24.11.2018 7 minut čtení

3 oblasti, ve kterých probíhá naše sebedestrukce. Jak se jí bránit?

Pokud jste už někdy kráčeli ulicemi Prahy či jakéhokoli jiného velké města, nepochybně jste narazili na bezdomovce, člověka na absolutním okraji společnosti, bez vidiny lepších zítřků.

Přitom i tenhle dnes odpudivě vypadající jedinec byl dříve dítětem, které snilo a toužilo po krásném životě, milující rodině a bezpečném místě, kam se bude moci každý den vracet. Co se stalo, že dnes před sebou vidíte doslova lidskou trosku?

Tento bezdomovec stejně jako mnoho jiných lidí bez vyhlídky na lepší život totiž udělal jednu zásadní chybu – dovolil svému egu, které se vydávalo za jeho nejlepšího přítele, aby ho sabotovalo a tím ho uvrhlo do tohoto bezvýchodného stavu.

Můžete mít podporu rodiny a dostatek financí, můžete mít skvělé nápady a vysokoškolské vzdělání, ale jakmile v sobě necháte žít toho temného tichého pasažéra jménem sebesabotér, pak je jistá jedna věc – skončíte nikde, tak jako ten žebrající stín na ulici.

„Nepřejte si snazší život. Přejte si být silnějším člověkem.“

John Fitzgerald Kennedy

Chcete se dostat na start-up soutěž – ne nevyberou mě, můj projekt je nezajímavý. Chcete postavu snů – ne to nezvládnu, jdu si raději pro sladkosti. Chcete vystudovat a mít lepší zaměstnání – ne to bude trvat moc dlouho, já chci na párty. Chcete partnerku svých snů – ne ta mě nebude mít ráda, jsem ošklivý. Jsou desítky a desítky myšlenkových pochodů, kterými nás naše ego přesvědčuje, že ničit sebe sama je to správné východisko.

Spotřeba drog, alkoholu, cukru atd. jasně ukazuje na to, jak jsme od dob našich prapředků zeslábli. Dovolili jsme egu nechat nastoupit konformitu a sebedestrukci a přijali ji jako to, co nás dělá šťastnými. Podle většiny psychologů má sebedestrukce a špatný postoj k životu několik jasných důvodů. V redakci jsme vybrali tři klasické, které máme úplně všichni. Jen na ně nepatrně jinak reagujeme – a v tom je ten klíč.

Jak tedy ono ego umlčet, aby nás už nikdy neuvrhlo do stavu zmaru a beznaděje?

Strach

„Smrt není to, čeho by se se člověk měl obávat. Měl by mít strach, že nikdy nezačne žít.“

Marcus Aurelius

Strach je nejsilnější lidskou obrannou reakcí na ohrožení, resp. změnu. Chcete změnit tělo, život, vztahy, práci, cokoliv – a co se stane – strach vyjde na povrch a zbrzdí náš vysněný pokrok. Je to kořen toho, co nás drží zpět. Strach z neznáma, z něčeho ,,nepřátelského.“ Strach ze selhání nebo strach ze ztráty. Strach z toho, že pocítíme bolest nebo odmítnutí.

Čím více chceme žít a milovat, tím více jsme spoutáni smutkem, že pocítíme odmítnutí nebo selhání. Je to paradox chytře vymyšlený sebedestruktivním já, které vstoupilo skrze citlivé ego. Drží nás to v chronickém stavu apatie.

K tomu, abychom se přestali sabotovat, je třeba zlikvidovat toho neviditelného cestujícího. Je třeba vydat se cestou dobrovolného diskomfortu, aby bylo ego zničeno a my vykročili kupředu. Jak říkávala Eleanor Rooseveltová: „Každý den udělejte jednu věc, ze které máte strach.“. A přesně to je klíč k posunu vpřed.

Komfort

„Dokonalý a vznešený jedinec vždy smýšlí statečně; běžný a průměrný smýšlí komfortně.“

Confucius

Komfort nás drží jako lva v kleci. Jen si představte ten osobní rozvoj, kdybyste vypnuli televizi a přestali koukat na všechny primitivní seriály, vyhodili mobilní telefon a díky tomu se vyhnuli hodinovému sledování života vašich přátel na sociálních sítích…Kdybyste si dali za cíl naprosto se oddat svému rozvoji a plnění svého snu a každý den si za tím tvrdě šli, nehledě na komfort.

Tvrdost by nám dala život, ten skutečný a vytoužený, ale pohodlí nás od toho brzdí a my prokrastinujeme a čas přitom tiká a nikdy už nepřijde znovu zpět.

Velký Winston Churchill trefně řekl: „Není čas na lehkost a komfort. Je čas odvážit se a vydržet.“ Jak neskutečně by naší době prospěl takovýto státník.

Je těžké identifikovat situaci, kdy si necháme našeptat: „To je v pořádku, dnes si cigaretu zasloužíš. Dnes nevadí, že porušíš veškeré plány. Nic se neděje, času je dost, tak si sedni k televizi.“ Tento známý a vlídný hlas našeptává, abychom nedělali změnou chybu. Abychom zůstali na místě a nehnuli se dál. Nalhává nám, jak nás ochraňuje od zklamání a ponížení.

Časem se z tohoto stane sebezničující návyk, který si uvědomíme velmi záhy, jen si to nebudeme ještě dlouho chtít připustit. Poté nastanou sebeobviňující slova: „Jsi nula, já ti říkal že to nezvládneš. Jsi nikdo.“

Naše ego je v tomto směru zvrácenou částí našeho charakteru. Utišit ho nebude lehké, ale po našich předcích máme tuhý kořínek, takže pokud trpíte laxností a vinou z pohodí, je čas vrátit se ke kořenům a vydolovat starodávný odkaz.

Sebenenávist

„Vždy budeš sám sobě tím největším nepřítelem, kterého kdy potkáš.“

Friedrich Nietzsche

Naše geny ve spojení s výchovou a prostředím nám určí, jak budeme nahlížet na sebe a svět. Sebevnímání bude buď dobré nebo špatné. Budeme na situace nahlížet pozitivně nebo negativně. Budeme chtít více či méně.

Naše sabotující ,,proti-já,“ jak to nazývá psycholog Rob Firestone, je tvarováno již v dávném dětství během našich prvních zkušeností se světem. Tyto první kontakty nás formují a pomalu nás vytesají do dospělé podoby.

Pakliže jsme tehdy byli označeni za hloupé a neschopné, pak si tyto věty a situace zapíšeme do psychiky jako pravdivé označení. Naše okolní prostředí během dětství je zásadní. Jako děti často kopírujeme návyky a postoje autorit, resp. rodičů. Pokud tedy vaši rodiče měli pochyby o sobě a svých plánech, pak podvědomě dorostete se stejnými myšlenkovými pochody a budete sabotovat sebe a svůj vlastní potenciál. Budete se ničit, protože jste sami sebe naučili milovat sebenenávist.

Každý negativní návyk nás ovlivňuje do nejmenšího detailu, ať si to uvědomíme či nikoli. Je důležité umět si sednout sám se sebou v tiché a temné místnost a hluboce si promluvit o sobě a životě. Najdete mnoho překážek a limitů, ale zkuste se inspirovat tím, co řekl dávno Henry Ford: „…letadlo vzlétne vždy proti větru, ne podél.“. Ať tedy hraje proti vám cokoliv, nebojte se skočit proti a letět.

Stáří nás a smrt nás neminou, tak na nic nečekejte, zničte ego a jeho sebesabotérské části a začněte cestu za lepšími zítřky.

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.