kdy je noc a máte být klidní.) Odborně se tomu říká Cirkadiánní rytmus. Tento přirozený proces se opakuje ve 24hodinových intervalech a je přizpůsoben prostředí, ve kterém jedinec žije.
Zjednodušeně řečeno: tma zvyšuje hladinu melatoninu a sluneční svit zvyšuje hladinu serotoninu. A serotonin je spojován s lepší náladou, bystrostí a soustředěním, zatímco melatonin se spánkem. Vím, že se teď jen tak nemůžete jít opalovat do parku, ale snad máte balkón nebo alespoň okno, ve kterém se každý den můžete alespoň několik minut slunit.
Odborníci tvrdí, že abychom získali dostatek vitamínu D, měli bychom měli na slunci strávit alespoň 15 minut denně.
Máte zájem komentovat, lajkovat nebo přidat svůj vlastní článek? Registrujte se na Warengo teď hned!
#zdravi #psychika #dusevnizdravi #psychickapohoda #osobnirozvoj #seberozvoj #tipy #rady